chrome firefox opera safari iexplorer

Замість Ярослава Мудрого у саркофазі знайшли останки двох жінок

24 лютого 2011 о 21:47

У заповіднику «Софія Київська» наближаються до завершення дослідження останків, знайдених в саркофазі київського князя Ярослава Мудрого. Сенсацією стало те, що прах князя зник, а замість нього були знайдені останки двох жінок. Зараз Московський інститут антропології відтворює їхній портрет на основі ДНК експертизи.

Була версія, що в гробниці — дружина Великого князя Ірина (Інгігерда). Однак це припущення виявилося невірним. Ще за останками можна було зрозуміти, що за життя ці люди займалися важкою роботою, а новий хід справі надали подальші дослідження вчених з Інституту геохімії навколишнього середовища НАН та МНС України, метою яких було встановлення віку останків.

«Нас попередили, що похибка буде близько 30 років. Але коли ми отримали результати, були здивовані. Дослідження підтвердили, що кістки належать двом різним людям: жінкам. Більше того, радіовуглецевий аналіз показав, що вік кісток відрізняється один від одного на 1580 років: нижня частина — XIII сторіччя, а верхня взагалі не датуються нашої ерою», — розповіла заступник директора заповідника «Софія Київська» Ірина Марголіна.

Ще одна загадка — в кістках верхньої «доісторичної частини» у великій кількості міститься радій. Цей хімічний елемент практично не зустрічається в природі у чистому вигляді. Основна його маса знаходиться в гірських породах і потрапляє в навколишнє середовище за рахунок розпаду і вилуговування. Легко накопичується в організмі людей, особливо в кістках і м'яких тканинах. Мабуть, десь у гірській місцевості і жила ця жінка.

Нагадаємо, саркофаг з останками Ярослава Мудрого був розкритий півтора роки тому. Фахівці хотіли відтворити образ князя за його черепом, визначити вік і причину смерті відомого історичного діяча Київської Русі.

Цікаво було також дізнатися, був він за генотипом варягом чи слов'янином. Дослідження мали тривати близько року, гроші на них виділили спонсори.

Однак, останки князя загадково зникли. Замість них і були знайдені жіночі кістки. Як ці останки опинилися в саркофазі, і куди зник прах князя Ярослава, як і раніше, залишається таємницею.

Ірина Марголіна припускає, що, можливо, дослідники на якомусь етапі переплутали кістки, адже з 1936-го по 2009-й рік саркофаг розкривали чотири рази.

Те, що до 1936 року в саркофагу був саме прах Ярослава, вчені встановили завдяки дослідженням і літописам. Знайдений скелет належав чоловікові у віці близько 70 років, який за життя мав зріст до 175 сантиметрів і страждав на вроджену кульгавість.

Одна з правдоподібних версій про місцезнаходження останків великого князя — місто Нью-Йорк.

Не виключено, що в 1943 році останки князя представники української православної церкви вивезли до Польщі. Разом з ним туди доставили образ Миколи Мокрого. Чудотворну ікону не так давно виявили в бруклінській церкві, тобто десь там може зберігатися прах Ярослава.

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути