chrome firefox opera safari iexplorer

25 березня: це цікаво знати

25 березня 2011 о 00:03

Докіль не буде в людства злади?
Микола Вінграновський

25 березня за григоріанським календарем 84 день року. До кінця року залишається 281 день.

25 березня у дохристиянські часи зустрічали Богиню Весну, бо вважали, що у цей час Земля вже прокинулася від зимового сну. Вони розпалювали на мосту вогнища і стрибали через нього, таким чином очищаючись від усіх гріхів, а також кидали у воду жертовний хліб. І саме цього дня випускали на волю птахів, що символізувало прихід теплої днини.

Водночас у день Богині Весни заборонялося починати будь–які справи та зачинати нове життя, як людям, так і тваринам. Це свято відзначається і дотепер, проте з приходом християнства воно почало називатися Благовіщенням та перенеслося у часі на 7 квітня.

Щодо погоди, то у день Весни підмічали: «Якщо голуби воркочуть – буде тепло»

За церковним календарем 25 березня вшановують преподобну Марію Єгипетську, преподобного Феофана, преподобного Симона, святителя Григорія Двоєслова.

Іменинниками 25 березня є:
Григорій, Семен, Феофан, Симон.

25 березня народились:
1747 — Олександр Безбородько, козацький полковник, князь Російської імперії, канцлер уряду Катерини II, мав значний вплив на царя Павла І. Домігся відновлення Генерального суду і деяких інших установ Гетьманщини, скасованих за Катерини II. Склав повний список гетьманів України, генеральних суддів і підскарбіїв, генеральних осавулів, писарів, хорунжих, а також полковників дев'яти українських полків, які становили військо гетьмана В 1805 -1807 рр. на надані ним кошти в Ніжині був заснований ліцей;
1880 — Гаврило Базильський, генерал-хорунжий Армії Української Народної Республіки;
1909 — Юрій Бойко-Блохін, український літературознавець, театрознавець, професор Українського Вільного Університету в Мюнхені, громадський і політичний діяч, член Проводу ОУН;
1911 — Олександр Бандера, український політик, діяч ОУН від 1933. Син Андрія Бандери, брат Степана Бандери (загинув у концтаборі Освенцім);
1925 – Сергій Івченко, відомий український ботанік.

25 березня святкують:
День Служби безпеки України

Чи знаєте ви:
Чому козаки селилися саме у Великому Лузі?

Великий Луг знаходився нижче від острова Хортиця, між Дніпром і річкою Конкою, і був вкритий непрохідними болотами та густими чагарниками. Тому свою твердиню, Запорізьку Січ, козаки побудували у цій місцині. Це була і їхня фортеця, і домівка. Великий Луг був символом безпеки й вільності. Недарма ж його називали «Великий Луг-батько». Тут серед тростяника, рогози та іншої болотяної рослинності, в непролазній гущавині гніздилися чаплі, кулики, чайки, качки. А раніше водилися олені, дикі коні, зайці, лисиці, куниці. Сьогодні ж залишилася тільки слава Великого Лугу. Люди знищили тварин, вода залила лугові простори.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути