chrome firefox opera safari iexplorer

18 квітня: це цікаво знати

18 квітня 2011 о 00:12

«Державу Українську може здійснити наша любов до неї, а не ненависть до її ворогів»
В’ячеслав Липинський

18 квітня за григоріанським календарем 108 день року. До кінця року залишається 257 днів.

За церковним календарем останній тиждень перед Великоднем називається Страсною Седмицею. У народі ж він отримав назву «білий», або «чистий». На цьому тижні віруючі люди дотримуються посту так само суворо, як і на першому. За церковною традицією, цей тиждень ще називається Великим, і кожен його день отримав цю назву.
Старі ж люди вірять, що цей час найкращий для сівби ранніх ярих зернових культур і гороху – «будуть колосисті і без бур’янів».

У народі 18 квітня називали на честь Федула і говорили, що «до Федула, ще не раз морози були, а прийшов Федул – тепло роздув». За багаторічними спостереженнями, день Федула зазвичай буває сонячним.

За церковним календарем 18 квітня вшановують мучеників Феодула, Агафопода диякона, преподобного Пуплія, преподобних Феона, Симона і Форвина, преподобного Марка Афінського, преподобного Платона сповідника, преподобну Феодору

Іменинниками 18 квітня є:
Платон, Федора, Агафія, Феодула.

18 квітня народились:
1848 — Олександра Єфименко (Старовська), російський і український історик, етнограф. Перша жінка-почесний доктор російської історії.
1854 — Микола Сумцов, український фольклорист, етнограф, літературознавець та громадський діяч. Один з фундаторів Харківської громадської книгозбірні (1886).
1860 — Уляна Кравченко (Юлія Шнайдер), українська письменниця, активістка українського жіночого руху. Автор повісті «Хризантеми» та багатьох збірок віршів.
1882 — В’ячеслав Липинський, український політичний діяч польського походження, історик, соціолог, публіцист, теоретик українського консерватизму.
1897 — Мар'ян Крушельницький, український актор, режисер.

Події 18 квітня:
1648 — Богдан Хмельницький прибув у Запорізьку Січ із закликом до антипольського повстання.
1995 — Київська міська рада прийняла рішення про повернення древнього герба міста Києва з зображенням Архангела Михаїла.

18 квітня відзначають:
Міжнародний день пам’ятників та історичних місць
З 18 по 22 квітня — дні заповідників і національних парків

Чи знаєте ви, що:

Найдавнішою скульптурою, знайденою в Україні, є кам’яна баба з кургану поблизу с. Нововасилівки Миколаївської області, яка належить до V-ІV ст. до н.е.

Найвидатнішою архітектурною спорудою Київської Русі, що збереглася до нашого часу, є Софійський собор у Києві, зведений у 1037 році в центрі верхнього міста. Він має змінений зовнішній вигляд, бо був добудований у XVIII ст. За величчю художнього образу, досконалістю архітектурних форм, внутрішнім оздобленням, собор належить до видатних пам’яток світу доби феодалізму.

Найдавнішим зразком українського монументального живопису є ансамбль унікальних фресок у Софійському соборі в Києві. Цим фрескам вже майже 1000 років. Загальна їхня площа становить 3000 кв. м. Найдавнішим і єдиним давньоруським медичним довідником, що зберігся до наших часів, є лікарський трактат-порадник «Мазі» – узагальнена праця про лікування травами, який склала Євпраксія Мстиславна, онука Володимира Мономаха у Х столітті.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

18 березня

Інші дати
Василь Мурашко
1894 –  військовий льотчик, командир Київського авіаційного загону Повітрянoгo флоту УНР, начальник Управління Повітряного флоту УНР (1921–1922).  
Розгорнути
День працівника податкової та митної справи України
Свято встановлено указом Президента України від 11 жовтня 2013 року на заміну Дня митної служби України (25 червня) та Дня працівника державної податкової служби України (2 липня).
Розгорнути
Народився Федір Муравченко
(1929, с. Запоріжжя-Грудовате Дніпропетровська область – 2010) – головний конструктор Запорізького машинобудівного конструкторського бюро «Прогрес», доктор технічних наук, академік. Герой України. Брав участь у створенні понад 50 типів і модифікацій авіадвигунів.
Розгорнути