chrome firefox opera safari iexplorer

Бережани – найкраще для мене…

26 січня 2013 о 17:40

…місто в світі. Ці слова Богдана Лепкого стали гаслом виставки «Бережани на старих поштівках» зі збірки Андрія Захарківа-Олійника (Львів).

Відкриття виставки та зустріч з колекціонером відбулись 21 грудня 2012 року в Бережанському краєзнавчому музеї. Черговий львівсько-бережанський проект зреалізували краєзнавчий музей, обласний музей Богдана Лепкого, ДІАЗ і БМГО «Рідне місто».

Не вперше в Бережанах виставки такого плану, але те вартує, щоб ще і ще раз побачити красу нашого міста. Богдан Лепкий колись влучно сказав: «Бережани – найкраще для мене місто в світі!». Стосовно гасла виставки, то сумнівів не було. В рік 140-річчя Богдана Лепкого шукати кращі слова про Бережани від його знаменитої і так дорогої для кожного бережанця фрази – не було сенсу. Тим паче, що з кожним роком у бережанців все менше підстав повторювати слова знаменитого письменника з огляду на стан пам’яток культури та історії в нашому місті, дороги, екологічний та санітарний стан. Тому важливо, що пан Андрій зумів зберегти Бережани тих часів хоч би у поштових картках… Не тільки зберіг, але й вирішив показати її іншим. То є добра промоція міста та нагадування про його красу.

Колекціонер має дозріти до того моменту, коли виставляє на огляд своє зібрання. Андрій Захарків-Олійник дозрів. На виставці експонується 212 поштових карток з видами Бережан періоду кінця ХІХ ст. – 1941 р. Автору вручено свідоцтво про занесення в «Книгу рекордів Бережан» за найбільшу колекцію поштових карток (320!) з видами Бережан.

Окрім збереження візуального зображення Бережан, всі ці картки – добра джерельна база для краєзнавців, яку треба досліджувати: їх ХТОСЬ КОМУСЬ КОЛИСЬ КУДИСЬ писав. Там є адреси, факти, прізвища, прізвище видавця та місце видання…
Вони – різні. Писані українською, польською, німецькою, французькою…

Видані у Кракові, Львові, Празі, Відні, Бережанах, Трієрі…

Надіслані з Голландії, Німеччини, Франції, Австрії, Сербії, Польщі… в десятки міст, містечок і сіл: Краків, Болехів, Львів, Підгайці, Станькова біля Калуша, Скопівка коло Хлібичина Лісного біля Отинії (повіт Коломия), Бережани, Лапшин пошта Бережани, Тернопіль…

Серед кореспондентів – відомий священик і видавець Лев Джулинський, подружжя громадських діячів Наталія і Володимир Лаврівські, бережанські гімназисти, січові стрільці та десятки конкретних людей, які жили, творили, кохали в ті часи.

І писали по-різному: «Засилаю споминку з красного міста Бережан, де нині проживаю…» (1917), чи «Засилаючи Вам сердечне поздоровленє з тих проклятих Бережан…» (1905).

Учасники заходу в переповненій залі краєзнавчого музею отримали задоволення від літературної частини, яку підготувала старший науковий співробітник обласного музею Богдана Лепкого Ірина Ухман з вихованцями фольклорного театру "Взори” (керівник Олена Різник) Районного будинку творчості школярів: Інеса Хоптяк (11 клас, ЗОШ №1) «зачепила» всіх авторським твором «Я – Бережани», який став одним з найкращих у другому етапі цьогорічного конкурсу «Мій край» від інтернет-газети «Доба», а Андрійко Ухман (1-й кл., ЗОШ №3) декламував Б.Лепкого “Бережани”. Переможець цьогорічного районного конкурсу читців творів Богдана Лепкого Ірина Бевсюк (ЗОШ №1) прочитала уривки з «Казки мойого життя».

Ось кілька вражень, почутих біля виставкових стендів.

Про поштівку із зображенням набережної ставу, написану у серпні 1941 року:
— Німці в місті, а бережанці шпацирують по красивій набережній ставу.
— Німці бережанців із набережної на виганяли. Бережанців з набережної виганяє Здирко.

Про альбом, виданий в Польщі:
— Варто і нам видати альбом. Поляк Вітольд Ґолінський зумів це зробити, а ми — що?

Про колишній готель:
— На картках будинок готелю якийсь сірий, а зараз – файніший, різнокольоровий такий…

У 2006 році колекціонер з польського міста Ключборка – побратима Бережан – Вітольд Ґолінський видав книгу «Бережани на старій поштівці». У передмові є такі слова:

«Мешканцю Бережан! До Тебе і для Тебе адресовано, передусім, нинішнє видання. Твій вік і життя заслуговує на пошанування періоду Твого міста між двома війнами, які так змінили його.
Книга рівно ж адресована до синів і дочок, родичів і знайомих, пов’язаних у різний спосіб з народженими у цьому місті...»

Такі слова можна і сказати про нинішню виставку, яке адресована, в першу чергу, БЕРЕЖНАЦЯМ. Бережанцям за духом, Бережанцям за філософією життя…

Микола Проців,
старший науковий працівник Бережанського краєзнавчого музею

12 листопада

Інші дати
Микола Сингаївський
1936 – український поет, автор пісні «Чорнобривці». Збірки поезій: «Земле, чую тебе», «Поступ» та ін.
Розгорнути
Народився Іван Крушельницький
(1905, м.Коломия, Івано-Франківська область – 1934) - український письменник, художник, драматург, декоратор. Автор поем «З-над прірви», «Поема про різьбяра», драм «На скелях», «Мури і межі», п'єс «Спір за мадонну Сільвію» «На скелях (Каверна № 16)», «Бурі над Заходом», «Біле й червоне».
Немає сил, щоб нас ввігнати в ляк! Немає бур, щоб ми розбились в них! Розірвем сіть, порвем кривавий сак... Повернем в спів, у сміх Наш гнів! (Іван Крушельницький)
Розгорнути
Народився Олександр Авагян
(1944, м. Київ – 1988), український археолог, спелеолог, музикант і поет. Один із засновників української спелеоархеології (скелеїстики), автор першої наукової систематизації давньоукраїнських печерних споруд. Організував експедиції для дослідження печер «Озерна» та «Оптимістична» в Тернопільській області, в результаті яких було виявлено, що вони — одні з найбільших у світі.
Розгорнути
Народилася Людмила Гурченко
(1935, м. Харків -  2011) - російська актриса. Зіграла у кінофільмах "Карнавальна ніч", "Дівчина з гітарою", "Небесні ластівки", "Мама", "Вокзал для двох"  та ін.  
Розгорнути