chrome firefox opera safari iexplorer

25 березня: це цікаво знати

25 березня 2011 о 00:03

Докіль не буде в людства злади?
Микола Вінграновський

25 березня за григоріанським календарем 84 день року. До кінця року залишається 281 день.

25 березня у дохристиянські часи зустрічали Богиню Весну, бо вважали, що у цей час Земля вже прокинулася від зимового сну. Вони розпалювали на мосту вогнища і стрибали через нього, таким чином очищаючись від усіх гріхів, а також кидали у воду жертовний хліб. І саме цього дня випускали на волю птахів, що символізувало прихід теплої днини.

Водночас у день Богині Весни заборонялося починати будь–які справи та зачинати нове життя, як людям, так і тваринам. Це свято відзначається і дотепер, проте з приходом християнства воно почало називатися Благовіщенням та перенеслося у часі на 7 квітня.

Щодо погоди, то у день Весни підмічали: «Якщо голуби воркочуть – буде тепло»

За церковним календарем 25 березня вшановують преподобну Марію Єгипетську, преподобного Феофана, преподобного Симона, святителя Григорія Двоєслова.

Іменинниками 25 березня є:
Григорій, Семен, Феофан, Симон.

25 березня народились:
1747 — Олександр Безбородько, козацький полковник, князь Російської імперії, канцлер уряду Катерини II, мав значний вплив на царя Павла І. Домігся відновлення Генерального суду і деяких інших установ Гетьманщини, скасованих за Катерини II. Склав повний список гетьманів України, генеральних суддів і підскарбіїв, генеральних осавулів, писарів, хорунжих, а також полковників дев'яти українських полків, які становили військо гетьмана В 1805 -1807 рр. на надані ним кошти в Ніжині був заснований ліцей;
1880 — Гаврило Базильський, генерал-хорунжий Армії Української Народної Республіки;
1909 — Юрій Бойко-Блохін, український літературознавець, театрознавець, професор Українського Вільного Університету в Мюнхені, громадський і політичний діяч, член Проводу ОУН;
1911 — Олександр Бандера, український політик, діяч ОУН від 1933. Син Андрія Бандери, брат Степана Бандери (загинув у концтаборі Освенцім);
1925 – Сергій Івченко, відомий український ботанік.

25 березня святкують:
День Служби безпеки України

Чи знаєте ви:
Чому козаки селилися саме у Великому Лузі?

Великий Луг знаходився нижче від острова Хортиця, між Дніпром і річкою Конкою, і був вкритий непрохідними болотами та густими чагарниками. Тому свою твердиню, Запорізьку Січ, козаки побудували у цій місцині. Це була і їхня фортеця, і домівка. Великий Луг був символом безпеки й вільності. Недарма ж його називали «Великий Луг-батько». Тут серед тростяника, рогози та іншої болотяної рослинності, в непролазній гущавині гніздилися чаплі, кулики, чайки, качки. А раніше водилися олені, дикі коні, зайці, лисиці, куниці. Сьогодні ж залишилася тільки слава Великого Лугу. Люди знищили тварин, вода залила лугові простори.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

19 січня

Інші дати
Хрещення Господнє (Водохреща)
Там, на річці на Йордані Там Господь Христос хрестився, З рук Хрестителя Івана У святій водичці вмився" (Ярослав Вільшанко)
Розгорнути
Народився Тимофій Левчук
(1912, с. Бистрівка Житомирської обл. - 1998) - українського кінорежисера, народного артиста. Фільми: "Іван Франко", "Калиновий гай", "Два роки над прірвою", "Помилка Оноре де Бальзака", "Родина Коцюбинських" та ін.
Розгорнути
Народилася Марія Тим'як
(1889, м. Косів Івано-Франківської обл. - 1970) - народний майстер мистецької кераміки. Створювала оригінальний побутовий посуд (миски, глечики), вазочки і фігурки, оздоблюючи їх геометричним орнаментом. Вироби зберігаються у музеях Києва і Львова.
Розгорнути