chrome firefox opera safari iexplorer

85 років тому вийшла прем'єра фільму Олександра Довженка «Земля»

08 квітня 2015 о 08:59

Ті, хто каже, що український кінематограф лише зароджується та тільки-но оживає, імовірно, забули про метрів кінематографа, серед яких був і українець Олександр Довженко. Видатний режисер по праву вважається класиком не лише українського кіно, а й світового. Олександр Петрович – автор понад десяти літературних творів, близько двадцяти фільмів, володар премій Міжнародного кінофестивалю у Венеції, у Готвальдові, в Маріанських Лазнях та кількох радянських.

espreso.tv

 espreso.tv

Одним з культових фільмів українського режисера стала стрічка «Земля», прем’єра якої відбулася рівно 85 років тому, 8 квітня 1930 року.

89-хвилинна німа чорно-біла стрічка розповідає про період колективізації, тоді щойно оголошеної. Довженко у властивій йому манері підійшов до теми з філософським розмахом: режисер та сценарист перетворив образ землі на метафору національного космосу, центр і смисл існування українського селянина. У цьому гармонійному космосі землероби ведуть щасливе позачасове життя, спокій якого порушує поява трактору. У фільмі Довженко показав розірвання органічного і містичного зв'язку з землею, яке спричинює колективізація.

espreso.tv

 espreso.tv

Перед прем’єрою фільм було піддано певним правкам, до виходу на загал його подивилися на 32-х офіційних та приватних показах. На київські екрани стрічка вийшла 8 квітня, а вже за 9 днів була знята з показів, як офіційно пояснили, через «натуралізм та замах на звичаї». Фільм може здатися агітаційним, однак, режисер, навпаки, за допомогою мистецтва виявляє своє істинне ставлення до комуністичного ладу. Імовірно, тому доля фільму в СРСР була саме такою.

Натомість у Європі фільм мав чималий успіх. Після прем’єри у Берліні про Олександра Довженка з’являється 48 публікацій, у Венеції італійські кінематографісти називають Довженка «Гомером кіно».

У Радянському Союзі фільм реабілітували лише в 1958 році після міжнародного референдуму у Брюсселі. До речі, саме тут він увійшов до числа 12 найкращих фільмів всесвітньої історії кіно. «Земля» стала вершинним твором українського кінематографу.

espreso.tv

 espreso.tv

У 2012 році Національний центр Олександра Довженка розпочав реставрацію фільму на основі оригінальної версії 1930 року. Музичний супровід до фільму «Земля» упродовж зими-весни 2012 року на замовлення Довженко-Центру створив український етно-хаос гурт «ДахаБраха».

Наприкінці ХХ століття впливове європейське міжнародне журі визначило 10 найкращих фільмів усіх часів та народів. Єдиною німою стрічкою, що увійшла до цієї десятки, була «Земля» українського режисера і сценариста Олександра Довженка.

Джерело: Еспресо.TV
Розділи: Новини культури

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути