chrome firefox opera safari iexplorer

14 січня: це цікаво знати

14 січня 2011 о 00:09

Розумна людина пристосовується до світу; а нерозумна намагається пристосувати світ до себе. Тому прогрес завжди залежить від нерозумних.
Джордж Бернард Шоу

14 січня за григоріанським календарем 14 день року. До кінця року залишається 351 день.

За церковним календарем 14 січня відзначають Новий рік за юліанським календарем та Обрізання Господнє. Цього дня вшановують правовірного Йосифа Обручника, царя Давида, брата Господнього Іакова, святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської, мученика Василія Анкірського та святу Емілію, матір Василія Великого.

На восьмий день після Свого народження Ісус Христос за старозавітним законом прийняв обрізання, установлене для всіх немовлят чоловічої статі. Під час цього обряду Він отримав ім’я Ісус, як сказано було Архангелом Гавриїлом Пресвятій Діві Марії ще до Його народження.

У народі 14 січня колись говорили “Старий рік у ноги – Новий у пороги”. І тому з цим днем було пов'язано багато різноманітних повір'їв і прикмет. Зокрема, аби впродовж року були обновки на старий Новий рік зазвичай одягали все нове, а інколи навіть одяг змінювали кілька разів. А для того, щоб на столі протягом року була смачна їжа, готували різноманітні страви і серед них обов'язково було смажене порося.

Оскільки Василій Великий вважався покровителем землеробства, вдосвіта потрібно було засіяти збіжжям оселю. Здебільшого це робили хлопчики, бо люди вірили, що вони приносять щастя, особливо Василі.
Підмічали цього дня і погоду. Якщо 14 січня вранці зійде сонечко – весь рік буде щасливий, а якщо падатиме сніг, рік буде щедрим на врожай.

14-того січня 2011 року за Місячним календарем продовжується 10 день. У цей час ми намагаємося робити щось реальне і корисне, що приносить відчутний результат. Цінуємо спокій і намагаємося не помічати тих, хто нас відволікає, порушує спокій. Можна спробувати звернутися до начальника з справою, що вимагає знаних зусиль, проте швидше за все він не відреагує, адже у нього самого «справ по горло».

Іменинниками ж 14 січня є:
Василі, Григорії, Петри, Феодосії, Феодоти та Емілії.

14 січня народились:

1855 – О.Сластіон (Сластьон), український живописець графік, архітектор, мистецтвознавець і етнограф,
1882 – І.Огієнко, український православний митрополит, мовознавець, історик церкви, культурний діяч,
1887 – О.Коцейовський, перший український єгиптолог, дослідник і перекладач давньоєгипетських літературних пам’яток,
1907 – В.Комісаренко, український ендокринолог та патофізіолог, засновник української школи ендокринологів,
1922 – В.Гнєздилов, український архітектор і скульптор, лауреат Державної премії України імені Т.Г. Шевченка,
1937 – Є.Гуцало, український прозаїк, поет, публіцист, кінодраматург, лауреат Державної премії України імені Т.Г. Шевченка.

Цього ви не знали: 
Вчені прийшли до висновку, що для зростання розумових здібностей варто їсти продукти корисні для серця, бо вони так само корисні і для мозку. Перше місце у цьому списку посідає журавлина, вона покращує пам'ять та роботу опорно – рухового апарату, особливо у похилому віці. На другому місці чорниці – до всіх попередніх властивостей ще й додає покращення зору. На третьому місці капуста та буряк, потім іде жирна риба, зокрема, лосось, сардини та оселедець. І останнє місце посідає шпинат – зміцнює нервову систему і сприяє розвитку пізнавальних здібностей.

Підготувала Аліна Астахова, «Рідна країна» 

21 вересня

Інші дати
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі