chrome firefox opera safari iexplorer

МОЗ планує ввести посмертне донорство в Україні

18 листопада 2012 о 11:04

Міністерство охорони здоров'я України розробило та направило до ВР законопроект, згідно з яким кожен українець зможе стати донором органів після своєї смерті, якщо за життя юридично не оформить відмову.

Як пише газета Сегодня, такий законопроект був переданий до парламенту два тижні тому і в даний час знаходиться на вивченні комітету Верховної Ради з охорони здоров'я.

«Потім він повинен передати його на розгляд Ради. Але думаю, що це буде вже при новому скликанні», — сказав газеті директор Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ Руслан Салютін.

У свою чергу головний трансплантолог МОЗ України Олександр Никоненко пояснив необхідність прийняття такого закону. «У нас сім центрів трансплантації готові до постійної роботи. Але трупне донорство практично блоковане. У нас в країні роблять сотню пересадок нирок на рік, одну — серця і 12-14 — печінки. При цьому щорічно трансплантації нирки потребують більше 2000 осіб, печінки — близько 1000, серця — 500-700. Після смерті людини згоду на пересадку його органів повинен дати родич, але він перебуває у важкому психологічному стані, і найчастіше відмовляє».

За словами головного трансплантолога, при розробці українського законопроекту автори орієнтувалися на досвід Росії, Білорусі, Італії, Австрії.

«Ми створимо єдину вертикаль, щоб одна служба все контролювала. Зараз функції контролю за трансплантацією органів розкидані по 7 відомствам в МОЗ, ми хочемо це централізувати», — підкреслив Салютін.

У лікарнях працюватимуть фахівці, що підшукують потенційних донорів у відділеннях реанімації та інформують про них центри забору органів. «Якщо консиліум лікарів в лікарні констатує смерть мозку пацієнта, то після бесіди з родичами органи людини зможуть вилучити», — пояснив Никоненко, додавши, що навіть після прийняття закону родичі зможуть заборонити забирати органи у померлих.

За словами медичного адвоката Людмили Солоп, закон може бути корисний, але можливі і ризики, оскільки трансплантологія передбачає не тільки пересадку внутрішніх органів, але і сухожиль, м'язів, шкіри, тобто людини зможуть розібрати на органи. Ще один ризик, про який кажуть юристи, — неякісні органи для трансплантології та процвітання «чорного» ринку органів. Між тим, автори закону запевняють, що такі зловживання будуть неможливі завдяки суворому контролю.

Нагадаємо, Ніколас Крейс, який нещодавно відсвяткував 83-річчя, став найстаршим донором нирки за всю історію подібних операцій у Великобританії.

15 листопада

Інші дати
Народився Іван Падалка
(1894, с.Жорнокльови, Черкаська область – 1937) – український художник. Cтворив картини «Збирають баклажани», «Молочниці», «Cіножать», «У колгоспному саду», «Фотограф на селі», «Шахтарі», портрети М. Коцюбинського, П. Панча, Г. Cковороди; гравюри і графічні цикли «Вантажник», «Дніпрельстан» «Криворіжжя», «Полільниця», «Яблучко» та ін. 13 липня 1937 року Військова Колегія Верховного Суду СРСР засудила І. І. Падалку як «учасника націонал-фашистської терористичної організації, що ставив за мету відторгнення України від СРСР та реставрацію капіталізму» до вищої міри покарання — розстрілу. Того ж дня вирок було виконано. 1 лютого 1958 року Військова Колегія Верховного Суду СРСР знову повертається до справи І. І. Падалки і визнає її сфальсифікованою працівниками органів НКВС. Художника реабілітовано.
Розгорнути
Народився Володимир Блавацький (Трач)
(1900, м.Косів, Івано-Франківська область – 1953) – видатний український актор, режисер. В 1933 році у Львові створив художній театр «Заграва», який багато в чому орієнтувався на естетичні засади «Березоля» Леся Курбаса.
Розгорнути