chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні невизнаний Україною парламент Криму має ухвалити новий Основний закон республіки

11 квітня 2014 о 09:15
tsn.ua

За «доброю» традицією, останніх півтора місяця справді доленосні для жителів півострова рішення тутешній парламент — за нинішніми російськими законами, «Державна рада Республіки Крим» — приймає в авральному режимі, себто на позачерговому пленарному засіданні.

На розсуд депутатів, більшість з яких на чолі зі спікером Константиновим декілька днів «добровільно» поміняли своє «регіональне» членство на членство в місцевому осередку пропутінської партії «Єдіная Росія», представили невідомо де (швидше за все, у Кремлі) народжений варіант Конституції Криму.

Навіть член конституційної комісії, однопартієць прем’єра Аксьонова по партії «Рускоє Єдінство» Сергій Шувайников у «Фейсбуку» зізнався: «Я не знаю авторів Конституції, швидше за все, її писали експерти з–за меж Криму. Вчора я під розпис отримав саме їхній варіант. Сьогодні перед засіданням конституційної комісії отримав уже другий, який допрацьовували вже наші кримські експерти до 11–ї години вечора».

Комісія ж під орудою віце–спікера Григорія Йоффе, у минулому журналіста, редактора газети «Республіка Крим» (колись це видання методично «пісочило» місцевих комуністів і сепаратистів–мєшковців) за ці кілька тижнів збиралась лише двічі: спершу винятково з організаційних питань, а далі — для отримання паперового варіанта проекту Конституції і декількагодинної роботи над нею. Обійшлась комісія без широкого обговорення проекту бодай у «перевірених» засобах масової інформації, не кажучи вже про усталені громадські слухання чи плебісцит, який попервах народу обіцяли. Словом, документ готувався швидко, у вузькому колі й без особливих претензій на такий–сякий демократичний підхід. Швидше за все, вже завтра жителів 83–го суб’єкта Російської Федерації поставлять перед фактом — опублікованим текстом основного закону на шпальтах парламентської газети «Кримскіє ізвєстія».

Про це нашвидкуруч зроблене «дітище» відомо небагато. Судячи зі слів усе того ж Шувайникова, до остаточного пленарного засідання «залишилися недопрацьованими міжнаціональні відносини, Конституційний суд, повноваження і статус депутатів, Держради, судів, голови республіки».

Ще більше претензій до конституційного проекту в голови Меджлісу Рефата Чубарова. Він їх озвучив напередодні в ефірі ТРК «Чорноморська». Мовляв, не враховано багатонаціональну кримську специфіку, немає практично ні слова про статус народів і етнічних груп Криму, а також про їхнє право на самовизначення тощо.

«Ми (Меджліс.— Авт.), у тому числі й через постанову, прийняту ВР АРК 11 березня 2014 («Про гарантії відновлення прав кримськотатарського народу та його інтеграції в кримське співтовариство»), дали свої пропозиції, які, з нашої точки зору, повинні були бути обов’язково включені в текст Конституції Криму. Наприклад, питання про визнання органів національного самоврядування кримських татар і низку інших. У сьогоднішньому проекті Конституції нічого цього немає»,— сказав Рефат Чубаров. Хоча, за його словами, у конституціях таких суб’єктів РФ, як Удмуртія, Республіка Комі, Татарстан, гарантовані роль і права корінних народів. У кримському ж випадку виписані принципи управління територією — і не більше. «Тому від того, чи брали участь у роботі конституційної комісії представники Меджлісу, чи ні, нічого не залежало і не залежить», — змушений був констатувати лідер кримських татар.

Варто також додати, що немає чітких гарантів таких прав і щодо етнічних українців. Лише декларується, що українська мова, як і російська і кримськотатарська, матиме статус державної. Однак практика функціонування у самій Росії так званих національно–культурних утворень переконливо свідчить про обмеження нацменшин у правах (а українців — і поготів!) на тлі останніх подій у наших східних регіонах.

17 грудня

Інші дати
День пам’яті Великомучениці Варвари
Свята Варвара - християнська свята, великомучениця. 306 року в юному віці у м. Іліополі (Мала Азія) постраждала за сповідання віри Христової — за присудом місцевої влади її стратив власний батько, жорстокий язичник Діоскор. Відразу після її мученицької кончини діва Варвара стала вшановуватися християнами, як свята великомучениця. Святість діви Варвари засвідчувалася також багатьма чудесами, які відбувалися біля її гробниці. З 1960 р. мощі святої великомучениці Варвари перебувають у Свято-Володимирському патріаршому кафедральному соборі Києва.
Розгорнути
День працівника державної виконавчої служби
Свято встановлено в Україні «…ураховуючи значення органів державної виконавчої служби у забезпеченні виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб, на підтримку ініціативи Міністерства юстиції України і громадськості…» згідно Указу Президента України «Про День працівника державної виконавчої служби» від 22 липня 2009 р. № 569/2009.
Розгорнути
Народився Данило Щербаківський
(1877, с.Шпичинці, Житомирська область – 1927) – етнограф, дослідник українського народного мистецтва, археолог і музичний діяч. Автор понад 40 друкованих наукових досліджень та десятки рукописів («Козак Мамай», «Українські дерев»яні церкви», «Символіка в українському мистецтві», Український килим» та ін.)
Розгорнути
Народився Микола Новаченко
(1898, м.Буринь, Сумська область – 1966) - український ортопед-травматолог. Праці присвячено питанням лікування переломів кісток, протезування тощо. Широко відомі відновні операції на опорно-руховому апараті за Новаченком, кісткова пластика.
Розгорнути
Народився Юрій Шерех (Шевельов)
(1908, м. Харків - 2002) - славіст-мовознавець, історик української літератури. Професор Гарвардського, Колумбійського університетів. Автор фундаментальних наукових праць "Предісторія слов'янської мови: історична фонологія загально-слов'янської мови", "Історична фонологія української мови" та ін.
Розгорнути