chrome firefox opera safari iexplorer

«ЕтноЗима у Переславі»

21 вересня 2010 о 12:22

Микола Томенко, ініціатор акції:

«ЕтноЗима у Переславі» є продовженням загальнонаціональної акції етнофестивалів, основна мета яких – відкрити та пізнати Україну з її неповторними краєвидами, цікавою історією та багатими туристичними і відпочинковими можливостями.

У даному випадку хотів би посприяти відкриттю для українців Переяславського краю у Київській області — одного з найдавніших слов’янських поселень на Україні, де зароджувалась українська державність і формувалась українська нація. До речі, саме з Переяславом-Хмельницьким пов’язана перша літописна згадка слова «Україна».

З цим містом також тісно пов’язані життя та діяльність великих князів Київської держави – Всеволода Ярославовича, Володимира Мономаха, Юрія Долгорукого, гетьманів України Богдана Хмельницького та Івана Мазепи, а також визначного українського філософа Григорія Сковороди.

Саме тут знаходиться Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» — один із найбільших заповідників України, загальна площа якого становить 31,5 га. На території заповідника знаходяться 163 пам’ятки історії та архітектури, 23 тематичних музеї, у фондах яких зберігаються 173 тисячі експонатів. Цей заповідник став одним із фіналістів всеукраїнської акції «7 чудес України».

Етнографічну складову нашого фестивалю в заповіднику «Переяслав» забезпечить намагання відродити народні традиції святкування Дня Святого Андрія Первозванного, яке припадає на 13 грудня. В народі це свято ще називають Калита, воно вважається парубочим святом. Адже 7 грудня дівчата вже мали змогу визначати обрядами свою покровительку — Катерину.

Свято Андрія є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукали собі пару для майбутнього подружнього життя. В ніч під Андрія хлопці мають найбільші права – це чи не єдина ніч у році, коли парубкам за бешкети люди вибачають. А дівчата в цей час найбільше вдаються до ворожіння, заклинань й передбачення майбутньої долі.

Тому сподіваюся, що акція «ЕтноЗима у Переяславі»приверне широку увагу до цього свята, до унікального історико-архітектурного заповідника «Переяслав», а також сприятиме відродженню стародавніх вірувань українського народу.

Про акцію можна прочитати у журналістських матеріалах:
http://culture.unian.net/ukr/detail/186993
http://www.golos.com.ua/article/1229353996.html
http://www.intv-inter.net/v/digest/?&day=15&month=12&year=2008&action=calendar
http://zakyiv.com.ua/kms_news+stat+cat_id-1+page-1+nums-53349.html29 травня

Інші дати
Народився Петро Карманський
(1878, м. Цєшанув, Польща - 1956) - український поет, педагог,перекладач, член групи письменників "Молода муза". Представник раннього українського модернізму. Автор збірок віршів "З теки самовбивці", "Блудні огні", "До сонця". Переклав "Божественну комедію" Данте, окремі твори Гюго та ін.
Засну, як легіт, в сірій скибі, Розвіюсь, мов рідка імла, Візьму з собою злидні й болі, Оставлю вам самі діла. (Петро Карманський)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі