chrome firefox opera safari iexplorer

Україна залишається рекордсменом за найменшими книжками у світі

22 Березня 2013 о 13:58
wz.lviv.ua

У колекції нині вже покійного закарпатського журналіста й літератора Тиберія Баржо є найбільша в Україні колекція мініатюрних книг – 106 видань різних міні-розмірів, котрі ужгородець збирав з кінця 60-х.

Книжки з колекції пана Тиберія – унікальні. Їхні розміри різні: від одного-двох квадратних сантиметрів до сірникової коробки і пачки цигарок. Серед них – найменша «Internationale», оригінальні книжки «Москва», «50 лет СССР» та багато інших, пише Високий замок.

Колекцію пан Тиберій почав збирати з 1968 року, коли із Закарпаття був переведений у Москву в Комітет радіомовлення та телебачення, де очолив угорську редакцію. Протягом 33 років у столиці колишнього СРСР займався видавництвом, пропагуванням угорської культури. У 2001 році повернувся на Закарпаття, працював літературним редактором видавництва «Карпаті ігоз со». З 2008 року був почесним головою Спілки угорськомовних літераторів Закарпаття.

З’явилася інформація про те, що одне з японських видавництв надрукувало найменшу у світі книгу. Довжина і ширина її сторінок – 0,75 міліметра. До кожного примірника книжки-малятка вартістю в 305 до-ларів додається збільшувальне скло.

Насправді найменшою книгою у світі є рідний український «Кобзар», виготовлений у 60-х роках минулого століття українським майстром Миколою Сядристим. Площа цієї мікрокнижечки – 0,6 квадратних міліметрів. Сторінки міні-«Кобзаря» настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою. Обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.

Незважаючи на мікроскопічну величину, на сторінках «Кобзаря» ніде не порушена архітектура віршів, немає жодного перенесення рядка.

Товщина букв — 0,0035 міліметра. Звичайною павутиною легко закрити рядок.

У книзі — 12 сторінок, на кожній — 8 віршованих рядків.

Дві сторінки – з ілюстраціями: портрет Шевченка та копія малюнка «Батькова хата». На першій сторінці розміщено уривок з передмови Івана Франка до одного з видань «Кобзаря».

27 жовтня

Інші дати
Народився Леонід Павленко
(1924, с. Семенівка Полтавської обл. - 1998) - лікар-травознавець, автор книжок про лікування травами, збірок легенд, зокрема "Цілющі скарби", "Біла лілея", "Цвіт папороті" та ін.
Розгорнути
Народився Максим Березовський
(1745, м.Глухів, Сумська область - 1777) — український композитор, диригент, співак. Класик європейської музики, засновник хорового співу.
Розгорнути
Обери 7 історичних чудес України