chrome firefox opera safari iexplorer

Половина Нобелівських лауреатів причетні до України

20 березня 2015 о 13:26
visnyk.lutsk.

У минулому економіст, а тепер пенсіонер Юрій Ковальков зацікавився філателією і став збирати марки, конверти, поштові штемпелі ще у студентські роки. Тоді ж у нього з’явилося ще одне захоплення – пошук детальної біографії усіх нобелівських лауреатів. Копнувши цю тему глибше, був шокований – виявилося, що майже кожен другий з них причетний до України!

 
Приміром, Марія Склодовська-Кюрі (відзначена у 1911 році) і Генрик Сенкевич (1905 р.) свого часу відвідували Львів, стали почесними докторами Львівського університету. Саме Марія Кюрі подарувала Львову 80 г. радію, завдяки чому в одній з львівських лікарень відкрився перший радіологічний відділ, який надавав допомогу хворим на рак. Дослідник Заполяр’я, лауреат Нобелівської премії миру (1922 рік) Фрітьоф Нансен у 1920-х роках врятував життя мільйонів українців, організувавши міжнародну допомогу селянам, які вмирали від голоду через громадянську війну.

 
– Щодо Бориса Пастернака, Івана Буніна та Михайла Шолохова, то вони не раз говорили про свої зв’язки з Україною, – розповідає тернополянин. – Одну з перших премій з медицини та фізіології вручили у 1908 році громадянину Франції Іллі Мечникову. Але ж майбутній вчений народився в Іванівці тодішньої Харківської губернії. Після закінчення Харківського університету він очолював в Одесі бактеріологічну станцію, і лише у 42 роки переїхав у Францію. Інший лауреат Нобелівської премії, також у галузі медицини, Зельман Ваксман – уродженець міста Нова Прилука, що на Вінниччині. Ще юнаком він емігрував до Сполучених Штатів і через 40 років винайшов перші ліки від туберкульозу. А вчений-фізик, лауреат премії 1992 року Жорж Харпак народився у містечку Дубровиця Рівненської області, і тоді його звали Георгій Харпак. Якось я набрався сміливості, через знайомих дізнався адресу та написав у європейську організацію ядерних досліджень. І уявіть: незабаром отримав його фото з автографом!

 
До речі, сам Юрій Ковальков прославився не тільки тим, що збирає марки та поштові штемпелі на нобелівську тематику, а й своїми листуваннями з лауреатами. Наприклад, вже 15 років переписується з Роалдом Гоффманом, який у 1981 року отримав премію за розробку теорії протікання хімічних реакцій. Американець пише йому власною рукою на спеціальному бланку про свої наукові досягнення описує лекції, які читає в університеті. Тернополянин же надсилає йому матеріали про довоєнне містечко Золочів, що на Львівщині, звідки родом Роалд Гоффман.

Джерело: visnyk.lutsk.ua
Розділи: Суспільство

24 липня

Інші дати
Народився Василь Мисик
(1907, с. Новопавлівка Дніпропетровської обл. -  1983) - український письменник, перекладач. Автор поетичних збірок "Трави", "Блакитний міст", "Чотири вітри", "Вибране", "Борозни", "Верховіття", "Берег" та ін.; кількох збірок оповідань та нарисів; багато перекладав з англійської та східних мов.
Розгорнути
День рівноапостольної Ольги, княгині Київської
дружини князя Ігоря, канонізованої Православною церквою. Княжила в Київській Русі в роки неповноліття свого сина Святослава (945 – 964). Упорядкувала збирання данини, організувала опорні пункти київської влади. Сприяла поширенню на Русі християнства.  
Що за дівчина-краса. Заговорить: думка — сонце; Очі — сині небеса. Хто вона, чия і звідки, Князь докладно розпитав, А на другий день по неї І сватів своїх послав. І за князя вийшла заміж Проста дівчина з села, І до смерті вірним другом Князю Ігорю була. (Олександр Олесь)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі