chrome firefox opera safari iexplorer

1 березня: це цікаво знати

01 березня 2011 о 00:04

Любити травень – річ не мудра:
Розкішно, затишно, блакить,
Земля зняла важучі хутра – прямує в літо вочевидь.
А я вертаю до начала.
Я більше березень люблю.
Як ще й не видна переміна, І хуга близько навісна
Та переміна – неодмінна.
І гостро пахне новизна.

Василь Симоненко 

1 березня за григоріанським календарем 60 день року. До кінця року залишається 305 днів.

У кожного з нас своя улюблена пора року, але радість зустрічі з теплим сезоном закладена на генному рівні, бо тисячі років тому наші пращури навіть своє Новолітування пов'язували з порою пробудженням природи. У цей час молилися про врожай та чекали з вирію птахів.

Щодо самої назви березень, то, на думку вчених, етимологічні корені цього слова походять від слів «березоль» чи «березіль», що означало давній промисел — заготівлю березової золи та кори. Також у березні вже починали заготовляти традиційний на Поліссі напій – березовий або кленовий сік.

Цього року 1 березня є другим днем Сиропусного тижня, який ще називається Масницею, Колодієм, Масляною, Запустами, Пущенням, Сиропустом, Сирною неділею, Бабським святом, Загальницями, Ніжковими заговинами. У дохристиянські часи це свято було на честь весняного пробудження природи. Воно вважалося початком нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду.

Християнська церква додала Масницю у свій календар, проте свято так і не набуло християнського змісту. Цей тиждень є своєрідною підготовкою до Великого посту. Вже забороняється їсти м'ясо, зате дозволяється сир, масло та рибу. А у неділю, яка ще називається Прощеною, за християнською традицією варто просити одне в одного пробачення за все заподіяне протягом року. На обід цього дня готують вареники з сиром і сметаною та гречані млинці, смажені на маслі або смальці.

За церковним календарем 1 березня вшановують мучеників Памфила, Валента, Павла, ПорфиріяЮліана, Самійла, Іллю, Данила, Ярему і ін. мучеників Персидських в Мартирополі, преподобного Маруфа, святителя Макарія.

Іменинниками 1 березня є:
Данило, Ілля, Ніна, Павло, Порфирій, Самійло, Юліан, Ярема, Альбіна, Антоніна, Фелікс.

1 березня народились:
1895 — Докія Дарнопих, бандуристка і педагог;
1923 — Володимир Гельфанд, український радянський публіцист, учасник Другої світової війни, відомий своїм фронтовим щоденником;
1938 — Борислав Брондуков, український актор («Вавилон ХХ», «Афоня», «Гараж»).

1 березня відзначають:
Міжнародний день боротьби з наркоманією і наркобізнесом
Міжнародний день котів
Всесвітній день цивільної оборони

Події 1 березня:
1564 — Вихід «Апостола» Івана Федорова — першої точно датованої друкарської книги.
1927 – Вийшов перший номер газети «Вечірній Київ».
1928 – Засновано кiностудiю художнiх фiльмiв iм. О.Довженка, як кiнофабрику Всеукраїнського фотокiноуправлiння (ВУФКУ).
1930 — У СРСР станом на цей день закриті 6 715 церков, частина з них зруйнована, багато «служителів культу» заслані або розстріляні.
1977 — У Києві відкрито пам'ятник українському філософу Григорію Сковороді.

Чи знаєте ви, що:

  • Спостерігаючи за суцвіттями окремих рослин, вчені виявили, що весна наближається зі швидкістю 50 кілометрів на добу.
  • У пустелі Сахара йшов сніг. Єдиний зафіксований людством випадок трапився 18 лютого у 1979 році.
  • Навіть найдовша ріка світу – Ніл — замерзала двічі: у ІХ та ХІ сторіччях.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

13 грудня

Інші дати
День Святого Андрія Первозванного
Незважаючи на те, що це християнський святий, обряди й традиції цього дня сягають дохристиянських часів. З усіх свят річного календарного циклу день Андрія Первозванного є одним із найтаємничніших, найцікавіших, цього дня відбуваються заклинання й угадування майбутнього, ритуали з калетою та інші ворожіння. Андрієва ніч допомагає незаміжнім дівчатам пізнати свою долю: чи доведеться ще рік дівувати, чи на щасливицю чекає вдале заміжжя.
Розгорнути
Народився Микола Хвильовий
(1893, м. Тростянець, Сумська область – 1933) – український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози. Автор поетичних збірок «Молодість», «Досвітні симфонії», збірок оповідань «Сині етюди», «Осінь», романів «Вальдшнепи», «Санаторі, Сентиментальна історія»», новели «Я (романтика)».
Розгорнути