chrome firefox opera safari iexplorer

Науковці просять врятувати національний природний парк від новопризначеного директора

14 червня 2012 о 13:57
gomilsha.org.ua

Науковці НАН України звернулись до Міністра екології та природних ресурсів Едуарда Ставицького з проханням врятувати національний природний парк «Гомільшанські ліси» від його новопризначеного директора.

Звернення на ім’я міністра направила Наукова рада з проблем заповідної справи і діяльності заповідників Національної академії наук України (НАНУ).

Нагадаємо, що 22 квітня 2012 року на посаду директора національного природного парку (НПП) «Гомільшанські ліси» Державна агенція лісових ресурсів України призначила Івана Северіна – людину, яка 2 роки тому добивалась скасування цього національного парку.

Раніше, на початку 2012 року, екс-директора НПП Олександра Мотляха було нагороджено почесною грамотою польських природоохоронців за визначні досягнення у охороні біорізноманіття та передусім – за обмеження рубок.

Втім, новий директор вже у першому своєму інтерв’ю заявив що біологічний підхід до роботи нацпарку відходить в минуле і тепер на НПП очікують рубки і забудови.

«Саме цей національний парк, керований Олександром Мотляхом, відомий серед науковців України та інших країн як еталон наукового підходу до роботи національного природного парку. Серед усіх НПП України,лише тут вже протягом 5 років не дозволяється проводити рубки та забудовувати територію заплави ріки Сіверський Дінець…

Прикро було дізнатися, що в квітні 2012 року контракт із Олександром Мотляхом не було продовжено і вже у травня підписано з новим директором – Іваном Северіном. Це призначення викликає наше здивування, адже саме ця людина виступала у 2010 році за скасування самого НПП «Гомільшанські ліси» та публічно оскаржувала обмеження рубок в НПП, запроваджене науково-технічною радою парку», – говориться в зверненні науковців.

На думку фахівців НАН України, першочерговим кроком у порятунку «Гомільшанських лісів» має стати підпорядкування цього національного парку у відання Міністерства екології та природних ресурсів України.

«Однією з основних проблем на шляху становлення багатьох національних природних парків в Україні є підпорядкування їх Державному агентству лісових ресурсів. Господарський підхід до керування національними парками, використання їх як джерела товарної деревини давно є об’єктом неабиякої тривоги науковців та екологічних організацій», – йдеться у зверненні НАН України.

Довідково

В самому центрі Харківської області, на берегах річки Сіверський Донець, розташований національний природний парк «Гомільшанські ліси». Він був створений в 2004 році з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних лісостепових природних комплексів долини р. Сіверський Донець, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.

Територія національного парку є одним із мальовничих куточків Лівобережної України. Вже в часи Петра Першого тут був затверджений «Заповідний корабельний гай». В описі Харківської єпархії (перша половина Х1Х с.) її автор Філарет характеризує цю місцевість як одне з «прелестных мест благодатной Украины». Історія створення природоохоронного об'єкту на цієї території налічує більше 70 років, з першої половини ХХ ст.

На території парку багато історичних пам'ятників: городища скіфських часів та періоду Київської русі, залишки козацького монастиря.

Ці мальовничі ландшафти продовжують радувати людей і в наші часи. Різноманітні краєвиди Національного парку, але недаремно в назві національного парку фігурує слово «ліси». Гомільшанські ліси – це кілька великих лісових масивів, що розташовані на берегах Сіверського Донця та вздовж річки Гомольші. Разом вони створюють один з найбільших масивів нагірних дібров на Харківщині. Картину порослих дібровами крутих схилів Дінця доповнюють соснові бори, що розкинулися на положистому протилежному березі річки, і характерний ландшафт заплави Дінця, де луки чергуються з дубовими та осиковими гаями.

Ці лісові масиви подекуди межують з вологими або суходільними луками. Дотепер на території Парку збереглися і ділянки нагірних дібров зі старезними дубами, і корінні соснові бори природного походження (адже більшість борів на території області були висаджені).

Підготувала Майя Заховайко, «Рідна країна»

Розділи: Довкілля

29 травня

Інші дати
Народився Петро Карманський
(1878, м. Цєшанув, Польща - 1956) - український поет, педагог,перекладач, член групи письменників "Молода муза". Представник раннього українського модернізму. Автор збірок віршів "З теки самовбивці", "Блудні огні", "До сонця". Переклав "Божественну комедію" Данте, окремі твори Гюго та ін.
Засну, як легіт, в сірій скибі, Розвіюсь, мов рідка імла, Візьму з собою злидні й болі, Оставлю вам самі діла. (Петро Карманський)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі