chrome firefox opera safari iexplorer

На Тернопільщині збираються захищати Почаїв усіма можливими способами

16 січня 2013 о 17:00
umoloda.kiev.ua

Як відомо, в секретаріаті Верховної Ради України днями зареєстровано законопроект «Про внесення змін до деяких законів України», в якому знову проглядається «особливий» інтерес провладних депутатів до статусу однієї з найбільших християнських святинь України — Свято–Успенської Почаївської лаври. Йдеться про те, щоб вилучити її споруди з переліку об’єктів, які не підлягають приватизації. Відтак, зрозуміло, що можливість приватизувати їх з’явиться саме у Московського патріархату, вплив якого вже не один рік створює навколо святині не зовсім здорову обстановку.

Нагадаємо читачам, що політичний конфлікт щодо комплексу споруд Почаївської лаври розпочався вже давно. На підставі рішення виконавчого комітету Терно­пільської обласної ради від 29 листопада 1990 року цей комплекс спочатку перебував  на балансі головного управління архітектури і містобудування облвиконкому. 3 жовтня 2001–го це управління, відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, погодило передачу архітектурного комплексу Кременецько–Почаївському державному історико–архітектурному заповіднику. Однак у 2003 році уряд раптом вирішив виключити Лавру зі складу заповідника і передати у власність чоловічого монастиря УПЦ МП. Депутати Тернопільської обласної ради протестували проти цього рiшення, але марно. Лавру таки було виключено зi складу заповідника з усіма відповідними наслідками. Повідомляла свого часу «УМ» і про спроби визволення пам’ятки з тієї оренди вже нинішнім складом обласної ради, спеціальна комісія якої дійшла висновку, що святиня стала в регіоні «оплотом українофобства і... п’ятою колоною Російської імперії». Але нічого так і не змінилося. Тим часом минулого року у Верховній Раді вже реєстрували закон, спрямований на вилучення споруд Почаївської лаври з переліку об’єктів, які не підлягають приватизації. В області тоді піднялася хвиля протестів, організована громадським рухом «Українські святині — українському народу». Чи в результаті їх, чи з якихось інших політичних причин (не виключено, що пов’язаних iз виборами) тоді питання зняли з порядку денного. І ось тепер його піднімають знову.

«Новий законопроект спрямований саме на приватизацію Почаївської лаври, оскільки тільки її об’єкти відображені в додатку, — коментує «УМ» координатор громадського руху «Українські святині — українському народу», депутат Тернопільської обласної ради Степан Барна. — Думаю, з ним поспішають для того, щоб випередити включення Почаївської лаври у список культурної спадщини ЮНЕСКО, бо в такому разі будь–яка приватизація стане неможливою. Ми поставили перед собою мету не допустити прийняття такого ганебного закону. Ми не збираємося боротися ні з монастирем, ні з церквою, але Почаївська лавра має належати тiльки українському народу. З цього приводу незабаром відбудеться засідання профільної комісії обласної ради, відтак виноситимемо питання на сесію. Маємо велику надію на принциповість представників опозиції у Верховній Раді. Однак, добре розуміючи, що їх там все–таки меншість, готуємось до захисту лаври всіма можливими законними засобами. Треба буде проводити масові акції протесту — ми їх проводитимемо. Тим більше що громадські слухання щодо цієї проблеми, що відбулися минулого року, підтвердили однозначну позицію місцевого населення».

17 грудня

Інші дати
День пам’яті Великомучениці Варвари
Свята Варвара - християнська свята, великомучениця. 306 року в юному віці у м. Іліополі (Мала Азія) постраждала за сповідання віри Христової — за присудом місцевої влади її стратив власний батько, жорстокий язичник Діоскор. Відразу після її мученицької кончини діва Варвара стала вшановуватися християнами, як свята великомучениця. Святість діви Варвари засвідчувалася також багатьма чудесами, які відбувалися біля її гробниці. З 1960 р. мощі святої великомучениці Варвари перебувають у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва.
Розгорнути
День працівника державної виконавчої служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи значення органів державної виконавчої служби у забезпеченні виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб, на підтримку ініціативи Міністерства юстиції України і громадськості…» згідно Указу Президента України «Про День працівника державної виконавчої служби» від 22 липня 2009 р. № 569/2009.
Розгорнути
Народився Данило Щербаківський
(1877, с.Шпичинці, Житомирська область – 1927) – етнограф, дослідник українського народного мистецтва, археолог і музичний діяч. Автор понад 40 друкованих наукових досліджень та десятки рукописів («Козак Мамай», «Українські дерев»яні церкви», «Символіка в українському мистецтві», Український килим» та ін.)
Розгорнути
Народився Микола Новаченко
(1898, м.Буринь, Сумська область – 1966) - український ортопед-травматолог. Праці присвячено питанням лікування переломів кісток, протезування тощо. Широко відомі відновні операції на опорно-руховому апараті за Новаченком, кісткова пластика.
Розгорнути
Народився Юрій Шерех (Шевельов)
(1908, м. Харків - 2002) - славіст-мовознавець, історик української літератури. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Автор фундаментальних наукових праць "Предісторія слов'янської мови: історична фонологія загально-слов'янської мови", "Історична фонологія української мови" та ін.
Розгорнути