chrome firefox opera safari iexplorer

Час робити добро!

10 вересня 2011 о 19:02

В Україні вп’яте проходить конкурс дитячих і юнацьких благодійних проектів «Добро починається з тебе».

Неподалік від міста Антрацит Луганської області є будинок-інтернат для неповносправних людей і людей похилого віку. Будинок старенький, територія невпорядкована, дерев і квітів майже немає. Але у мешканців будинку-інтернату є заповітна мрія – відпочивати у сквері, який вони між собою називають «Райський куточок».

Про це дізналися учні місцевої школи №4, члени волонтерського клубу «Теплі долоньки». Вони вирішили порадувати літніх людей, з якими вже давно дружать і яким допомагають. Діти заклали алею, облаштували квітники, тепер вони хочуть обсадити алею деревами і розставити ослінчики. Паралельно опановують ландшафтний дизайн і вивчають природу свого краю, аби правильно підібрати насіння для квітників. А тим часом розбили город, на якому виростили овочі для мешканців будинку-інтернату.

З усіх куточків України надходять на конкурс благодійних проектів «Добро починається з тебе» такі історії – цікаві, успішні і надзвичайно зворушливі. Яких тільки добрих справ не роблять наші діти! Вони відроджують і плекають історію й культуру свого краю, піклуються про його екологію, допомагають сиротам, інвалідам і літнім людям, підтримують хворих і неповносправних, доглядають тварин. А в Тернополі у школі №21 вже кілька років реалізують макропроект «Твори добро», який опікується майже всім! До нього залучені не тільки всі учні цієї школи, а й вихованці інших навчальних закладів, державних і релігійних установ і навіть мешканці місцевої виховної колонії.

БЛАГОЧИННОСТІ ТРЕБА НАВЧАТИ

Сьогодні в Україні немає єдиної дитячої організації, яка б формувала ідею, мету, ідеали, спільні для всієї дитячої спільноти. Такою об’єднавчою ідеєю поступово стає ідея творення добра.

Директори українських шкіл спільні у думці, що виховний процес у школі сьогодні потрібно будувати навколо благодійної і волонтерської роботи. «Доброчинні проекти навіть у самій своїй назві базуються на головній ідеології, котру ми намагаємося прищепити нашим дітям, – ідеології добра», – переконана директор Ірпінської спеціалізованої школи №2 Ірина Бєлова. І цю ідеологію малеча сприймає з величезним ентузіазмом.

Але, як і будь-якій справі, доброчинності треба навчати. Вміння робити добро не з’являється в людині само по собі. А закладені з дитячих років моральні чесноти, такі як добро, чесність, людяність, відповідальність за свою громаду, залишаться з людиною на все її життя.

Проект «Добро починається з тебе» був вперше оголошений Міжнародним благодійним фондом «Україна 3000» у 2007 році. Тоді його організатори і подумати не могли, що їхній заклик підхоплять тисячі шкіл в усіх куточках України; що дотичність до добрих справ змінить життя сотень тисяч дітей, залучених у благодійну діяльність.

«Добро починається з тебе» – це конкурс благодійних проектів. Будь-який дитячий або молодіжний колектив – шкільний волонтерський загін, клас або гурток, студентський колектив тощо, – заповнивши відповідні форми, може розповісти про свою доброчинну роботу і взяти участь в змаганні за головні нагороди. Конкурс проводиться у двох номінаціях – це дитячі та юнацькі колективи. Проекти від дитячих колективів, у свою чергу, розподілені за напрямами – соціальні, культурологічні й екологічні. У кожній з цих чотирьох категорій визначаються переможці – володарі перших, других і третіх місць – та лауреати.

Проект триває вже чотири роки. За цей час він об’єднав понад 400 тисяч дітей з усієї України. Півтори тисячі благодійних проектів подали вони на конкурс. А рік тому на численні прохання було збільшено віковий ценз для його учасників, що дало можливість і юнацьким колективам показати свою доброчинну роботу.

«Діти допомагають знедоленим, дітям, що залишилися без материнського тепла, дітям з особливими потребами, – розповідає керівник проекту «Добро починається з тебе» Катерина Тараненко. – Вони піклуються про людей похилого віку, воїнів-інтернаціоналістів, вшановують пам’ять загиблих в роки Голодомору та під час війни, дбають про екологію, відроджують і зберігають мистецькі цінності, національні традиції, народні ремесла, пам’ятники свого краю. І дуже часто дитячі та молодіжні благодійні ініціативи привертають увагу громади до невирішених питань. Ми з радістю бачимо, що юних благодійників підтримують батьки, місцеві органи влади та просто небайдужі громадяни. Їхні проекти піднімають та вирішують найболючіші проблеми суспільства, а навчальний заклад стає справжнім осередком громадського руху».

Але головне завдання «Добра…» – не стільки збирати благодійні проекти та відзначати кращі з них, скільки пропагувати цікаві доробки і яскраві знахідки юних добротворців. Вийшли друком дві збірки кращих проектів конкурсу «Добро починається з тебе», на прикладі яких може повчитися кожен, хто хоче робити добрі справи.

У 2010 році на основі досвіду проекту «Добро починається з тебе» спільно з Університетом менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України було розроблено навчальний модуль «Благодійна діяльність». Модуль містить технології, методики і механізми створення та реалізації благодійних проектів. Його вже запропоновано до впровадження у навчальний процес.

«ХВИЛЯ ДОБРА» ВІД МАЛЕНЬКИХ БЛАГОДІЙНИКІВ

Підведення підсумків конкурсу «Добро починається з тебе» по традиції відбувається наприкінці травня. Цими весняними днями в Києві проходить Національний форум «Добро починається з тебе». Маленькі благодійники з усієї України та їхні наставники збираються в столиці, аби обмінятися досвідом, поділитися цікавими ідеями та методиками, поспілкуватися з однодумцями та надихнутися на нові звершення. І, звичайно, дізнатися, чия доброчинна робота нинішнього року визнана найкращою. Адже переможці конкурсу отримують дипломи і грошові премії.

Нелегкою і невдячною є робота журі конкурсу. Хіба може будуть добрі справи кращими або гіршими? А проектів щороку надходить все більше. Це сотні благородних вчинків.

Цього року перед початком форуму маленькі благодійники влаштували в Києві у парку Шевченка акцію під назвою «Роби добро і залучай до цього інших». Близько 100 школярів разом із Головою Наглядової ради фонду «Україна 3000» Катериною Ющенко, Народною артисткою України Марією Бурмакою та всіма охочими розмалювали власні «квітки», в середині яких написали, які вони зробили добрі справи. Ці квітки згодом встановили на зеленій галявині. А на кінець акції всі її учасники взялися за руки і під гаслом «Час робити добро!» запустили символічну «хвилю добра» на знак початку хвилі добрих справ, які може зробити кожен українець, аби його Батьківщина стала кращою.

«МИ ВЖЕ НЕ МОЖЕМО ІНАКШЕ»

У 2009 році перемогу в номінації «Соціальні проекти» святкували вихованці Дніпродзержинської гімназії №11 з їхнім проектом «Діти – дітям». Учениці середніх класів гімназії опікуються маленькими мешканцями розташованого неподалік Будинку дитини. Відвідують їх, приносять подарунки, влаштовують свята і концерти. А на уроках трудового виховання власноруч виготовляють для своїх підопічних одяг.

Ця дружба школярок і знедолених дітлахів триває вже кілька років. На запитання, чи будуть вони продовжувати свою благодійну роботу, дівчата в один голос відповідають: «Звичайно! Ми вже не можемо інакше!» А на запитання, чи планує хоча б одна з них у майбутньому всиновити дитину, кажуть: «Не одна – всі ми плануємо».

Напевно, немає жодної школи, де б не допомагали ветеранам, дітям у дитячих будинках, не піклувалися б про навколишнє середовище, і взагалі, не робили б добрих справ. Але головна цінність проекту «Добро починається з тебе» в тому, що він спонукає робити все це щоденною потребою, ставить добротворення на системну основу.

В останні дні серпня 2011 року було оголошено про старт п’ятого Всеукраїнського конкурсу благодійних проектів «Добро починається з тебе». Тож нехай «хвиля добра» докотиться до найвіддаленіших куточків Україні і повернеться із ще більшою кількістю чудових благодійних ініціатив. Нехай ще більше дітлахів кажуть: «Ми вже не можемо інакше».

А якщо таким росте нове покоління українців, можна бути впевненими за майбутнє нашої країни.

Новину додала Катерина Зоркіна

19 січня

Інші дати
Хрещення Господнє (Водохреща)
Там, на річці на Йордані Там Господь Христос хрестився, З рук Хрестителя Івана У святій водичці вмився" (Ярослав Вільшанко)
Розгорнути
Народився Гордій Левченко
(1897, с. Дубрівка Житомирської обл. - 1981) - військово-морський діяч, адмірал, головнокомандувач Балтійського флоту. У 1939-1942 роках - заступник наркома ВМФ СРСР. Під час Другої світової війни керував обороною Криму.
Розгорнути
Народився Тимофій Левчук
(1912, с. Бистрівка Житомирської обл. - 1998) - українського кінорежисера, народного артиста. Фільми: "Іван Франко", "Калиновий гай", "Два роки над прірвою", "Помилка Оноре де Бальзака", "Родина Коцюбинських" та ін.
Розгорнути
Народилася Марія Тим'як
(1889, м. Косів Івано-Франківської обл. - 1970) - народний майстер мистецької кераміки. Створювала оригінальний побутовий посуд (миски, глечики), вазочки і фігурки, оздоблюючи їх геометричним орнаментом. Вироби зберігаються у музеях Києва і Львова.
Розгорнути