chrome firefox opera safari iexplorer

14 лютого: це цікаво знати

14 лютого 2011 о 00:01

Кохання — як вода — плавке та бистре,
рве, грає, пестить, затягає й топить.
Леся Українка 

14 лютого за григоріанським календарем 45 день року. До кінця року залишається 320 днів.

За церковним календарем 14 лютого відзначають передсвято Стрітення Господнього та вшановують мученика Трифона, мученицю Перпетую, мучеників Сатира, Ревоката, Саторнила, Секунда і мученицю Філіцитату, преподобного Петра Галатійського та преподобного Вендиміана – пустельника Віфінійського.

У народі 14 лютого віддавна вшановують мученика Трифона і підмічають: "Якщо на Трохима вітряно, то літо буде мокрим, а якщо нічне небо в зорях, то весна буде пізньою”.

Іменинниками 14 лютого є:
Петро, Трохим, Тимофій, Семен, Давид, Трифон

14 лютого народились:
1884 — Олександр Александров (Селезень), український живописець і графік;
1898 – Михайло Стефанович, український співак, режисер і музикознавець;
1908 — Петро Шелест, партійний і державний діяч УРСР та СРСР, перший секретар ЦК КП УРСР (1963—1974);
1947 — Борис Штерн, український письменник-фантаст.

Події 14 лютого:
1918 — календар у Росії переведений на новий стиль. Після 31 січня по старому стилю наступило не 1-е, а відразу 14 лютого.

14 лютого святкують:
День Святого Валентина

Цікаві прикмети:
Цілий ряд мудро помічених профілактичних заходів у народі здавна окреслювалися словом «гріх»:

  • гріхом вважалося їсти яблука до Спаса (19 серпня за новим стилем), бо вони лише дозрівали і могли викликати шлунково-кишкові захворювання
  • заборонялося купатися до Купала (7 липня за новим стилем), оскільки вода ще недостатньо нагрілася
  • загальновідомий звичай накривати посуд з їжею і відро з водою, щоб туди не потрапив чорт; не можна їсти кільком однією ложкою, щоб не посваритися, мити посуд після заходу сонця
  • небезпідставні і такі повір'я, як заборона втиратися братам чи друзям одним рушником, бо «неодмінно посваряться»
  • Щоб не зустріти відьми, не рекомендувалося, не вмившись, виходити з хати.
  • не дозволялося кидати крізь вікно кістки, щоб вовки не поїли худобу
  • вагітній жінці не радили виливати перед порогом помиї, бо дитина народиться недужою.

Подібні звичаї слід розглядати як певні санітарно-профілактичні норми, раціональні у своїй основі.

Чи знаєте ви, що:
Сволок – це дерев’яний брус, яким колись скріплювали основу стелі та стіни. Для наших предків сволок, так само, як і піч вважався оберегом оселі. Він тримав укупі стіни і стелю, і так само вкупі він повинен був тримати родину. Для цього на сволокові, крім дати побудови хати, вирізьблювали побажання щастя та добра, молитву, хрести.

Протягом життя хрести додавали. Зокрема, у Чистий четвер, повернувшись з церкви, свічкою випалювали хрест аби він уберігав від блискавок. На Водохреща малювали хрести крейдою, на знак освячення оселі святою йорданською водою. Виготовляли сволок з дуба або липи, а піднімали на рушниках. До сволока ж піднімали і дитину перед хрещенням або у день хрещення, для того щоб новий член сім'ї не цурався свого роду.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

24 липня

Інші дати
Народився Василь Мисик
(1907, с. Новопавлівка Дніпропетровської обл. -  1983) - український письменник, перекладач. Автор поетичних збірок "Трави", "Блакитний міст", "Чотири вітри", "Вибране", "Борозни", "Верховіття", "Берег" та ін.; кількох збірок оповідань та нарисів; багато перекладав з англійської та східних мов.
Розгорнути
День рівноапостольної Ольги, княгині Київської
дружини князя Ігоря, канонізованої Православною церквою. Княжила в Київській Русі в роки неповноліття свого сина Святослава (945 – 964). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади. Сприяла поширенню на Русі християнства.  
Що за дівчина-краса. Заговорить: думка — сонце; Очі — сині небеса. Хто вона, чия і звідки, Князь докладно розпитав, А на другий день по неї І сватів своїх послав. І за князя вийшла заміж Проста дівчина з села, І до смерті вірним другом Князю Ігорю була. (Олександр Олесь)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі