chrome firefox opera safari iexplorer

Під Києвом встановлять ритуальний язичницький дуб

07 липня 2013 о 09:26
gazeta.ua

7 липня у Національному музеї народної архітектури та побуту України у селі Пирогів відбудеться відкриття унікальної пам'ятки історії давніх слов'ян.

Ритуальний язичницький дуб, який пролежав на території музею більше 30 років, встановлять, закріпивши у вертикальному положенні, пише Gazeta.ua.

Його випадково знайшли на березі Десни 1975 року. Завдяки тому, що вода у цій річці містить підвищений рівень йоду деревина збереглася добре. Часто його називають дубом Перуна.

Науковці в один голос заявляють, що такого ритуального дерева, яке вціліло повністю і так добре збереглося, більше немає у світі.

gazeta.ua

 gazeta.ua

dub

 gazeta.ua

Висота пам'ятки становить 9, 8 метри. Коріння обпалене, очевидно, що біля дерева давні погани проводили свої ритуали.

Згори є квадратні отвори від дев'яти кабанячих щелеп, які колись кріпили на дереві. Нині вісім з них перебувають у Музеї історії міста Києва.

Щелепи передали музею у 1980 –х роках, коли дуб перевезли до Пирогова. З того часу унікальний експонат лежав під накриттям в лісочку біля дороги. Сучасна реконструкція буде здійснена за схемою, розробленою ще в перші роки після часу, коли знайшли дуб.

Цьогоріч науковці звернули увагу на зміни, які відбувалися зі стовбуром дуба: він вкривався зеленими плямами, тріщинами, почала відпадати кора. Однак, деревина пам'ятки в стовбурі зберегла міцність, що дозволяє проводити консерваційні заходи та переміщати артефакт. Тож питання про його гідне переміщення знову стало актуальним.

gazeta.ua

 gazeta.ua

Нововстановлений експонат офіційно називають "Пам'ятка археології «Ритуальний дуб». Стоятиме між двома церквами, що однак не нестиме релігійного значення.

«Язичники ніколи біля мертвого дерева не проводили ритуалів. Вони завжди поклонялися живій природі. Так, вони обирали живий дуб біля нього робили свої дійства. А це мертва деревина. Тому коли нам зараз закидають, що ми відроджуємо язичництво, то це є звичайним невіглаством. Це археологічна пам'ятка, яку треба показати людям приблизно так як вона стояла», — розповіла вчений секретар музею у Пирогові Наталя Іванченко.

19 січня

Інші дати
Хрещення Господнє (Водохреща)
Там, на річці на Йордані Там Господь Христос хрестився, З рук Хрестителя Івана У святій водичці вмився" (Ярослав Вільшанко)
Розгорнути
Народився Гордій Левченко
(1897, с. Дубрівка Житомирської обл. - 1981) - військово-морський діяч, адмірал, головнокомандувач Балтійського флоту. У 1939-1942 роках - заступник наркома ВМФ СРСР. Під час Другої світової війни керував обороною Криму.
Розгорнути
Народився Тимофій Левчук
(1912, с. Бистрівка Житомирської обл. - 1998) - українського кінорежисера, народного артиста. Фільми: "Іван Франко", "Калиновий гай", "Два роки над прірвою", "Помилка Оноре де Бальзака", "Родина Коцюбинських" та ін.
Розгорнути
Народилася Марія Тим'як
(1889, м. Косів Івано-Франківської обл. - 1970) - народний майстер мистецької кераміки. Створювала оригінальний побутовий посуд (миски, глечики), вазочки і фігурки, оздоблюючи їх геометричним орнаментом. Вироби зберігаються у музеях Києва і Львова.
Розгорнути