chrome firefox opera safari iexplorer

Відновлено перший вишитий прапор Пласту

18 серпня 2012 о 11:10

Перший прапор Пласту, який організація втратила після Другої світової війни, відновив засновник Галереї українського військового однострою Богуслав Любів. 

На прикладі цього прапора можна говорити про перше використання вишивки у прапорництві, пише Високий замок.

За ескізами професора Мирослава Федусевича дівчата із пластунського табору «Батько Сокіл-3» вишили перший прапор для молодших пластунів. Він пробув у стрільчиків із 1914 року до закінчення Першої світової війни. Після 1918 року прапор перебував у пластовому полку імені Петра Сагайдачного, база якого була у Першій львівській гімназії, що розташована на теперішній вулиці Степана Бандери. Після Другої світової війни цей прапор щез, і до сьогодні невідоме його місцезнаходження.

— Натрапив на фотографію прапора у львівських архівних документах, – розповідає засновник Галереї українського військового однострою Богуслав Любів. – Одразу взявся за відновлення прапора по досліджених світлинах. Фотографії, за якими реконструював стяг, були, звісно, чорно-білі, тому потрібно було ще підібрати кольори та матерію. Користувався коротеньким узагальненим описом Федусевича, який у 60-х роках згадує про цей прапор. Робота зайняла у мене два роки, але я, як і хотів, встиг закінчити прапор до знаменної події – 100-ліття Пласту.

Унікальний втрачений прапор став шаблоном для подальших пластових стягів, які, як і він, мають розмір метр на 70 сантиметрів. Його полотнище прикрашали відтворені орнаменти Гуцульщини.

Відновлений прапор лише раз замайорів на території табору-музею «Сокіл» неподалік села Гриньків Рожнятівського району Івано-Франківської області, додаючи урочистості пластовому табору, який також святкував своє відновлення після Другої світової війни. Тепер стяг зберігатимуть у Галереї українського військового однострою, що у Львові на площі Ринок, 40, адже він – урочистий, а не повсякденний. Львів’яни можуть подивитися на прапор та порівняти його з оригіналом, що на фотографії.

На фото: Відновлений перший прапор Пласту. По боках — пластуни Ярослав Соколик з дружиною, позаду – засновник Галереї українського військового однострою Богуслав Любів.

Розділи: Суспільство

23 травня

Інші дати
Народився Лешек Дезидерій Владислав Городецький
(1863, с. Шолудьки Вінницької обл. - 1930) - архітектор, меценат. Автор Будинку з Химерами, собору святого Миколая в Києві та ін. Його називали "київський Гауді".
Розгорнути
Народився Григорій Чухрай
(1921, м. Мелітополь, Запорізька область – 2001) – кінорежисер, сценарист. Поставив кінокартини «Сорок перший», «Балада про солдата», «Чисте небо», «Пам'ять» «Трясовина» та ін.
Розгорнути
Народилася Христина Литвиненко-Волторніст
(1883, с.Христанівка, Полтавська область – 1978) – українська поетеса, бандуристка. Автор збірок віршів „Широким шляхом”, „Степові квіти”, пісень і віршів для дітей.
«Хто готує себе лише на те, щоб впрягатися до плуга, завжди матиме погоничів» (Олена Теліга)
Розгорнути
Народився Симон Петлюра
(1879, м. Полтава – 1926) - український політичний та військовий діяч, голова Директорії Української Народної Республіки (1919-1920).
«Славні герої різних народів тому-то й є великими, що вмирали в ім’я слави цілої нації, а не окремих її клас чи груп. Великі твори тим-то й славляться, що вони об’яті чуттям неподільної любові до Вітчизни, а не до порізнених, ворогуючих між собою частин народу.» (Симон Петлюра)
Розгорнути