chrome firefox opera safari iexplorer

13 січня: це цікаво знати

13 Січня 2011 о 08:22

«Я усе більше й більше переконуюся у тому, що наше щастя залежить куди більше від того, як ми зустрічаємо події нашого життя, ніж від природи самих подій»
Олександр фон Гумбольт

13 січня за григоріанським календарем 13 день року. До кінця року залишається 352 дні.

За церковним календарем 13 січня відзначають Віддання свята Різдва Христового. Цього дня вшановують святителя Петра (Могилу), митрополита Київського і Галицького і преподобну Меланію Римлянку. Вечір цього дня називають Щедрим.

У народному побуті 13 січня зранку на Меланки починали готувати другу обрядову кутю – щедру. На відміну від багатої, її заправляли скороминою; на Поліссі, скажімо, зерно варили зі смальцем. Як і на багатий вечір кутю ставили на покуті, дотримуючись попередніх обрядів.

Крім цього, господині готували млинці з салом, пироги та вареники з сиром аби обдаровувати ними щедрувальників. Цього дня колись мирилися посварені. Хлопці щедрували та водили Меланку, тобто, перевдягнутого в жіноче вбрання жартівника, а дівчата ворожили.

Наприклад, клали під подушку гребінця, примовляючи, щоб суджений у сні розчесав волосся. Або ж виходили на вулицю, щоб дізнатися, якою буде вдача у майбутнього чоловіка. Якщо на дорозі зустрічався пес, то норов у судженого мав бути лихий, а вівця – тихий. Старші ж люди намагалися завбачувати погоду, бо ж який перший день у Новому році, таким буде і весь рік.

13 січня – 10 день за Місячним календарем.
Десятий день – час відпочинку. У цей час людина стає м'якшою, спокійнішою і прагматичнішою. У неї загострюється почуття прекрасного і зростають гастрономічні потреби, а бажання насолодитися затишком, прибратися в оселі, зайнятися квітами, попрацювати в саду, помалювати і послухати музику переважає всі інші потреби. Це найкращий день для відвідання сауни.

Іменинниками ж 13 січня є:
Меланії та Петри

13 січня народились:
1851– В. Образцов, доктор медицини, один із засновників київської терапевтичної школи. Першим у світі описав клінічну картину тромбозу коронарних артерій і обґрунтував можливість прижиттєвого розпізнавання інфаркту міокарда,
1877 – Л. Мацієвич, український конструктор, автор проекту першого авіаносця.

Сьогодні ви про ці факти не знали і не збиралися запитувати:
Майже дві третини дерев європейського континенту вражені хворобами або шкідниками.
Ворона не лише дрібний злодій, але й гангстер, який спеціалізується на викраденні пташиних дітей.
Щорічно на кожному гектарі лісу павуки знищують близько двох центнерів комах, половина з яких — серйозна загроза деревам.

Підготувала Аліна Астахова, «Рідна країна»

26 жовтня

Інші дати
Народився Дмитро Бортнянський
(1751, м. Глухів, Сумська область – 1825) - український композитор і диригент. Спільно з Березовським М.С. створив новий тип хорового концерту. Церковно-вокальний стиль Д.Бортнянського є вершиною тогочасного мистецтва.
Як славен наш Господь в Сіоні, Не може висловить язик, Великий в небесах на троні, Всесильний пан земних владик. Один Господь, один Ти славний, В сонячнім світлі й блиску зір явний! (Дмитро Бортнянський)
Розгорнути
Обери 7 історичних чудес України