chrome firefox opera safari iexplorer

На Миколаївщині археологи виявили унікальні фортифікаційні споруди

21 Серпня 2012 о 10:41
photoukraine.com

Нові елементи фортифікаційних споруд та інші унікальні археологічні артефакти виявила цьогорічна археологічна експедиція, яка проводила розкопки в Національному історико-археологічному заповіднику «Ольвія» на Миколаївщині.

Зокрема, знайдено оборонну стіну найбільш раннього періоду існування стародавньої Ольвії.

Про це повідомила керівник експедиції, доктор історичних наук, провідний співробітник інституту археології НАН України Алла Буйскіх, передає УКРІНФОРМ.

„Минулого сезону наша експедиція під керівництвом Валентини Крапівіної відкрила оборонну стіну. У цьому році ми продовжили роботу. Виявили нижче розташовані підпірні елементи споруди, цілу систему терас, укріплених стінами. Також розкопали кам'яні східці, які зигзагоподібно вели з тераси на терасу”, — розповідає А.Буйскіх.

За її словами, дуже добре збереглися фрагменти житлового приміщення та сирцевої стіни (V століття до н.е.), а також цистерна, двокамерний підвал, над яким було розміщено житлове приміщення (I століття нашої ери).

Інтенсивне будівництво в Ольвії велося протягом всього періоду існування міста. Традиція будувати будинки з сирцевого матеріалу на території усього півдня України (зараз їх називають саманні) зародилася ще в античній Ольвії. Добре збережений фрагмент такої стіни — прямий доказ цьому.

Ще одна цікава знахідка — величезний розвал каменів на підпірних терасах, який свідчить про те, що вже починаючи з першого століття нашої ери, камені на будівництво бралися з ольвійських споруд. Так було і під час будівництва Римської цитаделі, і пізніше, у часи Османської імперії, коли зводилася турецька фортеця в Очакові.

Археологи відкопують колодязі, повністю засипані дрібним камінням. Великі камені вивозили, дрібні — розсипалися.

У цьому році також знайдені фрагменти кераміки — дуже цікаві екземпляри, які дають можливість прочитання більш точних дат певних періодів життя ольвіополітів, ділиться Алла Буйскіх. Нинішнього літа відкопали фрагмент розбитої амфори. На чорній лаковій поверхні чітко виділявся малюнок «Ерот на дельфіні» — відомий сюжет з античної міфології. Зображення збереглося дуже чітко.

Ще один унікальний артефакт — фрагмент червонофігурного кіліка, скріпленого свинцевою скріпкою. Це не просто черговий уламок, знайдений у нинішньому сезоні, а дуже важлива знахідка для вчених, яка свідчить про те, що посудина була зроблена в 3-й чверті V століття до н.е. в Афінах. В Ольвії вона дуже цінувався і коли така дорога чаша розбивалася, ольвіополіти склеювали її за допомогою свинцевої скріпки і продовжували користуватися. Вражає якість лаку, секрет якого був загублений назавжди. До цього часу він зберіг свій блиск і чіткі лінії зображеного сюжету.

За словами А.Буйскіх, такі цінні знахідки трапляються не щороку. Вони дають дуже багато корисної інформації. У нинішньому сезоні на розкопках в заповіднику працює близько 500 чоловік. Серед них біля 50 волонтерів — закоханих в Ольвію людей різних професій з різних куточків України та Росії.

Сезон триває до 30 серпня і учасники експедиції сподіваються, що останні дні ще принесуть їм цікаві знахідки.

Розділи: Суспільство

21 жовтня

Інші дати
Народився Пилип Орлик
(1672, м. Косут, тепер - Білорусь – 1742) – Гетьман України в 1710 – 1742 роках (у вигнанні). При обранні гетьманом в квітні 1710 року складає «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького», які пізніше дістали назву Конституція Пилипа Орлика – одна з перших конституцій Європи. Нею Пилип Орлик зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії.
Ми не можемо незворушно дивитися на страждання нашої милої Вітчизни, бачити порушення її прав за стількома пунктами. Ми не будемо діяти керуючись почуттям помсти, а навпаки – згідно зі справедливістю та правом, що дозволяє кожному боронити свою власну справу та свою власну мету» (Пилип Орлик)
Розгорнути
Обери 7 історичних чудес України