chrome firefox opera safari iexplorer

13 лютого: це цікаво знати

12 лютого 2011 о 23:57

Відберіть у народу все – і він усе зможе повернути, але відберіть мову, і він ніколи більше не створить її.
Костянтин Ушинський 

13 лютого за григоріанським календарем 44 день року. До кінця року залишається 321 день.

За церковним календарем 13 лютого вшановують безсрібників мучеників Кіра, Іоанна і з ними мучениць Афанасію, Феодотою, Феоктисту і Євдоксію, святителя Микиту – затворника Печерського, мучеників Вікторина, Віктора, Никифора, Клавдія, Діодора, Серапіона і Папія, мученицю Трифену Кизицьку.

Іменинниками 13 лютого є:
Віктор, Микита, Богдан, Іван, Афанасія

13 лютого народились:

1784 — Микола Гнєдич, поет и перекладач, автор першого віршованого перекладу «Іліади» Гомера;
1884 — Наталія Полонська-Василенко, українська вчена-історик. Авторка близько 200 наукових праць. Підсумком наукової діяльності історика стала двотомна «Історія України»;
1892 — Марія Литвиненко-Вольгемут, українська співачка і громадський діяч;
1909 — Віктор Іванов, український кінорежисер, сценарист, письменник;
1933 — Лев Перфілов, український актор («Зелений фургон», «Місце зустрічі змінити не можна», «Пригоди Електроніка»).

Цікаво про особистості:
До речі, 13 лютого 1873 року народився відомий оперний співак Федір Шаляпін. У свій час він досить часто навідувався у Київ до своїх друзів. Якось Шаляпін, сам виходець з народу, вирішив дати концерт для робітничого люду Києва.

Навколо очікуваної вистави вирували пристрасті, а коли стало відомо, що половину квитків роздадуть безкоштовно, біля приміщення колишнього цирку (він стояв на теперішній вулиці Городецького на місці кінотеатру «Україна») зібралася величезна юрба, яка повністю заполонила вулицю.

Цирк теж був заповнений вщент, а вистава не починалася. Хтось висловив припущення, що співака заарештували. Зчинився ґвалт, свист, прокльони на адресу жандармів. А у цей час співак і його акомпаніатор намагалися продертися крізь натовп на вулиці. Ніщо не допомагало.

Допомогли пожежники, які знайшли довжелезну драбину, по ній Шаляпін з своїм акомпаніатором піднявся на дах сусіднього будинку, а потім, як справжній супермен, перемайнув на дах цирку і протиснувшись через маленьке віконечко, нарешті потрапив до приміщення.

Незважаючи на ці незручності, Шаляпін був вражений таким виявом шаленої любові до нього. Він співав так, що цей концерт 1906 року згадували у нашій столиці ще багато років.

Події 13 лютого:
1940 — Михайло Булгаков закінчив роман «Майстер і Маргарита»;
1942 — розпочався примусовий вивіз українського населення нз окупованих територій на працю до Німеччини.

Народні прикмети:
Поспостерігайте за власними меблями та продуктами, інколи вони віщують майбутнє.

Ця ідея може видатися дивною, однак наші предки ще з прадавніх часів знали, якщо, виходячи з-за столу хтось спіткнувся об стілець, це означає, що за столом він говорив неправду.

Якщо будь-який дерев’яний предмет розсихається і починає скрипіти – на зміну в погоді. Якщо починає руйнуватися ваше ліжко – до багатства. І якщо лопаються яблука у духовці – до доброї звістки. Перекинута цукорниця віщує грошовий прибуток, а розсипаний перець – сварку, як, власне, і розсипана сіль.

Аліна Астахова, «Рідна країна» 

20 серпня

Інші дати
Народилася Катерина Лазаревська
(1879, м. Київ, - 1939) - український історик та археограф. Брала участь  у підготовці "Історичного словника українського язика", "Опису Новгород-Сіверського намісництва" (1931) та ін.
Розгорнути
Народився Тарас Мельничук
(1938 (1939), с.Уторопи, Івано-Франківська область – 1995) - український поет. Автор книги «Князь роси».
«Поезіє, будь мені сонцем, будь мені катом, і не треба мені оборонця, і не треба мені прикриття». (Тарас Мельничук)
Розгорнути
Народився Платон Костюк
(1924, м.Київ – 2010) - український науковець, засносник української школи нейрофізіологів. Голова Верховної Ради УРСР (1985-1990). Герой України.
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі