chrome firefox opera safari iexplorer

12 лютого: це цікаво знати

11 лютого 2011 о 23:52

Народ, що не шанує своїх великих людей, не варт звання освіченого народу.
Іван Франко 

12 лютого за григоріанським календарем 43-й день року. До кінця року залишається 322 дні.

За церковним календарем 12 лютого вшановують Собор вселенських вчителів і святителів Василія Великого, Григорія Богослова та Іоанна Златоуста. Також згадують священномученика Іполита та з ним 23 мученики, преподобного Зенона, постника Печерського, преподобного Зенона – учня святителя Василія Великого, благовірного Петра – царя Болгарського, мученика Феофіла Нового.

У народі 12 лютого називається днем трьох святих. Цього дня колись заборонялося прясти аби протягом року не було наривів, а ще спостерігали за погодою. Якщо у ніч на 12 лютого Місяць червонуватий – на великий вітер. Якщо ж удень вітер сильний – до вологого року.

Цікаві українські звичаї:
Ворота, як, власне, і поріг, давні українці вважали межею між своїм захищеним світом і чужим незвіданим. Адже саме від воріт починається шлях (чужий світ), де може чатувати небезпека. Українці завжди оточували свої обійстя огорожами і робили широкі ворота. На воротах або хвіртці малювали знаки – обереги: сонце, місяць, зорі, птахи. Якщо господар особисто відчиняв гостям ворота, це вважалося виявом особливої поваги. По воротах судили і про господаря. Навіть залишилося прислів'я «Які ворота, такий і господар».

Іменинниками 12 лютого є:
Василь, Григорій, Іполит, Петро, Федір, Стефан

12 лютого народились:
1864 — Михайло Яровий, український художник;
1871 — Лесь Мартович, український письменник;
1904 — Юрій Мушак, український перекладач, педагог, літературознавець;
1919 - Зеновій Кецало, український художник.

Події 12 лютого:
1914 — Перший політ літака «Ілля Муромець» (конструкції киянина Ігоря Сікорського) з 16 пасажирами на борту;
1918 — У Коростені Мала Рада УНР прийняла Володимирів Тризуб як великий і малий герб Української держави;
1936 — У Києві відкрилася перша виставка народного мистецтва України;
1960 — У Києві став до ладу перший український ядерний реактор (дослідницький ВВР-М в Інституті фізики АН УРСР — тепер в Інституті ядерних досліджень НАНУ).

12 лютого за Місячним календарем 11-тий день, коли емоції поверхневі і часто змінюються. Зростає прагнення спілкуватися й знайомитися з іншими людьми. Цікавість до навколишнього не дозволяє сидіти на місці, тож для цього дня характерне більша, ніж звичайно, кількість візитів, недалеких поїздок. Легкість і рухливість припускають і заняття відповідною роботою. Це можуть бути наради, переговори, контакти по телефону, ділові поїздки, а також інтелектуальна робота, що вимагає логіки й кмітливості.

Чи знаєте ви, що:

  • 85% прісної води знаходиться на полюсах Землі у стані криги.
  • 80% всіх хвороб, якими хворіють жителі розвинутих країн, пов'язані з неякісною питною водою.
  • У Саудівській Аравії не має жодної ріки.
  • Береги річки Урал знаходяться у різних частинах континенту Євразія – один в Європі, інший – в Азії.
  • Більше половини населення нашої планети ніколи не бачило снігу, хіба що на фотографіях.
  • Озеро Байкал настільки глибоке, що могло б вмістити 94 Азовських моря.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

20 вересня

Інші дати
Народився Михайло Жук
(1883, м. Каховка - 1964) - український живописець, майстер станкової грамоти та кераміки. Автор робіт "Дівчина в кріслі", "Гуцул", "Портрет батька", хрестоматійних портретів М. Воронного,  Г. Нарбута, О. Мурашка.
Розгорнути
Народився Іван Світличний
(1929, с. Половинкине Луганської області - 1992) - український мовознавець та поет. Твори "Ґранатові сонети", "Серце для куль і для рим", "У мене тільки слово".
Свободу не втікати з бою, Свободу чесності в бою, Любити те, що сам люблю, А не підказане тобою, Свободу за любов мою Хоч і накласти головою, А бути все ж самим собою, — Не проміняю на твою, Ліврейську, жебрану, ледачу, Вертку, заляпану, як здачу, Свободу хама й холуя. Несу свободу в суд, за грати, Мою від мене не забрати — І здохну, а вона — моя. (c) Іван Світличний, 1929
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі