chrome firefox opera safari iexplorer

10 фактів про Василя Каразіна

10 лютого 2016 о 16:00

Сьогодні, 240 років від дня народження Василя Назаровича Каразіна, видатного громадського діяча і вченого, з ініціативи якого було відкрито Харківський університет у 1805 році.

Тож, презентуємо Вам 10 фактів, про дану особистість.

  1. Походив з роду болгарських греків — Караджі. Хоча дуже довго вважав себе сербом.
  2. У дитинстві часто мав контакти з Григорієм Сковородою.
  3. Двічі спробував одружитись: перший раз одружився на кріпачці. Вдруге одружитись Василь Каразін спробував на початку 19 ст. Він сватався до Надаржинської Олександри Тимофіївні. Але багата наречена відмовила Каразіну, тоді раднику самого царя Олександра І, і вийшла заміж за кавалергарда, генерал-майора Корсакова Олексія Івановича.
  4. У 1798 році хотів таємно втекти з Російської імперії, для того щоб мати більше можливостей для самоосвіти, але його було затримано під Ковно. Після особистої бесіди з імператором Павлом І — було помилувано.
  5. Став ініціатором створення в Російській імперії особливого Міністерства народної освіти.
  6. На початку царювання Олександра І був його особливим радником.
  7. Завдяки його впливу, було зібрано значні кошти на відкриття Харківського університету.
  8. Згідно архівним розвідкам — писав доноси на О.С.Пушкіна — Кочубею В.П., що вплинуло на рішення вислати Пушкіна з Санкт-Петербургу.
  9. Першим запропонував створення мережі метеорологічних станцій по всій державі.

26 квітня

Інші дати
Леонід Плющ
1939 –  математик, публіцист, учасник правозахисного руху в СРСР. Дисидент. Член Ініціативної групи захисту прав людини, член Закордонного представництва Української Гельсінської групи.
Розгорнути
Народився Станіслав Тельнюк
(1935, с.Іскрівка Запорізька область – 1990) - український письменник, літературний критик, редактор, перекладач.
Розгорнути
Народився Микола Зеров
(1890, м.Зіньків Полтавська область - 1937) - український літературознавець, лідер «неокласиків», майстер сонетної форми і блискучий перекладач античної поезії.
Емаль Дніпра, сліпучо-синій сплав. Газон алей і голе жовтоглиння, І в поводі прозорого каміння Зелені луки — як розлогий став. Ніколи так жадібно не вбирав Я красоти весняного одіння, Пісок обмілин, жовтобоке ріння, Брунатні лози і смарагди трав. (Микола Зеров)
Розгорнути