chrome firefox opera safari iexplorer

Українській гривні — 17 років

03 вересня 2013 о 16:39
gazeta.lviv.ua

Гривні — 17 років! Нагадаємо, перші нові купюри з’явилися на початку вересня 1996 року. Одночасно було припинено дію купонокарбованця, який належало вивести з обігу у вкрай стислий термін — до 16 вересня 1996 року.

У готівковий обіг було введено гривневі банкноти більш ніж на 3,1 мільярда гривень, пише Україна молода.

Також разом із гривнею в обіг ввели копійки. У 1996–му «УМ» першою взяла інтерв’ю у Віктора Ющенка, який тоді був головою Нацбанку. Тоді Віктор Андрійович так висловився про гривню з копійкою: «Ніколи історично гривня не пов’язувалася з копійкою і в парі також не ходили. У нас є задум: після попереднього обговорення в пресі презентувати українцям гроші, які паралельно колись супроводжували гривню... А вже потім потихеньку відновлювати, адаптувати їх до наших iз вами реалій. Та й гривня ніколи раніше не була класичною валютою, яка б мала послідовний розмін. Вона не була платіжним засобом, а просто виконувала функції обмінної валюти. Проте, з іншого боку, зафіксовано більше п’яти розмінних знаків, які утворювали іншу грошову систему, що існувала поряд із гривнею. Це були куни, шаги тощо». В тому інтерв’ю Віктор Ющенко припускав, що з часом копійка може зникнути з обігу, а її замінить інша розмінна монета, але називав це «дуже далекою перспективою».

З початку реформи всі видачі готівки з кас банків (у тому числі для виплати заробітної плати, пенсій та інших доходів), безготівкові розрахунки здійснювались тільки у новій національній валюті. Зараз iз метою поліпшення організації готівкового обігу НБУ вилучає з обігу банкноти гривні зразків усіх років випуску до 2003–го. Але банкноти, що вилучають, функціонують в обігу без обмеження терміну — аж до їх повного вилучення.

ДОВІДКА «УМ»

В обіг гривня ввійшла згідно з Указом Президента України Леоніда Кучми «Про грошову реформу в Україні» від 25 серпня 1996. Грошова реформа в Україні проводилася 2—16 вересня 1996 року, і з того часу гривня є грошовою одиницею України.

Гривня була також валютою УНР. Першi гривневi банкноти почали випускати пiсля прийняття Центральною Радою Закону «Про грошову одиницю» від 1 березня 1918 р., і 6 квітня перші гривневі банкноти з’явилися в обігу. Гривню випускали й пiсля проголошення гетьманату на чолі з Павлом Скоропадським, згодом припинили і знову відновили з приходом до влади Директорії. Після поразки Директорії гривня припинила своє існування.

Детально про історію української валюти читайте тут

Розділи: Суспільство

24 липня

Інші дати
Народився Василь Мисик
(1907, с. Новопавлівка Дніпропетровської обл. -  1983) - український письменник, перекладач. Автор поетичних збірок "Трави", "Блакитний міст", "Чотири вітри", "Вибране", "Борозни", "Верховіття", "Берег" та ін.; кількох збірок оповідань та нарисів; багато перекладав з англійської та східних мов.
Розгорнути
День рівноапостольної Ольги, княгині Київської
дружини князя Ігоря, канонізованої Православною церквою. Княжила в Київській Русі в роки неповноліття свого сина Святослава (945 – 964). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади. Сприяла поширенню на Русі християнства.  
Що за дівчина-краса. Заговорить: думка — сонце; Очі — сині небеса. Хто вона, чия і звідки, Князь докладно розпитав, А на другий день по неї І сватів своїх послав. І за князя вийшла заміж Проста дівчина з села, І до смерті вірним другом Князю Ігорю була. (Олександр Олесь)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі