chrome firefox opera safari iexplorer

21 січня: це цікаво знати

21 січня 2011 о 11:33

Для позитивної відповіді досить лише одного слова – «так». Всі інші слова придумані, щоб сказати «ні».
Дон Амінадо

21 січня за григоріанським календарем 21 день року. До кінця року залишається 344 дні.

За церковним календарем 21 січня вшановують преподобних Георгія Хозевіта, Еміліана — сповідника, Григорія — чудотворця Печерського, Григорія — затворника Печерського, священномученика Ісидора та преподобних Паїсія Углицького та Іллю Єгипетського.

Дрібка духовних порад:
У години розлуки схили душу на плече Істині: буде тільки так, як скаже Бог, а не як ти хочеш, і не як хоче світ.
Святі отці радять: не наїдайтесь до ситності шлунка, завжди залишайте місце для Духа Святого. І не майте друзів, для яких дружба будується на ситих столах.

У народі 21-ше січня називається днем Опанаса, Пів – Івана або останнім Різдвяним днем. Його святкують переважно жінки, бо кажуть, що “Пів – Івана полоще ложки”. Цей день ще називали “виряджанням” або “проганянням свят”. Власне у Різдвяний день повністю завершуються всі святки зимового циклу. Старші жінки, прикрасивши гребені, ходили від хати до хати, а потім збиралися в одній з осель за святковий стіл. У багатьох регіонах цього вечора проганяли кутю, згодовуючи її тваринам і примовляючи: “Геть кутя з покутя, а ти узвар йди на базар”. Потім брали горщики, в яких варилася кутя, і розбивали їх об ворота. Причому все це інколи супроводжуватися стріляниною з рушниць. Звичайно, в останній Різдвяний день спостерігали за погодою. Якщо 21 січня вітер був зі Сходу, літо мало бути холодним і дощовим, а з Півдня – спекотним і грозовим...

Іменинники 21 січня:
Григорій, Євген, Василина, Домна, Юліан, Сидір, Антон, Агнеса

21 січня народились:
1812 – Є. Гребінка, український письменник, байкар, педагог, видавець, громадський діяч;
1845 – О. Косач, українська письменниця і громадська діячка;
1880 – А. Баккаліпський, український поет, фольклорист, хормейстер;
1892 – М. Кирпонос, український воєначальник, організатор і керівник оборони Києва у 1941 році;
1897 – Є. Михальський, український поет – есперантист. Незаконно репресований.
1912 – М. Смирнов, український актор і режисер;
1927 – С. Баштан. Український бандурист.

21 січня святкують: День обіймів.
Відповідно до традиції свята, обіймати можна навіть незнайомих людей. За своєрідним «повір’ям», під час дружніх обіймів люди обмінюються щиросердечним теплом.

Сьогодні ви про ці факти не знали:

  • У середньому людина випиває 750 літрів води на рік.
  • Якщо зібрати все залізо, яке міститься в організмі людини, то вистачить лише на маленький гвинтик для жіночого годинника.
  • До речі, у казино Лас Вегаса годинників не має.

Підготувала Аліна Астахова, «Рідна країна»

16 серпня

Інші дати
Антон Задонцев
1908 – український учений у галузі рослинництва. Директор Всесоюзного науково-дослідного інституту кукурудзи (м. Дніпропетровськ).
 
 
Розгорнути
Річниця Зборівської битви
1649 – відбулася Зборівська битва – переможна битва козацької армії, очолюваної Богданом Хмельницьким, з польським військом під командуванням короля Яна ІІ Казимира під Зборовом (тепер Тернопільська область). В результаті 18 серпня 1649 р. був укладений Зборівський договір, за умовами якого визнавалася самоврядність Війська Запорозького, Гетьманщини; на землях Війська Запорозького влада належала гетьману, чисельність козаків Війська Запорозького обмежувалась реєстром у 40 000 осіб.
Розгорнути
Народився Микола Дашкевич
(1852, с. Бежів, Житомирської області – 1908) – український літературознавець, історик.  Автор праць про Івана Котляревського, дослідник українських дум, історії Галицько-Волинського князівства.
Розгорнути
Народився Іван Дряпаченко
(1881, с. Василівка, нині Чернігівська область – 1936) – український живописець, графік, колекціонер. Автор полотен «На озері», «Косарі», «Лелеки перед грозою», «Назустріч вечору», «Параска у святковий день».
«Нашої красуні Василівки я не проміняю на жодну Венецію. Садки й гаї, білі хатки й чарівна ріка української пісні !» (Іван Дряпаченко).
Розгорнути