chrome firefox opera safari iexplorer

Львівська цитадель отримала статус національної пам’ятки

30 жовтня 2012 о 12:06
pamjatky.org.ua

Кабінет Міністрів України вніс фортифікаційну споруду Цитадель (пам’ятку архітектури місцевого значення), що на вул. Грабовського у Львові, до державного реєстру пам’яток України.

Тепер Цитаделлю опікуватиметься Міністерство культури. Це має захистити пам’ятку від незаконної забудови та отримати з державної скарбниці додаткові кошти на відновлення, ремонт, пише Високий замок.

Адже останніми роками гора з історичними вежами ставала меккою для реалізації бізнес-проектів. Там збудували елітний готель. Також планували збудувати розважальний центр, але на сполох забили представники громадських організацій та депутати. Містяни довго добивалися надання пам’ятці національного статусу.

У квітні цього року довкола Цитаделі спалахнув новий скандал. Один із підприємців оформив право власності на земельну ділянку, отримав від міськради дозвіл на зведення хостелу. На цьому місці не можна будувати жодних відпочинкових закладів, бо тут був концтабір.

“Це був один із найбільших концтаборів військовополонених у Східній Європі, – розповів на сесії Львівської міської ради депутат Юрій Кужелюк. – У 1941—1944 роках там перебувало понад 280 тисяч в’язнів різних національностей, 150 тисяч знищили. Більшість загиблих досі без належного поховання, лежать у братніх могилах. Лише торік на Цитаделі вперше провели молебень та встановили пам’ятний хрест”.

Натомість підприємець Юхим Поляков (він хотів будувати хостел) доводив, що архівні дані свідчать, буцімто на Цитаделі немає поховань. Критику депутатів міськради він назвав політичним замовленням.

Львівський історик Іван Сварник вважає, що рішення Кабміну – позитивний крок для збереження Цитаделі.

“Ця територія, яку фактично раніше вважали нічиєю, отримала інший статус, – каже він. – На цьому місці колись масово гинули люди. Це перший крок до вшанування жертв. Досі туристи не мають жодної інформації, табличок про події, що відбувалися на Цитаделі. Львівська мерія повинна впорядкувати територію, зокрема подбати про повалені зелені насадження. Також Цитадель – знакове місце для української та польської історії (у 1918 році тут відбувалися бої)”.

Експерт вважає, що, попри вищий статус пам’ятки, влада все ж не має важелів впливу, щоб “вижити” звідти готелі та інші зведені заклади. “Готельєри вклали у бізнес значні кошти, держава не зможе їм компенсувати, – зазначив Іван Сварник. – Але рішення уряду допоможе захистити Цитадель від інших можливих незаконних забудов. Єдине, що можна зробити, – забрати з гори самовільно зведені гаражі та інші об’єкти”.

20 січня

Інші дати
Івана Предтечі, Хрестителя
Після Івана Предтечі, хто не робить, того б'ють у плечі.
Розгорнути
Народився Олександр Шалімов
(1918, с.Введенка, Росія – 2006) – хірург, один із засновників української хірургічної школи. Під керівництвом О.Шалімова проведено першу в Україні операцію пересадки серця.
«Підводься, якщо впав, і йди далі» (Олександр Шалімов)
Розгорнути
Народився Михайло Туган-Барановський
(1865, с. Солоне Харківської обл. - 1919) - перший економіст східноєвропеєць, наукові теорії якого визнали зарубіжні вчені різних шкіл і напрямків. Його концепції стали підгрунтям розробленої Дж. М. Кейнсом теорії прогнозування ринкової кон'юктури. Один із засновників Національної академії наук України, міністр фінансів УНР. Автор близько 140 праць.
Розгорнути