chrome firefox opera safari iexplorer

Юрист: в Україні відсутнє законодавство, що регулює право на протест

10 січня 2014 о 11:54
atrmeeting.com

Кандидат юридичних наук Ганна Маляр зазначає, що українським законодавством не встановлений порядок проведення мітингів і демонстрацій, тому не зрозуміло, якими нормативними актами керуються правоохоронні органи, коли закликають організаторів цих заходів дотримуватися встановленого законом порядку. Про це вона заявила в коментарі Тиждень.ua.

За словами Маляр, право українців на мирні зібрання «за умови завчасного сповіщення органів виконавчої влади або місцевого самоврядування» визначається Конституцією України.

Водночас вона нагадує, що право на проведення акції протесту може бути обмежене можливою відмовою органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування або судовою забороною.

«По суті, в Україні відсутнє законодавство, яке б регулювало реалізацію права на мирні зібрання. Законом не обмежується місце і час проведення мирних зібрань, не встановлено чіткої вимоги щодо терміну повідомлення про заплановану акцію», – додала Маляр, зазначивши, що наразі «органи державної влади, органи місцевого самоврядування та суди досі використовують нормативні акти колишнього СРСРУ щодо порядку реалізації права на мирні зібрання. Йдеться про Указ Президії Верховної Ради СРСР від 28 липня 1988 року “Про порядок організації проведення зборів, мітингів, вуличних заходів і демонстрацій у СРСР”. Указом встановлено «дозвільний» порядок організації масових зібрань».

«То ж, на разі не зовсім зрозуміло, яким нормативними актами керуються правоохоронні органи, коли закликають організаторів масових заходів дотримуватися встановленого законом порядок проведення мітингів і демонстрацій. Невже керуються отим радянським Указом? Бо іншими нормативними актами такий порядок не встановлено», – зауважує експерт.

А тому, додає Маляр, якщо немає судової заборони проведення мирного зібрання, «то місце і форма проведення протесту обмежується лише правом приватної власності та правами інших людей».

«А отже, якщо протестувальники мирно демонструють свої погляди, при цьому не завдають шкоди майну, не перешкоджають діяльності державних органів, не перекривають рух на автошляхах та не вчиняють інших правопорушень – їхні дії є законними», – підсумовує вона.

Нагадаємо, нещодавно столична міліція вчергове звернулася до організаторів масових заходів з проханням, з поміж іншого, дотримуватися встановленого законом порядку проведення мітингів і демонстрацій. Крім того, ще раз попередила, що за блокування і захоплення адміністративних будівель, перекриття руху автотранспорту та пошкодження чужого майна будь-якої форми власності, чинним законодавством передбачена, як адміністративна , так і кримінальна відповідальність.

Джерело: Тиждень
Розділи: Суспільство

21 жовтня

Інші дати
Народився Пилип Орлик
(1672, м. Косут, тепер - Білорусь – 1742) – Гетьман України в 1710 – 1742 роках (у вигнанні). При обранні гетьманом в квітні 1710 року складає «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорізького», які пізніше дістали назву Конституція Пилипа Орлика – одна з перших конституцій Європи. Нею Пилип Орлик зобов'язувався обмежити гетьманські прерогативи, зменшити соціальну експлуатацію, зберегти особливий статус запорожців і боротися за політичне й церковне відокремлення України від Росії.
Ми не можемо незворушно дивитися на страждання нашої милої Вітчизни, бачити порушення її прав за стількома пунктами. Ми не будемо діяти керуючись почуттям помсти, а навпаки – згідно зі справедливістю та правом, що дозволяє кожному боронити свою власну справу та свою власну мету» (Пилип Орлик)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі