chrome firefox opera safari iexplorer

У Львові по-варварськи зруйнували аптеку, в якій винайшли першу у світі гасову лампу

20 січня 2011 о 11:40

Вандальського руйнування зазнав історичний інтер’єр аптеки на вул. Коперника, 1 у Львові, приміщення якої новий власник має намір переробити під функцію кондитерського ресторану на першому поверсі та готельних номерів – на другому.

Крізь вибите вікно видно, як «реконструктори» знищили елементи інтер’єру. Нагадаємо, що ця аптека була однією з улюблених не тільки львів’янами (бо до останнього часу зберігала рецептурний відділ), а й туристами.

Гостей міста гіди приводили в аптеку на початку вул. Коперника, щоб розповісти славну історію про те, як 1853 року у Львові працівники аптеки Петра Міколяша «Під золотою зіркою», Ігнатій Лукасевич та Ян Зег розробили методику дистиляції й очистки нафти. Відтак, можна було розпочати виробництво гасу, або «нової камфіни», як називав гас Лукашевич. У грудні 1853 року вчені отримали австрійський патент. У березні 1853 року така лампа освічувала вітрину аптеки «Під золотою зіркою».

Тепер аптека з історичним інтер’єром знищена. Колектив, який 30 років працював у ній під керівництвом Іванни Кузик, викинули на вулицю. Як пояснила ситуацію очільниця Львівської аптечної корпорації Неля Бик, колектив аптеки існував у формі ТзОВ і орендував приміщення в управління комунальної власності ЛМР. Це управління вимагало занадто високу орендну плату, якого колектив аптеки не міг сплатити. По суті, через високі ставки орендної плати аптеку довели до банкрутства, а історичну пам’ятку поставили під загрозу руйнації.

«Ми обурені, дуже нам прикро, що так сталося. Ця аптека була другим за значенням історичним об’єктом, як Аптека-музей на пл. Ринок. Вона мала рецептурний стіл, її провізори виготовляли ліки за рецептами, це була база для стажування студентів та інтернів Львівського медичного університету. У Львові й області катастрофічно меншає аптек з рецептурними відділами. Зараз їх є 8, разом з лікарняними, але має бути 40 (а в нас навіть чотири райони взагалі не мають таких аптек). Це катастрофа! Приміщення аптеки на Коперника було у комунальній власності, комунальники виставили велику ціну за оренду, продовжувати договір аптека не мала як – приміщення начебто хтось викупив. А що там буде тепер, ми не знаємо», – розповіла Неля Василівна Бик.

Один з членів національного комітету ІКОМОС, завідувач кафедри реставрації та реконструкції архітектурних комплексів Національного університету «Львівська політехніка» доктор Микола Бевз із сумом констатував: «Мер Садовий, на жаль, здобув собі славу нищителя історичних кам’яниць Львова».

У Львівській міській раді пообіцяли надати коментар заступника міського голови Львова з гуманітарних питань Василя Косіва. ЗІК очікує також реакції памяткоохоронного середовища.

26 травня

Інші дати
1648 — Корсунська битва
битва між військами Речі посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками під Корсунем в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років. Внаслідок перемог під Жовтими Водами і Корсунем була знищена урядова армія Речі Посполитої на українських землях, створилися умови для утвердження української козацької держави (Гетьманщина).
Україно! Ти для мене диво! І нехай живе за роком рік, Буду, мамо, горда і вродлива, З тебе дивуватися повік... Ради тебе перли в душу сію, Ради тебе мислю і творю. Хай мовчать Америки й Росії, Коли я з тобою говорю. (Василь Симоненко)
Розгорнути
Народився Борис Грабовський
(1901, м. Тобольськ, Росія - 1966) - видатний вітчизняний фізик, син поета Павла Грабовського, творець першої в світі електронної системи передачі на відстань рухомого зображення. Побудував малолітражний гелікоптер, трикрилий планер, сконструював прилад для орієнтації сліпих, апарат для глухонімих.
Розгорнути