chrome firefox opera safari iexplorer

90 років тому був створений СРСР

30 грудня 2012 о 08:57
tsn.ua
30 грудня 1922 року була прийнята Декларація про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік. Так з’явилася величезна (1 / 6 частину суші) багатонаціональна країна, яка перетворилася в 1992 році на СНД — Союз Незалежних Держав.
Комуністична партія повністю підпорядкувала державні структури. У країні була створена тоталітарна строго централізована суспільна система, метою якої була швидка модернізація країни і підтримка революційних рухів в ін країнах. Масові репресії, особливо після 1934, торкнулися всі верстви суспільства; безпрецедентні масштаби прийняла примусова праця в системі ГУЛАГу. В кін. 30-х рр... відбулися різкі зміни зовнішньої політики країни, відхід від курсу колективної безпеки. Укладено радянсько-німецькі договори 1939, відповідно до яких пізніше до складу СРСР були включені Зах. Україна і Зх. Білорусія, в 1940 країни Прибалтики, Бессарабія і Півн. Буковина. У результаті початої СРСР радянсько-фінляндської війни (30.11.1939 12.3.1940), яка завдала сильного удару по міжнародному авторитету країни (виключена з Ліги Націй), до СРСР відійшов Карельський перешийок і ін У 1941 Німеччина, порушивши договори, напала на Радянський Союз. У період війни проводилася насильна депортація цілих народів балкарців, чеченців, калмиків, кримських татар, карачаївців, греків, турок-месхетинців, німців і ін Після закінчення війни, з якої СРСР вийшов переможцем, територія країни була розширена за рахунок приєднання Пд. Сахаліну і Курильських о-вів, районів Петсамо (Печенга), Клайпеди, Кенігсберга (Калінінград), Закарпатської України і ін
У післявоєнний період продовжувалися репресії (боротьба з космополітизмом, «справа лікарів», «ленінградське справа» та ін); були розірвані союзницькі відносини з країнами Заходу, почалася «холодна війна» двох систем, гонка озброєнь. 20-й з’їзд КПРС (1956) за ініціативою М. С. Хрущова виступив з критикою т. з. культу особи Сталіна. Почалася реабілітація жертв репресій; більше уваги приділялося підвищенню рівня життя народу, розвитку сільського господарства, житлового будівництва, легкої промисловості.
Концентрація наукових і виробничих сил, матеріальних коштів на окремих напрямах науки і техніки привела до значних досягнень: створена перша в світі атомна електростанція (1954), запущені перший супутник Землі (1957), перший космічний корабель з льотчиком-космонавтом (1961); розширилися міжнародні зв’язку СРСР, зменшилася загроза ядерної війни (Договір про заборону ядерної зброї, 1963, і ін.)
Проте спроби оновлення країни здійснювалися непослідовно в рамках зберігалася тоталітарної системи і зазнали невдачу до влади прийшли консервативні сили. Партію і державу очолив Л. І. Брежнєв. Реформи, зроблені з ініціативи А. Н. Косигіна, були згорнуті, економіка продовжувала розвиватися по екстенсивному шляху, значною мірою за рахунок експорту нафти і газу, хижацького використання природних ресурсів, що дозволило підтримувати посилену мілітаризацію країни.
Ослаблення міжнародної напруженості чергувалося з озброєним придушенням спроб реформ в Угорщині (1956), Чехословаччини (1968) і введенням військ до Афганістану (1979), які приводили до загострення конфронтації двох систем, посилення гонки озброєнь. З 1985 М. С. Горбачов і його прихильники почали політику перебудови, різко виросла політична активність народу, сформувалися масові, у т. ч. національні рухи і організації. Спроби реформування радянської системи привели до поглиблення кризи в країні, була зроблена спроба державного перевороту (серпень 1991), потерпіла крах.
У грудні 1991 Білорусь, Росія і Україна констатували припинення існування СРСР і підписали Угоду про створення Співдружності Незалежних Держав.
Про утворення Союзу Радянських Соціалістичних Республік написано безліч історичних екскурсів і спогадів, ряд книг, створені кінофільми, існують документальні та публіцистичні роботи. Здавалося б, що про створення СРСР написано і сказано вже практично все, виключаючи ту інформацію, яка досі знаходиться під грифом «цілком таємно» і щось додати вже практично не можливо. Однак проект DilovaMova.com пропонує своїм читачам відповісти на кілька простих запитань.
Щоб освіжити в нашій пам’яті суть обговорюваної теми, нагадаємо, що Радянський Союз був Великою державою. До його складу на момент розпаду входило 15 союзних республік і територіально він займав приблизно 1:6 частину суші на нашій планеті. Більш гігантської і потенційно найпотужнішої держави на Землі не існувало ні до його появи, ні після (на момент 2012-го року). Державний лад спирався здавалося б на загальнолюдські цінності, але з комуністичним ухилом — тоталітарної та кривавої диктатурою, принаймні ці загальнолюдські цінності активно декларував і по своєму намагався просувати. Основний договір про його утворення був підписаний після Великої Жовтневої Революції, а саме 29-го грудня 1922-го року і через день, 30-го грудня I-м Всесоюзним з’їздом Рад повністю і однозначно був схвалений і затверджений. Серед головних підписантів цього документа фігурували Україна, Росія, республіки Закавказзя і Білорусія.
Це було, але це пройшло. Сьогодні залишилися в нашій пам’яті лише спогади, які ніяк не можна назвати однозначними. Але що було б, якщо нікому в голову б не прийшла думка про його створення?
Багато хто скаже: тоді ми мали б замість СРСР ряд інших, можливо славних держав. Була б абсолютно інша історія, можливо менш кривава. Але ми дозволимо собі з цим категорично не погодитися. І зовсім не тому «що зроблено — те зроблено», адже шляхи Господні нам не відомі. Ніхто тоді навіть і не думав про те, що чекає нас у недалекому майбутньому — 30-х — 40-х роках, про ту лавину ще більш кровожерної ідеї, яка здатна буде знищити під собою все, про фашизм. Адже цей процес розвивався зовсім поруч, у самому центрі, здавалося б прогресивною і цивілізованої Європи. І цим державам або пошарпаній революціями, міжусобицями і війнами Російськії Імперії, просто не вистачило б часу схаменутися і все це було б поглинено новим потужним і високоорганізованим безглуздим порядком, який з легкістю підім’яв під себе практично всю Європу. Це правда. Чому ми так стверджуємо? Зваживши все об’єктивно, кожен прийшов би саме до такого висновку. В остаточному підсумку аморальність, кровожерливість і безцеремонне нехтування інтересів свого ближнього ще раз довело свою нежиттєздатність. Але ці «граблі» були відомі історії з незапам’ятних часів. Правда в тому, що проста людська безвідповідальність не залишається без уваги з боку Начальника здорового розуму і добро, в кінцевому підсумку, завжди панує над злом.
Розділи: Суспільство

25 травня

Інші дати
Народився Ігор Сікорський
(1889, м. Київ — 1972) – український інженер, авіаконструктор, один з піонерів авіа будівництва, «батько» світового вертольотобудування. Створив літаки «Гранд», «Русский витязь», «Илья Муромец», які поклали початок багатомоторній авіації. На літаках Сікорського були вперше здійснені рейси через Атлантичний та Тихий океани.
«Сікорський – людина, яка втілила мрію Леонардо да Вінчі» (Михайло Згуровський)
Розгорнути
Народився Адальберт Ерделі
(1891, с.Загаття, Закарпатська область – 1955) – українського живописця, одного з основоположників закарпатської школи образотворчого мистецтва.
Розгорнути
Народився Олександр Корнійчук
(1905, м.Христинівка, Черкаська область – 1972) - письменник, громадський діяч, драматург, публіцист. Автор п'єс «Загибель ескадри», «Платон Кречет», «Над Дніпром», «Пам'ять серця».
Розгорнути