chrome firefox opera safari iexplorer

Як поету, художнику чи музиканту зареєструвати авторське право: поради юриста

05 травня 2015 о 13:00
inspired.com.ua

Ви є автором твору – результату затрачених вами сил, часу та енергії, безсонних ночей, довгих пошуків та душевних страждань.

На жаль, досить часто люди з корисливих чи інших особистих мотивів привласнюють собі авторство: широковідомими є спори щодо «крадіжок ідей» між Біллом Гейтсом і Стівом Джобсом, «Новим каналом» та «1+1», щодо таких пісень як «Ice Ice Baby» Ваніли Айс та «Creep» групи Radiohead; письменниці Джоан Роулінг довелось відстоювати своє авторське право на «Гаррі Поттера» в суді.

Щоб уникнути подібних ситуацій, є декілька способів підтвердити своє авторство. Один з них – зареєструвати авторське право

Процедура реєстрації згідно з українським законодавством не є складною, дорогою та обов’язковою. Ви вважаєтесь Автором вже з того моменту, як створили свій твір, авторське право виникає внаслідок факту самого створення, реєстрація для цього не потрібна. Навіщо взагалі реєструвати авторське право?

Часто Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір є чи не єдиним документом, який підтверджував би, що саме ви є автором.

Наприклад, у першому сезоні серіалу «Californication» у головного героя, письменника Хенка Муді (якого зіграв актор Девід Духовни) знайома дівчина таємно забрала один з двох екземплярів його ще не опублікованого рукопису, а другий було вкрадено разом з машиною Хенка в той же день. З часом дівчина опублікувала цей рукопис під своїм ім’ям. Чи були у Хенка докази, що це його твір? Жодних: він набирав текст одразу на друкарській машинці.

Так само доказів немає і в інших письменників. Так, можна провести дорогі експертизи (встановити авторський стиль, встановити, чи були файли з твором на комп’ютері тощо). Але ці експертизи будуть коштувати майже в 500 (і це не жарт) разів дорожче, ніж реєстрація авторського права. Свідоцтво – це офіційний документ державного зразка з печаткою та підписом Голови Державної служби інтелектуальної власності України (саме цей орган займається реєстрацією), юридична фіксація авторського права. Факт реєстрації може бути використаний на користь автора в ситуаціях, коли має місце спір про встановлення авторства. Свідоцтво є також необхідним додатком до договору передачі авторських прав, ліцензійного договору чи ліцензії – договорів про розпорядження авторськими правами.

Якщо, наприклад, ви захочете опублікувати свій твір у видавництві, то варто було б укласти угоду з ним (як це робиться у цивілізованому суспільстві) і, звичайно, Свідоцтво підтверджує ваше авторське право на твір. Також, цитуючи норму права, не менш важливим є те, що «Свідоцтво – це документ, що засвідчує авторство на оприлюднений чи не оприлюднений твір, а також факт і дату оприлюднення твору (за наявності)». Таким чином, ви  можете взагалі нікому не розповідати про те, що написали чи намалювали, проте Свідоцтво отримаєте.

Процедура реєстрації займає приблизно два-три місяці. Як вже було зазначено, цією справою займається Державна служба інтелектуальної власності (далі – ДСІВ).

Для реєстрації вам знадобляться наступні документи:

  • Екземпляр вашого твору в матеріальній формі (наприклад, якщо це оповідання, фотографії або малюнки, то в паперовій формі чи на електронному носії; якщо мелодія – то у вигляді нотного запису, відео- чи звукозапису).
  • Належним чином за встановленою формою складена заява українською мовою (незалежно від того, якою мовою ви написали свій твір). Бланк заяви аи можете завантажити з сайту ДСІВ. Можливо, під час заповнення заяви можуть виникнути певні складнощі, тому я радив би звернутися до спеціаліста.
  • Документ про сплату збору за підготовку до реєстрації авторського права (це квитанція, яку вам дадуть у банку, після того, як ви сплатите збір). Надсилати слід саме оригінал, а собі, на всяк випадок, зробіть копію.
  • Паперова папка (в яку ви склали б ці документи).

Поставтеся до складання документів відповідально: від цього частково залежить доля вашого твору.

Якщо ви самостійно не можете заповнити заяву або досить зайняті творчістю чи наукою для цієї справи, то скласти і подати заявку за вас може довірена особа: у такому випадку до пакету документів додається довіреність, оформлена в установленому порядку.

Весь пакет документів надсилається на адресу: вул. Василя Липківського, 45, Київ-35, МСП, 03680, Державна служба інтелектуальної власності.

Сподіваюсь, що мої поради вам допомогли і зовсім скоро Україна побачить нових Шевченко і Довженко, Кузю і Кузьму чи Нестайко і Айвазовського 🙂 У випадку, якщо під час підготовки документів у вас виникли певні труднощі, то ви можете зв’язатись з автором цієї статті.

Джерело: inspired.com.ua
Розділи: Суспільство

22 жовтня

Інші дати
Народився Віктор Протопопов
(1880, с. Юрки, Полтавська область - 1957) – видатний український психіатр та фізіолог, засновник патофізіологічного напряму в психіатрії. Разробив оригінальні методи¬ки дослідження вищої нервової діяльності, описав «Синдром Протопопова» (Тріада Протопопова) - комплекс симптомів при маніакально-депресивному психозі.
Розгорнути
Народився Іван Бунін
(1870, м. Воронеж, Росія – 1953) – російський поет, письменник українського походження, Нобелівський лауреат. Багато років жив та творив в Україні (Харків, Полтава, Одеса, Київ). Автор статті «Пам’яті Т. Г. Шевченка», творчістю якого захоплювався, перекладів Шевченкових віршів «Закувала зозуленька» та «Заповіт», а також низки віршів Б.Грінченка.
Великий і багатий край, краса його нив і степів, хуторів і сіл, Дніпра й Києва, народ сильний і ніжний, у кожній дрібниці побуту свого красивий і охайний…» (Іван Бунін про Україну)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі