chrome firefox opera safari iexplorer

Провідні експерти планети склали прогнози на 2014-й рік

10 січня 2014 о 16:40

Провідні експерти та оглядачі з поважних видань світу поділилися прогнозами, чого чекають 2014-го. Євросоюзу і США обіцяють завершення кризи, країнам, що розвиваються, — протести і революції. На порядку денному також продовження ери технічних інновацій та прогресу технологій.

Віва революція!

На думку журналу The Economist, 2014-го 65 країн опиняться у групі ризику — там можливі громадські заворушення. Протести і революції ймовірні на Близькому Сході, в Північній Африці, в Південній Європі та пострадянських країнах. Найбільше підштовхує населення до протестів, на думку видання, велике розшарування між бідними і багатими, неефективність державного керівництва і напруженість на етнічному ґрунті. Також протести живить зростання кризи суспільної довіри. Громадяни «країн ризику» настільки не вірять лідерам, що останні протести, від Арабської весни до акцій в Росії, Туреччині та Україні, фактично не мали ватажків. Як наслідок, ці акції здебільшого не домоглися своєї мети.

Ми увійшли в 2014-й також зі старими проблемами. Третій рік триває громадянська війна в Сирії, далека до завершення, зависла в повітрі ядерна програма Ірану, не перестає чинити провокацій Північна Корея. Світовий шериф, яким після падіння комунізму стала Америка, дедалі менше цікавиться поширенням свободи і демократії, зокрема за допомогою танків. Як показали події в Лівії та Сирії, США не хочуть вести дорогі війни, в яких гинуть американські солдати. Замість солдатів Обама воліє відправляти безпілотні літаки і вводити санкції. Символічним кінцем колишньої ролі Америки буде виведення військ з Афганістану наприкінці 2014-го. Ця країна після 13 років окупації та тисяч жертв може знову потрапити у руки талібів.

Новий світанок Заходу

Економікам єврозони і США наступного року пророкують відновлення. Аналітична компанія Goldman Sachs опублікувала доповідь, в якій пише, що ріст ВВП США перевищить 3% — завдяки росту приватного споживання та зміцненню ділового інвестиційного клімату. А в єврозоні стимулюючі фінансові умови мають привести до зростання ВВП у понад 1%.

Новий “двигун” глобальної економіки Китай обіцяє зберегти стабільні темпи зростання. Ймовірний прогноз росту китайського ВВП 2014-го – 7,5%. Поки основні торгові партнери Піднебесної, такі як Європа, демонструють ознаки відновлення економіки, а внутрішнє споживання в Піднебесній має потенціал для зростання, Пекін може почуватися впевнено.

«Земля в ілюмінаторі!»

Британська The Financial Times дає такий прогноз на 2014-й.

Вибори до Європарламенту в травні 2014-го дають можливість для успіху крайніх правих і лівих партій, налаштованих проти ЄС. Політичні маргінали (грецька Syriza, Народний фронт у Франції, британська Партія незалежності, голландська Партія свободи) можуть отримати понад 25% місць в Європарламенті. Консерватори і соціалісти будуть змушені об’єднатися і зайняти місце в центрі політичного спектру Європарламенту, — аби зберегти більшість, що підтримує ЄС.

2004-го сер Річард Бренсон оголосив про план створення першої в світі фірми Virgin Galactic — для організації комерційних туристичних космічних польотів. Бренсон заявляє, що Virgin Galactic почне з серпня 2014-го виконувати туристичні космічні польоти з космодрому Spaceport America в штаті Нью-Мексико, США. Вже близько 600 майбутніх астронавтів зарезервували для себе за 250 тис. дол. місця в космічних кораблях, які доставлять їх на висоту 110 км. Під час польоту його учасники протягом 5 хвилин будуть у стані невагомості спостерігати за приголомшливим видом, що відкривається з темряви космічного простору. Триватиме дослідження Марса, яке проводить космічний апарат Curiosity, запущений НАСА.

Шотландія, мабуть, не проголосує 2014-го за незалежність. Результати опитувань громадської думки свідчать, що більшість шотландців виступає за Велику Британію. Проте існують невизначеності, здатні вплинути на результат виборів у Шотландії у вересні 2014-го. Наприклад, рішення дозволити голосувати молоді 16-17 років, яка переважно виступає за незалежність Шотландії. Лідера шотландських націоналістів і прем’єра Шотландії Алекса Салмонда теж не слід недооцінювати.

Війна за Арктику

У новому році світ чекає зростання протистояння довкола Арктики. Там, за даними Геологічної служби США, 30% нерозвіданих світових запасів газу і 15% нафти. Цей нафтогазовий пиріг є ласим шматочком для Росії, Данії, Ісландії, Канади, Норвегії, США, Фінляндії та Швеції. На цьому тлі відбуватиметься нарощування військової присутності в Арктиці: США та їхніх партнерів з одного боку, і Росії з іншого.

Фантаст-пророк

Під час Всесвітньої виставки 1964 року письменник-фантаст Айзек Азімов дав прогноз на 50 років і передбачив, як виглядатиме світ у 2014-му. Він вгадав, що з’явиться безліч комп’ютерів з «мізками» роботів, якими будуть керувати люди. Що фільми будуть тривимірними. Що практично половина енергії в світі буде вироблятися на АЕС. У роки, коли звичайний телефон був не в кожному домі, Азімов передбачив появу портативних телефонів, з дисплеїв яких читатимуть книги і переглядатимуть фото. Вгадав, що передача даних буде відбуватися за допомогою супутників. Що населення Землі в 2014-му досягне 6,5 млрд. осіб. Людство навіть перевершило очікування фантаста — нас уже більше 7,2 млрд. осіб.

Однак не всі передбачення Азімова збулися. Фантаст припустив, що житло людей буде під землею, а поверхню віддадуть під сільське господарство. Що в 2014-му люди будуть «збирати» сонячну енергію в космосі. Що транспорт буде ширяти над поверхнею. Що космічні кораблі з людьми досягнуть Марса і почнеться колонізація Червоної планети...

Розділи: Суспільство

18 березня

Інші дати
День працівника податкової та митної справи України
Свято встановлено указом Президента України від 11 жовтня 2013 року на заміну Дня митної служби України (25 червня) та Дня працівника державної податкової служби України (2 липня).
Розгорнути
Народився Федір Муравченко
(1929, с. Запоріжжя-Грудовате Дніпропетровська область – 2010) – головний конструктор Запорізького машинобудівного конструкторського бюро «Прогрес», доктор технічних наук, академік. Герой України. Брав участь у створенні понад 50 типів і модифікацій авіадвигунів.
Розгорнути