chrome firefox opera safari iexplorer

1 березня: це цікаво знати

01 березня 2011 о 00:04

Любити травень – річ не мудра:
Розкішно, затишно, блакить,
Земля зняла важучі хутра – прямує в літо вочевидь.
А я вертаю до начала.
Я більше березень люблю.
Як ще й не видна переміна, І хуга близько навісна
Та переміна – неодмінна.
І гостро пахне новизна.

Василь Симоненко 

1 березня за григоріанським календарем 60 день року. До кінця року залишається 305 днів.

У кожного з нас своя улюблена пора року, але радість зустрічі з теплим сезоном закладена на генному рівні, бо тисячі років тому наші пращури навіть своє Новолітування пов'язували з порою пробудженням природи. У цей час молилися про врожай та чекали з вирію птахів.

Щодо самої назви березень, то, на думку вчених, етимологічні корені цього слова походять від слів «березоль» чи «березіль», що означало давній промисел — заготівлю березової золи та кори. Також у березні вже починали заготовляти традиційний на Поліссі напій – березовий або кленовий сік.

Цього року 1 березня є другим днем Сиропусного тижня, який ще називається Масницею, Колодієм, Масляною, Запустами, Пущенням, Сиропустом, Сирною неділею, Бабським святом, Загальницями, Ніжковими заговинами. У дохристиянські часи це свято було на честь весняного пробудження природи. Воно вважалося початком нового циклу залицянь і любощів, пошуку пари, з метою продовження роду.

Християнська церква додала Масницю у свій календар, проте свято так і не набуло християнського змісту. Цей тиждень є своєрідною підготовкою до Великого посту. Вже забороняється їсти м'ясо, зате дозволяється сир, масло та рибу. А у неділю, яка ще називається Прощеною, за християнською традицією варто просити одне в одного пробачення за все заподіяне протягом року. На обід цього дня готують вареники з сиром і сметаною та гречані млинці, смажені на маслі або смальці.

За церковним календарем 1 березня вшановують мучеників Памфила, Валента, Павла, ПорфиріяЮліана, Самійла, Іллю, Данила, Ярему і ін. мучеників Персидських в Мартирополі, преподобного Маруфа, святителя Макарія.

Іменинниками 1 березня є:
Данило, Ілля, Ніна, Павло, Порфирій, Самійло, Юліан, Ярема, Альбіна, Антоніна, Фелікс.

1 березня народились:
1895 — Докія Дарнопих, бандуристка і педагог;
1923 — Володимир Гельфанд, український радянський публіцист, учасник Другої світової війни, відомий своїм фронтовим щоденником;
1938 — Борислав Брондуков, український актор («Вавилон ХХ», «Афоня», «Гараж»).

1 березня відзначають:
Міжнародний день боротьби з наркоманією і наркобізнесом
Міжнародний день котів
Всесвітній день цивільної оборони

Події 1 березня:
1564 — Вихід «Апостола» Івана Федорова — першої точно датованої друкарської книги.
1927 – Вийшов перший номер газети «Вечірній Київ».
1928 – Засновано кiностудiю художнiх фiльмiв iм. О.Довженка, як кiнофабрику Всеукраїнського фотокiноуправлiння (ВУФКУ).
1930 — У СРСР станом на цей день закриті 6 715 церков, частина з них зруйнована, багато «служителів культу» заслані або розстріляні.
1977 — У Києві відкрито пам'ятник українському філософу Григорію Сковороді.

Чи знаєте ви, що:

  • Спостерігаючи за суцвіттями окремих рослин, вчені виявили, що весна наближається зі швидкістю 50 кілометрів на добу.
  • У пустелі Сахара йшов сніг. Єдиний зафіксований людством випадок трапився 18 лютого у 1979 році.
  • Навіть найдовша ріка світу – Ніл — замерзала двічі: у ІХ та ХІ сторіччях.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

22 вересня

Інші дати
Народився Олександр Потебня
(1835 – 1891), український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч. Основоположник т. з. психологічного напряму в слов’янському мовознавстві. Автор праць із загального мовознавства, фонетики, наголосу, граматики, семантики, етимології, діалектології, теорії словесності, фольклору, етнографії, досліджень про походження мови, взаємозв’язок мови та мислення тощо.
«Ідея національності здатна сприяти людському поступові, якщо вона стверджує взаємоповагу права народів на самостійне існування та розвиток; коли ж через цю ідею стверджують зверхність однієї спільноти над іншою, то вона набуває реакційного смислу» (О.Потебня).
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі