chrome firefox opera safari iexplorer

Москва та Петербург потрапили до переліку осередків міжетнічної напруги

14 квітня 2014 о 10:36
rmarsh.info

Серед російських регіонів найбільш напружена міжетнічна ситуація склалася в Москві, Санкт-Петербурзі, Ставропольському краї, республіках Дагестан і Татарстан.

Такі дані наводить Lenta.ru з посиланням на дослідження, проведене співробітниками Центру вивчення національних конфліктів та «Клубу Регіонів» в період з вересня по березень 2013 2014 року.

За даними експертів, всього за вказаний період в Росії відбулося 570 «етнічно мотивованих дій». До цієї категорії віднесено широкий спектр дій — від розміщення ксенофобного контенту в інтернеті до масових сутичок із застосуванням зброї і смертельним результатом.

Експерти констатують, що загальносвітовий тренд — демографічний тиск бідного аграрного півдня на індустріальну і більш багату північ — виявляється і в Росії. Глобальна ісламізація безпосередньо впливає на етнокультурну ситуацію в російських регіонах, причому не тільки мусульманських.

Дослідники виділили такі фактори міжетнічної напруженості: неконтрольована міграція; соціально-економічна депресія, яка призводить до «пошуку винних» та ксенофобії; відсутність чіткої національної політики; пов'язана з попередньою проблема необізнаності населення про реальну ситуацію і відсутність культури міжнаціонального спілкування; протистояння еліт і кланів на тлі високого рівня корупції і масової бідності в низці національних республік; низька відповідальність ЗМІ, які часто роздмухують конфлікти; і, нарешті, поширення ідей радикального ісламу й активність інших держав.

Більшість експертів одностайно виділяють в якості одного з найбільш проблемних регіонів Дагестан. Крім нього, регіонами з дуже складною ситуацією названі Чечня, Інгушетія, Кабардино-Балкарія, а також Калмикія. «Тліючий» Північний Кавказ чинить негативний вплив на прилеглі регіони, в першу чергу на Ставропілля та і Ростовську область. Що стосується Поволжя, то його експерти характеризують як «самостійний вогнище напруженості». До «зони ризику» віднесені також кілька регіонів Сибіру, де дестабілізуючим фактором може стати поширення радикального ісламу серед приїжджих, і Далекого Сходу, де серйозною проблемою є присутність мігрантів і сезонних робітників з Китаю.

«Масові заворушення в Пугачову, Браїліві й інших містах показали, що однією тільки пропагандою дружби народів неможливо подолати міжнаціональну ворожнечу», — вказують автори дослідження з помітною назвою «Грона гніву». «За відсутності державної політики «активного втручання» ідеологічний вакуум інтенсивно заповнюється різними організаціями, в тому числі сповідують деструктивні, антисоціальні ідеї. Необхідно пам'ятати, що націоналістичні ідеї мають багато в чому абстрактний характер, тому одна лише боротьба з організаціями не дасть бажаного ефекту. Залучення молоді в регіонах у суспільно корисні проекти стає не благим побажанням, а життєво необхідним засобом зниження ризику спонтанних соціальних вивержень», — підкреслюють експерти.

Експерти прогнозують, що при збереженні наявних умов (державна національна політика, динаміка міграції і так далі) міжетнічна напруженість у регіонах Росії буде лише наростати. При цьому в багатьох регіонах міжнаціональна напруженість має латентний характер і може перетворитися на стихійний протест під впливом резонансного злочину з участю приїжджих.

Джерело: УНІАН
Розділи: Суспільство

17 грудня

Інші дати
День пам’яті Великомучениці Варвари
Свята Варвара - християнська свята, великомучениця. 306 року в юному віці у м. Іліополі (Мала Азія) постраждала за сповідання віри Христової — за присудом місцевої влади її стратив власний батько, жорстокий язичник Діоскор. Відразу після її мученицької кончини діва Варвара стала вшановуватися християнами, як свята великомучениця. Святість діви Варвари засвідчувалася також багатьма чудесами, які відбувалися біля її гробниці. З 1960 р. мощі святої великомучениці Варвари перебувають у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва.
Розгорнути
День працівника державної виконавчої служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи значення органів державної виконавчої служби у забезпеченні виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб, на підтримку ініціативи Міністерства юстиції України і громадськості…» згідно Указу Президента України «Про День працівника державної виконавчої служби» від 22 липня 2009 р. № 569/2009.
Розгорнути
Народився Данило Щербаківський
(1877, с.Шпичинці, Житомирська область – 1927) – етнограф, дослідник українського народного мистецтва, археолог і музичний діяч. Автор понад 40 друкованих наукових досліджень та десятки рукописів («Козак Мамай», «Українські дерев»яні церкви», «Символіка в українському мистецтві», Український килим» та ін.)
Розгорнути
Народився Микола Новаченко
(1898, м.Буринь, Сумська область – 1966) - український ортопед-травматолог. Праці присвячено питанням лікування переломів кісток, протезування тощо. Широко відомі відновні операції на опорно-руховому апараті за Новаченком, кісткова пластика.
Розгорнути
Народився Юрій Шерех (Шевельов)
(1908, м. Харків - 2002) - славіст-мовознавець, історик української літератури. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Автор фундаментальних наукових праць "Предісторія слов'янської мови: історична фонологія загально-слов'янської мови", "Історична фонологія української мови" та ін.
Розгорнути