chrome firefox opera safari iexplorer

За останні 5 років українських студентів, які навчаються за кордоном, збільшилось на 38%

18 лютого 2014 о 10:01

Усе частіше українські студенти для навчання обирають закордонні виші. За даними Центру дослідження суспільства, який проводив моніторинг, перші позиції займають країни, де навчання для українців повністю безкоштовне — Німеччина, Чехія та Польща. В останній існує добре розвинута мережа стипендій для іноземців, а також карта поляка, завдяки якій українці можуть також абсолютно безкоштовно навчатися в польських вишах.

Привілеями для українських абітурієнтів є і те, що в іноземних вишах можна одержувати стипендію, завдяки якій студенти можуть оплачувати своє проживання за кордоном. «Стипендії, звісно, бувають різні, залежно від того, як ти навчаєшся. Але мені її повністю вистачає, щоб не просити у батьків, принаймні на харчування», — розповіла «Україні молодій» студентка Університету імені Карла у Празі Марина Пустовіт.

Студенти, які навчаються за кордоном, одним із пріоритетів іноземного навчання називають відсутність корупції та нижчу ціну за навчання, аніж в Україні. «Такі поняття, як корупція у навчанні або ж якісь подарунки викладачам, у Франції — дикість», — розповідає українка Вікторія Величкіна, яка навчається у Франції в університеті Ніцца–Софія–Антиполіс на факультеті інформації та комунікації.

Навіть у вишах, де навчання платне, ціна за рік часом набагато менша, аніж в Україні. «30 тисяч гривень коштує навчання, для прикладу, в університеті Шевченка, а в Австрії взагалі безкоштовне», — розповідає «УМ» майбутня студентка віденського національного університету Андріана Бобаль.

Ще кілька років тому одну із провідних позицій рейтингу навчання за кордоном займала Швеція, проте протягом останніх двох років її популярність зменшилася. Як прокоментував «УМ» цю ситуацію експерт Центру досліджень суспільства Єгор Стадний, «причиною відмови від шведського навчання стали нововведення у цій країні. Тепер безкоштовну освіту у Швеції можуть одержувати лише члени Євросоюзу. Для українців навчання там платне».

Загадкою для експертів залишається Франція. Навчання в цій країні для іноземців також безкоштовне, проте за останні кілька років українці не так активно обирають цю країну. Кількість українських студентів тут зменшилася на 5%. «Пояснити, чому Франція втратила позиції у рейтингу, нам важко, проте я думаю, що це короткостроковий спад, пов’язаний із підвищенням популярності Польщі та Німеччини», — коментують «УМ» у Центрі. Пасе задніх і Росія, яка ще кілька років тому була однією з провідних країн за престижністю навчання серед українців, — кількість наших студентів там зменшилась на 6%. Експерти вважають, що причиною спаду є дороге життя у Білокам’яній, оскільки саме столицю зазвичай обирали вітчизняні студенти.

Суттєвих обертів за останні роки в рейтингу набрали й Іспанія та Італія — українське студент­ство в цих країнах збільшилося вдвічі. На думку Єгора Стадного, причиною є значна кількість заробітчан–українців у цих країнах: «Більшість людей, які працюють в Іспанії та Італії, намагаються «перетягнути» і своїх дітей туди, тому італійські та іспанські виші так активно поповнюються нашими студентами».

Протягом останніх кількох років збільшилась кількість студентів і в країнах Азії. Студентка Ганьнанського педагогічного університету в Китаї Ірина Стрілець обрала цей виш задля можливостей вивчити мову. «Навчання там дешевше, ніж в Україні, абсолютно немає корупції в університетах. Вивчив — здав. У майбут­ньому планую повернутися до України або поїхати ще кудись», — каже вона.

Щодо вартості навчання серед країн, у яких немає безкоштовних програм для українців, то найвища ціна у Британії: середня вартість за один семестр — 9 тисяч фунтів стерлінгів (більше 130 тисяч гривень), а найдешевше можна навчатися в Австрії 730 євро — семестр (8,89 тисячi гривень).

Цікаво, що діти відомих українських політиків Олега Царьова, Павла Лєбєдєва, Андрія Шишацького та Вадима Лук’янова, які є адептами «русского мира» в Україні, навчаються саме в Британії.

Розділи: Новини освіти

22 квітня

Інші дати
Народився Анатолій Михайленко
(1939, хутір Комуна Полтавської обл. - 2007) - український письменнник, журналіст, видавець. Автор більше 30 книжок художньої прози й публіцистики, зокрема "Оливкова гілка з Рима", "Кленовий лист з Канади", "Пливе мій човен. Запах полину", "Заки море перелечу".
Розгорнути
Народився Євген Сагайдачний
(1886, м.Херсон – 1961) – український маляр, декоратор і педагог. Автор численних акварелей з гуцульського життя, залишив по собі велику колекцію народного, зокрема гуцульського, мистецтва.
Розгорнути
Народився Євген Козак
(1907, с. Колодне, Львівська область – 1988) – український композитор, диригент, педагог. Автор театралізованого концерту «Буковинське весілля», хорових пісень "Вівчарик", "Україно моя", "Думи мої", «Вітер з полонини», "Зелень кленова, вулиці Львова", обробок українських народних пісень, пісень на слова Т.Шевченка.
Ой, вічарику-вівчарю, Ти жени свою отару З гір високих, з полонини У широкую долину. Сядь зі мною в просінь світа, Заграй мені на трембіті, Розкажи мені - чи любиш? Чом до серця не голубиш? (Українська народна пісня)
Розгорнути