chrome firefox opera safari iexplorer

Відновлено перший вишитий прапор Пласту

18 серпня 2012 о 11:10
wz.lviv.ua

Перший прапор Пласту, який організація втратила після Другої світової війни, відновив засновник Галереї українського військового однострою Богуслав Любів. 

На прикладі цього прапора можна говорити про перше використання вишивки у прапорництві, пише Високий замок.

За ескізами професора Мирослава Федусевича дівчата із пластунського табору «Батько Сокіл-3» вишили перший прапор для молодших пластунів. Він пробув у стрільчиків із 1914 року до закінчення Першої світової війни. Після 1918 року прапор перебував у пластовому полку імені Петра Сагайдачного, база якого була у Першій львівській гімназії, що розташована на теперішній вулиці Степана Бандери. Після Другої світової війни цей прапор щез, і до сьогодні невідоме його місцезнаходження.

— Натрапив на фотографію прапора у львівських архівних документах, – розповідає засновник Галереї українського військового однострою Богуслав Любів. – Одразу взявся за відновлення прапора по досліджених світлинах. Фотографії, за якими реконструював стяг, були, звісно, чорно-білі, тому потрібно було ще підібрати кольори та матерію. Користувався коротеньким узагальненим описом Федусевича, який у 60-х роках згадує про цей прапор. Робота зайняла у мене два роки, але я, як і хотів, встиг закінчити прапор до знаменної події – 100-ліття Пласту.

Унікальний втрачений прапор став шаблоном для подальших пластових стягів, які, як і він, мають розмір метр на 70 сантиметрів. Його полотнище прикрашали відтворені орнаменти Гуцульщини.

Відновлений прапор лише раз замайорів на території табору-музею «Сокіл» неподалік села Гриньків Рожнятівського району Івано-Франківської області, додаючи урочистості пластовому табору, який також святкував своє відновлення після Другої світової війни. Тепер стяг зберігатимуть у Галереї українського військового однострою, що у Львові на площі Ринок, 40, адже він – урочистий, а не повсякденний. Львів’яни можуть подивитися на прапор та порівняти його з оригіналом, що на фотографії.

На фото: Відновлений перший прапор Пласту. По боках — пластуни Ярослав Соколик з дружиною, позаду – засновник Галереї українського військового однострою Богуслав Любів.

Розділи: Суспільство

26 травня

Інші дати
1648 — Корсунська битва
битва між військами Речі посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками під Корсунем в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років. Внаслідок перемог під Жовтими Водами і Корсунем була знищена урядова армія Речі Посполитої на українських землях, створилися умови для утвердження української козацької держави (Гетьманщина).
Україно! Ти для мене диво! І нехай живе за роком рік, Буду, мамо, горда і вродлива, З тебе дивуватися повік... Ради тебе перли в душу сію, Ради тебе мислю і творю. Хай мовчать Америки й Росії, Коли я з тобою говорю. (Василь Симоненко)
Розгорнути
Народився Борис Грабовський
(1901, м. Тобольськ, Росія - 1966) - видатний вітчизняний фізик, син поета Павла Грабовського, творець першої в світі електронної системи передачі на відстань рухомого зображення. Побудував малолітражний гелікоптер, трикрилий планер, сконструював прилад для орієнтації сліпих, апарат для глухонімих.
Розгорнути