chrome firefox opera safari iexplorer

У Львові мистецька подія – живопис 100 білоруських художників

04 липня 2011 о 18:10
epochtimes.com.ua

Величезний спектр стилів, технік, жанрів, замішаних на ексклюзивній авторській манері кожного з митців, дає змогу будь-якому глядачу знайти те, що імпонуватиме саме йому і водночас виставка демонструє загальний рівень білоруського сучасного мистецтва.

Коментуючи виставку, директор Львівської галереї мистецтв Борис Возницький зазначив, що нам часом важко зрозуміти, що ж робиться в Білорусі. Адже, з одного боку, постійно з’являється інформація про клопоти економічно-соціального та політичного характеру, але поруч ремонтуються дороги, реставруються замки, митці творять речі європейського рівня: «Я двічі обійшов виставкові зали, – сказав Возницький. – Тож можу сказати з певністю – перед нами виставка європейського рівня, європейських художників! І якось ми ту Білорусь не можемо зрозуміти часто. То там щось робиться, якісь клопоти. Але я був проїздом, їхав у Литву. Гарні дороги будуються там, гарна місцевість. Гарні художники. Закінчується реставрація замків. У нас (мені трохи соромно про це говорити) уже 4 рік ні копійки, нічого нема на наші замки і пам’ятки».

Заступник голови Спілки художників Білорусі Сергій Цімоха розповів, що Львів відіграв дуже велику роль у житті білоруських художників, зокрема Гавриїла Ващєнка: «Користаючись нагодою, хочу передати слова вдячності від мого наставника Гавриїла Ващєнка. Це статечний чоловік, народний художник нашої країни, професор. А ще цікаво й істотно те, що він закінчив ваш, львівський, тоді ще Інститут декоративно-прикладного мистецтва. Після Інституту, попрацювавши кілька років у Кишеневі, фактично був серед засновників сучасного монументального мистецтва нашої країни. Так от, він просив дуже дякувати. Щиро, бо знаєте, він саме тут, у Львові відчув себе білорусом. Тут його спіткало розуміння власної національної свідомості. Тут він зрозумів, що є булорусом, має своє автентичне національне коріння. У вас цьому можна повчитись».

Цікаво прокоментував виставку директор Львівського палацу мистецтв Юрій Гнатковський. Він повідомив, що до заходу білоруська Спілка художників готувалася півроку, жорстко відбиралися роботи. І результат виправдав себе – рівень дуже високий: «На мій погляд, це одна з найкращих виставок цього року. Ви знаєте, мені сказали, що на десятимільйонну країну там всього 1200 членів Спілки. Дійсно, там присутній капітальний відбір і видно, що усі художники – працюючі і показують відповідний рівень. Я хотів би, щоб українські роботи, які презентуються за кордоном, відбирались не менш ретельно».

«Я розумію, що є багато художників, які не належать до спілки, – зазначив директор Палацу мистецтв. – Я знаю, що в Україні є така ситуація навіть, що більшість художників, які презентують Україну на якихось міжнародних рівнях – вони не входять до жодних спілок. Не мають ніяких зобов’язань і є вільними митцями. І саме це їм дає натхнення. В Україні система спілок не є на стільки сильною, на скільки це спостерігаємо в Білорусі. Так як я поспілкувався, дізнаючись, яка ситуація – там, дійсно, держава на рівні, може, радянському ще, підтримує Спілку художників. Але підтримує їх не грошами, а створює можливість заробляти кошти на мистецтві, на майні, яке в спілчан залишилося».

На думку Юрія Гнатковського, жодна державна машина не може відвернути митців від своєчасної і правдивої реакції на реальність: «В історії залишаються усе одно картини, які окрім чисто мистецького навантаження, несуть ще якесь сильне змістове».

Щодо ментальної відмінності, на думку Гнатковського, білорусам вдалося зберегти те, що ми втрачаємо: «Мені подобається настрій цих картин. При всій складній ситуації, яка є в Білорусі, відчувається смак життя, радість кожного дня, величезна увага до нюансів, мізеру, настрою. Люди знають, що це значить і тому підкреслюють. Мені здається, що наші художники не цінують так того настрою».

 

29 травня

Інші дати
Народився Петро Карманський
(1878, м. Цєшанув, Польща - 1956) - український поет, педагог,перекладач, член групи письменників "Молода муза". Представник раннього українського модернізму. Автор збірок віршів "З теки самовбивці", "Блудні огні", "До сонця". Переклав "Божественну комедію" Данте, окремі твори Гюго та ін.
Засну, як легіт, в сірій скибі, Розвіюсь, мов рідка імла, Візьму з собою злидні й болі, Оставлю вам самі діла. (Петро Карманський)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі