chrome firefox opera safari iexplorer

У грудні ціни на продукти в Україні злетять на 20%

04 грудня 2013 о 11:30
p-p.com.ua

Грудень традиційно буде не надто дружелюбним до гаманців українців. По-перше, з’їдаються запаси українського врожаю (огірків, перцю, винограду, груш) і ми переходимо на більш дорогі імпортні овочі та фрукти. По-друге, грядуть морози, які псують значну частину продуктів, і ці втрати закладають в підсумкову ціну перекупники. І по-третє, з другої половини місяця всі починають активно готуватися до Нового року і Різдва. На святковий стіл грошей звичайно не шкодують, на чому заробляють виробники. Ціни на більшість продуктів, без яких українці не уявляють свята, збільшаться на 10-20%.

БОРЩ ЗВАРИМО ДОРОЖЧИЙ

У листопаді ціни на овочі борщового набору були відносно стабільні. Перестали зростати в ціні морква, буряк, а капуста навіть подешевшала – з 2,5 до 1,8-2 грн. Правда, з настанням холодів і наближенням свят ситуація трохи зміниться. «У грудні ми не чекаємо різких стрибків вартості овочів, максимум – на 5%», – розповів директор аналітичного департаменту Pro-Consulting Олександр Соколов. Трохи подорожчали картопля і цибуля. Як пояснила керівник проекту «АПК-Інформ: овочі-фрукти» Тетяна Гетьман: «Цього року багато цибулі хворіє (можливо, закупили поганий посадковий матеріал), такий овоч не може довго зберігатися. На сьогодні в Україні найдорожча цибуля у всій Європі: своєї у нас майже не залишилося – і ми переходимо на єгипетську. Подорожчання зумовлене і тим, що в світі скоротилося виробництво цього овоча на 6%, що відбилося на цінах імпорту». Подібна ситуація і з картоплею, з урожаєм якої, як і з якістю, цього року не склалося через дощі у вересні. Тому ціни на обидва ці овочі будуть продовжувати зростати – на 1-1,5 грн.

ЗАПАСАЄМОЯ БОРОШНОМ ТА КРУПАМИ

Пшениця в жовтні-листопаді у трейдерів подорожчала на 150 грн/т, що відбилося на роздробі – за місяць борошно вищого гатунку сягло 6-7 грн/кг. Як пояснив «Вістям» аналітик інформцентру «ПроАгро» Ярослав Левицький: «Подорожчання зерна – світовий тренд. Виробники утримують пшеницю, щоб на початку березня, коли запаси майже з’їдять, а нового врожаю ще не буде, продати її дорожче. Тієї ж стратегії дотримується і Україна. Зерно перестали продавати, ціни піднялися, і надалі вони будуть повільно зростати». Експерт прогнозує, що в грудні борошно якщо і подорожчає, то на 5-10 коп., А от після свят зростання буде більш відчутне – плюс 1-1,5 грн/кг протягом одного-двох місяців.

Аналогічна ситуація з крупами – їх урожай зібраний і закладений на зберігання, але продажі притримуються. У грудні експерти великого стрибка цін не прогнозують – максимум на 10 коп. (каші – не головні продукти новорічного столу). А от після свят рис, вівсянка і гречка почнуть дорожчати.

МОЛОЧКА ПРОДОВЖУЄ ПОВЗТИ ВГОРУ

«Вести» стежили за ситуацією на ринку молочних продуктів, зростання цін на якому в жовтні-листопаді практично не зупинялося. Як ми і прогнозували, протягом листопаду ціни на молоко збільшилися на 5-10 коп., на сметану та сир кисломолочний подекуди залишилися стабільними, а десь зросли на 20-30 коп. (залежно від точки продажу). Як нам сказали в Укрмолпромі, ціну на молочні продукти піднімає продавець, а не виробник: «У зростанні цін винні роздрібні торговці, які їх піднімають. Ціни на молоко у нас в закупівлі одні з найвищих у Європі – 4-4,7 грн за літр, а у Франції в перерахунку на гривні – 3,7. Якщо виробники будуть їх іще завищувати, молочні продукти перестануть купувати».

При цьому фахівці – молочники не виключають, що в грудні можливе сезонне підвищення цін на 3-5%. Це пов’язано з періодом отелення у корів, під час якого корови перестають давати молоко. Крім того, як пояснив нам Антон Порембський, замначальника відділу з питань АПК ДП «Держзовнішінформ»: «За останні три роки поголів’я корів у приватних господарствах скоротилося на 153 тис. голів і населення здає значно менше молока, що відбилося на ціні». Представник великого виробника підтвердив, що ціни в грудні збільшаться, особливо на твердий сир – до 3 грн за кіло: “На виробництво 1 кг сиру необхідно 12 літрів молока, а воно в опті дорожчає. Виробництво 1 кг сиру зараз обходиться в 63 грн, це без роздрібних націнок. А до Нового року через попит сир подорожчає ще».

ПРЕМІЇ ПІДНІМУТЬ ЦІНИ НА КОВБАСУ

Раніше стабільне м’ясо в грудні подорожчає. На думку заступника начальника відділу з питань АПК ДП «Держзовнішінформ» Антона Порембського: «Найбільше виросте в ціні яловичина і продукти з неї – на 10-15%. Трохи менше зміняться ціни на свинину – на 5-10%. Можна чекати зростання цін на м’ясні копченості – до 10%. Багато українців отримують наприкінці року премії і не шкодують грошей на новорічний стіл. На це і реагують виробники, підвищуючи ціни . Адже наступний такий купівельний ажіотаж буде аж перед Великоднем». А ось на курятину ціни зростати не будуть, вважає голова ради директорів асоціації «Союз птахівників України» Олександр Бакуменко: «Виробництво курятини зростає і повністю задовольняє вітчизняний ринок, тому підстав для підвищення цін немає».

СОЛОДКЕ ЖИТТЯЛИШЕ ДО НОВОГО РОКУ

У листопаді цукор подорожчав, як і прогнозували «Вести», сьогодні солодкий пісок коштує 7,3-7,5 грн/кг. Це обумовлено зменшенням посівних площ цукрових буряків і, відповідно, виробництва цукру (на 44% менше, ніж у 2012 -му). Це відбилося на оптових цінах: «Ціни зросли на 11%, чим скористалися роздрібні торговці», – говорить керівник аналітичного відділу Аграрної біржі Анатолій Стоянов. Подорожчання буде тривати, вважає аналітик «ПроАгро» Ярослав Левицький: «До Нового року цукор дорожчатиме незначно, на 20-50 коп./кг, але з січня різко піде вгору. За оптимістичними прогнозами, підніметься до 8,5-9 грн за кг у січні-лютому. За несприятливої ​​ситуації (спекулятивної складової) до весни можемо купувати цукор по 10 грн/кг».

Ситуація з соняшниковою олією більш стабільна завдяки рекордному врожаю соняшнику – зібрали більше 10 млн т, дорожчати «олія» не буде. Сягнули свого цінового піку і яйця – 13-15 грн/десяток, більше дорожчати вони не повинні, вважає Олександр Бакуменко.

ОГІРКИ : ПОДОРОЖЧАЮТЬ ЧЕРЕЗ НОВОРІЧНІ САЛАТИ

До грудня закінчуються навіть самі пізні сорти тепличних помідорів і огірків, яких до того ж цього року було виготослено менше, ніж минулого. «Помідоров цього року Україна виростила на 23% менше порівняно з 2012 роком, а огірків – на 10%», – говорить Тетяна Гетьман, керівник проекту «АПК-інформ: овочі та фрукти». Тому в грудні ми вже повністю переходимо на імпорт, в основному з Туреччини. Як розповів «Вістям» керівник фірми-імпортера «Чингіз-Хан» Решат Камілов: «Найбільшим попитом на Новий рік користуються огірки, їх активно додають у салати, тому ми піднімаємо ціни на них в грудні на 5-7 грн, і до кінця місяці менше ніж за 22-25 грн/кг огірок знайти буде складно. Помідори і перець подорожчають максимум на 3-5 грн, якщо не дуже зміниться курс євро і долара, за які ми закуповуємо овочі».

Також взимку, щоб урізноманітнити меню, українці починають активно купувати гриби печериці. «Як і все під Новий рік, гриби можуть подорожчати, – говорить Геннадій Матвеенко, виконавчий директор Союзу грибовиробників України. – Зараз на ринок зайшло 30-40% сумнівних виробників, які створили конкуренцію і впливають на ціни, але вони все одно піднімуться. Можливо, не на 40-50%, як це було минулого року, а на 15-20% і зовсім впритул до Нового року, адже печериці – продукт швидкопсувний і закуповувати його будуть безпосередньо перед святами».

ПОРАДУЮТЬ ЦІНОЮ ЛИШЕ ЯБЛУКА

Фрукти – традиційні ласощі новорічного столу, на якому продавці намагаються максимально заробити. «Ми знаємо, що в Україні під Новий рік більшим попитом користуються мандарини, тому ціни на них піднімемо на 4-5 грн, – говорить представник компанії «Туркіш-Цитрус». – Подорожчають і апельсини з лимонами, але не так відчутно – на 1-2 грн». Незначно, теж на 1-2 грн, піднімуться в ціні банани, хурма і гранат. Вартість фруктів буде залежати і від курсу євро та долара, за які купують імпорт. Думка Тетяни Гетьман: «Зростання ціни валюти на 10-20 копійок на кінцевій вартості імпортних фруктів не позначиться, але якщо інфляція буде сильною, споживач це відчує».

Подорожчає і груша: її складно зберігати – і до грудня української груші майже не залишиться. Як розповіли нам фахівці, менше ніж 16 грн/кг груша в опті коштувати взимку не може, значить – у роздріб ми будемо її купувати за 20-25 грн/кг.

Найоптимістичніший прогноз за яблуками – весь грудень ми будемо їсти свої запаси цих фруктів. Причин дві: по-перше, цього року наші сади щедро порадували фермерів урожаєм. По-друге, експорт українських яблук до Росії і Європи зменшився – Європу забезпечила Польща, де цього фрукту надлишок а в Росії своїх яблук достатньо. Сергій Гавришев, радник голови правління аграрного холдингу «Сварог Вест Груп», пояснив: «Умови зберігання і врожай цього року такі, що в грудні ми будемо їсти ще українські яблука, і ціни на них виробники піднімати не збираються. Яблук цього року дуже багато, ціни на них нижчі на 20% порівняно з листопадом минулого року. А от попит трохи впав. Споживач замінює яблука екзотичними фруктами – цитрусовими, бананами».

СОЛОДОЩІ ВДАРЯТЬ ПО КИШЕНІ

Подорожчають в грудні і традиційні ласощі – солодощі, на 3-7%. Як пояснили «Вістям» експерти, головна причина – подорожчання цукру, виробництво якого цього року значно зменшилося (так, якщо в цей період торік працювало 48 цукрових заводів, цього року буряк переробляють тільки 28). Друга причина – передноворічний ажіотаж (у цей період продажі цукерок і тортів збільшуються приблизно на третину). У першу чергу зміняться цінники на зефір і карамель – в них цукру більше, ніж в інших продуктах.

НОВИЙ РІК: ЩО КУПИТИ ЗАРАЗ

Новорічні свята – найкращий час для виробників і роздрібних продавців, які намагаються заробити на всьому, починаючи з зеленого горошку і закінчуючи м’ясом. Як розповів «Вістям» директор аналітичного департаменту Pro-Consulting Олександр Соколов: «Роздрібні й оптові продавці, як правило, штучно завищують ціни на продукти, які користуються підвищеним попитом. Особливо це видно по імпортних овочах і фруктах». На жаль, заморські вітаміни зберігати довго неможливо, тому за них доведеться заплатити новорічну, підвищену, ціну.

А ось ті продукти, термін яких не менше місяця, краще закупити до середини грудня, радить господиня продовольчої точки на одному з ринків столиці Тетяна Когут. «Ціни вже почали підніматися на все – від овочів до майонезу, на 10-20 копійок на оптових базах щодня підвищують, – розповідає «Вістям» Тетяна. – До двадцятих чисел все підніметься мінімум на 1,5-2 гривні, так що краще тим же горошком і майонезом запастися заздалегідь». «На м’ясо ціни можуть піднятися у другій половині грудня – на 3-5 грн. У закупівлі воно вже подорожчало копійок на 50 і ще підніметься на 1,5 гривні, – розповідає торговець м’ясного відділу одного з ринків Лариса Березанська. – Багато господинь зараз запасаються м’ясом. Активно беруть гомілки на холодець, вони вже подорожчали – з 15 грн до 20, але більше не повинні».

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД : «ЗБЕРІГАЮ БОРОШНО І ЦУКОР У ВІДРІ»

Щоб не переплачувати за цукор і борошно, які в найближчі місяці можуть подорожчати, їх можна купити вже зараз і зберігати, як це робить киянин Сергій Савченко: «Цукром і борошном я зазвичай запасаюсь у вересні, коли ціни найнижчі. Беру одразу по два мішки на всю сім’ю – вистачає до літа. Оскільки в мішках ці продукти зберігати не можна – бояться вологи, я купую 10-літрові пластикові відра з герметичною кришкою. Розсипаю по них борошно і цукор, закриваю – волога і жучки не потраплять. Відра компактні, в погребі або гаражі займають мало місця. Можна так зберігати й крупи».

 

Джерело: FINANCE.UA
Розділи: Суспільство

21 вересня

Інші дати
Народився Леонід Кисельов
(1946, м. Київ - 1968) - український поет, прозаїк, перекладач. Посмертні збірки: "Стихи. Вірші", "Последняя песня. Остання пісня", "Тільки двічі живемо".
Розгорнути
Народився Петро Ніщинський (Байда)
Український композитор, перекладач. автор музичної картини "Вечорниці" до драми Т. Шевченка "Назар Стодоля". Перекладав твори античних класиків ("Антігона" Софокла, "Одіссея" Гомера).
Закувала та сива зозуля Раннім ранком на зорі. Ой, заплакали хлопці-молодці, Гей, гей, там на чужині В неволі, в тюрмі... Вони плакали, гірко ридали, Свою долю викликали: "Ой, повій, повій Та буйнесенький вітре, Та й понад море, Та винеси нас із кайданів, з неволі В чистеє поле, Та понеси на Вкраїну, Гей, гей, нас на Вкраїну... А на Вкраїні — там сонечко сяє, Козацтво гуляє, гуляє і нас виглядає, Нас виглядає!" По синьому морю Байдаки під вітром гуляють, Братів, щоб рятувати, Запорожці чимдуж поспішають.
Розгорнути
1648 – Богдан Хмельницький розбив польську армію в битві під Пилявцями
Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз з матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн. злотих. В результаті Пилявської битви польську армію було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, створились сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель.
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі