chrome firefox opera safari iexplorer

Запорізькі історики відкопали мечеть часів Золотої орди

21 серпня 2015 о 12:28
risu.org.ua

Студенти-історики Запорізького національного університету на археологічних розкопках неподалік від села Юрківка Оріхівського району виявили артефакти, що проливають світло на життя людей в XIV столітті на території сучасної Запорізької області.

Як повідомили в прес-службі ЗНУ, першокурсники в липні досліджували пам'ятку XIV століття — місто Золотої Орди, умовно прозване «городище Кінські Води».

Як пояснив доцент кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин ЗНУ Михайло Єльников, археологічні роботи університет веде на цьому об'єкті з 2008 року, і вони зосереджені на правобережному узвишші річки Конка — пагорбі Мечеть-Могила. На даний момент на території в два гектари вже були виявлені фрагменти п'яти будов.

«Дослідження цього року проводилися на культовій споруді. Воно мало восьмикутну форму, його стіни споруджені з обпаленої квадратного цегли. Стіни прикрашені різнобарвним геометричним орнаментом з кашиної плитки. Кашин – це дуже широкий термін для позначення напівфаянсу, до складу якого входили глина, пісок, вапняк, скло і кварцит. Для періоду Золотої Орди було характерне використання виробів з кашина, у тому числі для прикраси будівель громадського призначення або мавзолеїв заможних або видатних особистостей, які сповідували іслам», – розповів подробиці експедиції учений.

При розкопках учасникам експедиції вдалося відшукати чимало унікальних артефактів: фрагменти гончарного посуду, срібні та мідні монети і навіть кам'яний надгробок, що дозволило фахівцям допустити наявність там поховання. «Без сумніву, ця споруда була за часів Золотої Орди суспільно значимою будівлею, ймовірно, мечеттю. Справжня назва цього міста нам поки невідома. Але вже зараз ми можемо стверджувати, що за часів Золотої Орди наш край не був «диким полем», оскільки через нього проходила північна ділянка Великого шовкового шляху. Зокрема, знайдені монети свідчать, що городище знаходилося на цій важливій транзитній магістралі. З'ясувати період існування цієї унікальної для Запорізького краю пам'ятки — це справа часу », — повідав Михайло Єльников.

Дослідження старовинного міста на березі Конки ще на самому початку, і в майбутньому воно може подарувати масу археологічних відкриттів, упевнений він.

Джерело: РІСУ
Розділи: Новини культури

26 травня

Інші дати
1648 — Корсунська битва
битва між військами Речі посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками під Корсунем в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років. Внаслідок перемог під Жовтими Водами і Корсунем була знищена урядова армія Речі Посполитої на українських землях, створилися умови для утвердження української козацької держави (Гетьманщина).
Україно! Ти для мене диво! І нехай живе за роком рік, Буду, мамо, горда і вродлива, З тебе дивуватися повік... Ради тебе перли в душу сію, Ради тебе мислю і творю. Хай мовчать Америки й Росії, Коли я з тобою говорю. (Василь Симоненко)
Розгорнути
Народився Борис Грабовський
(1901, м. Тобольськ, Росія - 1966) - видатний вітчизняний фізик, син поета Павла Грабовського, творець першої в світі електронної системи передачі на відстань рухомого зображення. Побудував малолітражний гелікоптер, трикрилий планер, сконструював прилад для орієнтації сліпих, апарат для глухонімих.
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі