chrome firefox opera safari iexplorer

18 квітня: це цікаво знати

18 квітня 2011 о 00:12

«Державу Українську може здійснити наша любов до неї, а не ненависть до її ворогів»
В’ячеслав Липинський

18 квітня за григоріанським календарем 108 день року. До кінця року залишається 257 днів.

За церковним календарем останній тиждень перед Великоднем називається Страсною Седмицею. У народі ж він отримав назву «білий», або «чистий». На цьому тижні віруючі люди дотримуються посту так само суворо, як і на першому. За церковною традицією, цей тиждень ще називається Великим, і кожен його день отримав цю назву.
Старі ж люди вірять, що цей час найкращий для сівби ранніх ярих зернових культур і гороху – «будуть колосисті і без бур’янів».

У народі 18 квітня називали на честь Федула і говорили, що «до Федула, ще не раз морози були, а прийшов Федул – тепло роздув». За багаторічними спостереженнями, день Федула зазвичай буває сонячним.

За церковним календарем 18 квітня вшановують мучеників Феодула, Агафопода диякона, преподобного Пуплія, преподобних Феона, Симона і Форвина, преподобного Марка Афінського, преподобного Платона сповідника, преподобну Феодору

Іменинниками 18 квітня є:
Платон, Федора, Агафія, Феодула.

18 квітня народились:
1848 — Олександра Єфименко (Старовська), російський і український історик, етнограф. Перша жінка-почесний доктор російської історії.
1854 — Микола Сумцов, український фольклорист, етнограф, літературознавець та громадський діяч. Один з фундаторів Харківської громадської книгозбірні (1886).
1860 — Уляна Кравченко (Юлія Шнайдер), українська письменниця, активістка українського жіночого руху. Автор повісті «Хризантеми» та багатьох збірок віршів.
1882 — В’ячеслав Липинський, український політичний діяч польського походження, історик, соціолог, публіцист, теоретик українського консерватизму.
1897 — Мар'ян Крушельницький, український актор, режисер.

Події 18 квітня:
1648 — Богдан Хмельницький прибув у Запорізьку Січ із закликом до антипольського повстання.
1995 — Київська міська рада прийняла рішення про повернення древнього герба міста Києва з зображенням Архангела Михаїла.

18 квітня відзначають:
Міжнародний день пам’ятників та історичних місць
З 18 по 22 квітня — дні заповідників і національних парків

Чи знаєте ви, що:

Найдавнішою скульптурою, знайденою в Україні, є кам’яна баба з кургану поблизу с. Нововасилівки Миколаївської області, яка належить до V-ІV ст. до н.е.

Найвидатнішою архітектурною спорудою Київської Русі, що збереглася до нашого часу, є Софійський собор у Києві, зведений у 1037 році в центрі верхнього міста. Він має змінений зовнішній вигляд, бо був добудований у XVIII ст. За величчю художнього образу, досконалістю архітектурних форм, внутрішнім оздобленням, собор належить до видатних пам’яток світу доби феодалізму.

Найдавнішим зразком українського монументального живопису є ансамбль унікальних фресок у Софійському соборі в Києві. Цим фрескам вже майже 1000 років. Загальна їхня площа становить 3000 кв. м. Найдавнішим і єдиним давньоруським медичним довідником, що зберігся до наших часів, є лікарський трактат-порадник «Мазі» – узагальнена праця про лікування травами, який склала Євпраксія Мстиславна, онука Володимира Мономаха у Х столітті.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

14 грудня

Інші дати
Народився Данило Апостол
(1654, с.Великі Сорочинці, Полтавська область - 1734) — український військовий і державний діяч кінця 17 — першої половини 18 століття, гетьман Лівобережної України в 1727—1734 роках.
Розгорнути
Народився Михайло Старицький
(1840, с.Кліщинці, Черкаська область – 1904) – українського письменника, режисера, театрального і громадського діяча. Він - автор п'єс «Богдан Хмельницький», «Маруся Богуславка», «Різдвяна ніч», «За двома зайцями».
Ніч яка, Господи, місячна зоряна, Видно, хоч голки збирай, Вийди, коханая, працею зморена, Хоч на хвилиноньку в гай! Сядем укупочці тут під калиною, І над панами я пан! Глянь, моя рибонько, - срібною хвилею Стелиться в полі туман. (Михайло Старицький)
Розгорнути
День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Відзначається у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.
Розгорнути