chrome firefox opera safari iexplorer

На Закарпатті з’явиться поселення 300-річної давності

01 червня 2012 о 15:51
tsn.ua

У найпрезентабельнішому закарпатському замку Паланок, що в Мукачевому, за підтримки чотиристороннього міжнародного проекту планують реконструювати ремісниче містечко часів князя Трансильванії (Семигороддя), керівника антигабсбурзької національно-визвольної війни угорського народу 1703—1711 років Ференца Ракоці.

Днями деталі цього задуму представники України, Румунії, Угорщини та Словаччини обговорювали на стартовій конференції проекту започаткування маршруту «Місцями слави Ракоці».

Над спорудженням міста більш ніж 300-річної давності вже почали працювати історики, представники органів виконавчої влади й місцевого самоврядування, громадських організацій, туристичних фірм, освітніх установ та закладів культури.

Маршрут «Місцями слави Ракоці» охоплюватиме Закарпатську область, Словаччину (Східнословацький край – Кошице, Борша), Східну та Північно-Східну Угорщину (Шарошпоток), котрі тісно пов’язані історичним минулим та родинною спадщиною сім’ї Ракоці: в кожній із цих країн є їхні добре збережені замки.

Торік відзначалося 300-річчя завершення Визвольної війни угорського народу під проводом Ракоці (1711 р.).

Як розповів координатор проекту, віце-президент Асоціації розвитку малого й середнього бізнесу та інновацій «Ужгород – ХХІ вік» Олег Лукша, загальний бюджет проекту, розрахованого на два роки, становить 489 888 євро, з яких сума ґранту для українських партнерів-учасників – 250 тис. євро.

Проект на 90 відсотків фінансує Європейський Союз. У Паланку в Мукачевому за ці кошти проведуть благоустрій подвір’я замку та створять ремісниче містечко за стилістикою часів Ракоці; відновлять приміщення та збільшать площі для експозиції Ракоці.

Оскільки експозиція Ракоці у Паланку неширока, проектом передбачено її розширення, у тому числі шляхом виготовлення копій експонатів із партнерських музеїв. Також у замку проведуть поточний ремонт лицарського залу, влаштують там конференц-зал, а ще – спорудять громадську вбиральню для відвідувачів. Директор Мукачівського історичного музею Михайло Белеканич, звісно, радий, що Паланок отримав можливість за кошти Євросоюзу відремонтувати свої приміщення та збагатитись експонатами. «Будемо сподіватися, туристи оцінять таке відродження нашого маленького дива Закарпаття», – сподівається директор.

19 грудня

Інші дати
День Святого Миколая
Православні, римо-католицькі та греко-католицькі християни пам'ятають його та шанують як історичну особу та великого святого. В Україні та в інших країнах світу цей святець став прообразом міфічної фігури Санта Клауса. Святий Миколай зараховується до лику святих: як такий опікується воїнами, водіями і подорожуючими, допомагає бідним у скруті; вважається покровителем дітей та студентів, моряків, торговців, і лучників.
Розгорнути
День адвокатури
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи важливу роль адвокатури в розбудові правової держави, захисті конституційних прав і свобод громадян, велике громадське значення цієї правозахисної інституції в Україні…» згідно з Указом Президента України «Про День адвокатури» від 2 грудня 2002 року № 1121/2002.
Розгорнути
Народився Микола Андрусов
(1861, м. Одеса – 1924) – геолог, знавець неогенових відкладів, палеоеколог, дослідник Чорноморського басейну. Праці М.Андрусова складають епоху в стратиграфії, палеонтології, палеографії, палеоекології, океанології і досі є неперевершеним зразком наукової чіткості та точності.
Розгорнути
Народився Микола Скуба
(1907, с.Горбове, Чернігівська область – 1937) – український поет. Автор збірок поезій «Перегони», «Демонстрація», «Пісні», «Нові пісні», «Сопілка».
Розгорнути
Народився Микола Руденко
(1920, с. Юр'ївка Луганської обл. - 2004) - український письменник, член-засновник Української Громадянської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод. Автор збірок поезій, романів та повістей ("Вітер в обличчя", "Остання шабля", "Чарівний бумеранг" та ін.)
Розгорнути
Народився Микола Лукаш
(1919, м. Кромівка Суміської обл. - 1988) - український перекладач. Працював у галузі поетичного і прозового перекладу з 18 мов, української лексикографії.
Розгорнути