chrome firefox opera safari iexplorer

21 січня: це цікаво знати

21 січня 2011 о 11:33

Для позитивної відповіді досить лише одного слова – «так». Всі інші слова придумані, щоб сказати «ні».
Дон Амінадо

21 січня за григоріанським календарем 21 день року. До кінця року залишається 344 дні.

За церковним календарем 21 січня вшановують преподобних Георгія Хозевіта, Еміліана — сповідника, Григорія — чудотворця Печерського, Григорія — затворника Печерського, священномученика Ісидора та преподобних Паїсія Углицького та Іллю Єгипетського.

Дрібка духовних порад:
У години розлуки схили душу на плече Істині: буде тільки так, як скаже Бог, а не як ти хочеш, і не як хоче світ.
Святі отці радять: не наїдайтесь до ситності шлунка, завжди залишайте місце для Духа Святого. І не майте друзів, для яких дружба будується на ситих столах.

У народі 21-ше січня називається днем Опанаса, Пів – Івана або останнім Різдвяним днем. Його святкують переважно жінки, бо кажуть, що “Пів – Івана полоще ложки”. Цей день ще називали “виряджанням” або “проганянням свят”. Власне у Різдвяний день повністю завершуються всі святки зимового циклу. Старші жінки, прикрасивши гребені, ходили від хати до хати, а потім збиралися в одній з осель за святковий стіл. У багатьох регіонах цього вечора проганяли кутю, згодовуючи її тваринам і примовляючи: “Геть кутя з покутя, а ти узвар йди на базар”. Потім брали горщики, в яких варилася кутя, і розбивали їх об ворота. Причому все це інколи супроводжуватися стріляниною з рушниць. Звичайно, в останній Різдвяний день спостерігали за погодою. Якщо 21 січня вітер був зі Сходу, літо мало бути холодним і дощовим, а з Півдня – спекотним і грозовим...

Іменинники 21 січня:
Григорій, Євген, Василина, Домна, Юліан, Сидір, Антон, Агнеса

21 січня народились:
1812 – Є. Гребінка, український письменник, байкар, педагог, видавець, громадський діяч;
1845 – О. Косач, українська письменниця і громадська діячка;
1880 – А. Баккаліпський, український поет, фольклорист, хормейстер;
1892 – М. Кирпонос, український воєначальник, організатор і керівник оборони Києва у 1941 році;
1897 – Є. Михальський, український поет – есперантист. Незаконно репресований.
1912 – М. Смирнов, український актор і режисер;
1927 – С. Баштан. Український бандурист.

21 січня святкують: День обіймів.
Відповідно до традиції свята, обіймати можна навіть незнайомих людей. За своєрідним «повір’ям», під час дружніх обіймів люди обмінюються щиросердечним теплом.

Сьогодні ви про ці факти не знали:

  • У середньому людина випиває 750 літрів води на рік.
  • Якщо зібрати все залізо, яке міститься в організмі людини, то вистачить лише на маленький гвинтик для жіночого годинника.
  • До речі, у казино Лас Вегаса годинників не має.

Підготувала Аліна Астахова, «Рідна країна»

24 жовтня

Інші дати
Народився Микола Біляшівський
(1867, м. Умань – 1926) – український археолог, етнограф, мистецтвознавець, музейний діяч. Один із засновників та дійсний член Української Академії Наук. В 1902-1923 роках - організатор і директор Київського міського художньо-промислового і наукового музею (тепер Національний художній музей України).
Розгорнути
День пам’яті Лук’яна Кобилиці
(1812, смт. Путила, Чернівецька область – 1851) – український громадсько-політичний діяч, керівник селянських повстань 40-х років 19 ст. на Путильщині (Буковині). Очолив виступи селян 22 громад, які рішуче відмовлялися відробляти панщину, самочинно переобрали сільську старшину, висунули вимоги відкриття українських шкіл, вільного користування лісами і пасовиськами. Як депутат австрійського парламенту виступив за надання політичної автономії Буковині і приєднання її до Галичини, вимагав скасування кріпацтва і передачу селянам землі без викупу.
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі