chrome firefox opera safari iexplorer

У Польщі доплачуватимуть 110 євро щомісяця родинам, які мають двох і більше дітей

18 лютого 2016 о 15:46
molo4nica.com

Польський парламент ухвалив закон про щомісячну фінансову допомогу сім’ям з двома і більше дітьми. Починаючи з квітня на другу і кожну наступну дитину батьки отримуватимуть допомогу в розмірі 500 злотих (приблизно 110 євро), повідомляє Радіо Свобода.

Хоча держбюджету це обійдеться в гігантську суму – майже 4 мільярди євро, польська влада стверджує, що це крайня необхідність, адже країна опинилася над демографічною прірвою. Молоді поляки дедалі пізніше створюють сім’ї і дуже неохоче народжують більш ніж одну дитину. Як пояснюють польські демографи й соціологи, такі проблеми є результатом відсутності продуманої сімейної політики упродовж останньої чверті століття.

Ідея надавати фінансову допомогу кожній польській родині, яка має більш ніж одну дитину, збурила політичне життя Польщі. Дискусії навколо цієї виборчої обіцянки партії «Право і справедливість» тривали три місяці. Противники так званого проекту «500 плюс» переконані – навіть щомісячна фінансова підтримка не переконає польські подружжя народжувати більше дітей. Натомість прихильники такого механізму запевняють, що він обов’язково змінить демографічну ситуацію на краще.

«До підготовки проекту цього закону нас передусім змусила турбота про демографічну ситуацію. Починаючи з 1989 року систематично зменшується кількість дітей у наших сім’ях – це небезпечно. Демографія переконує, що настав такий час, коли цим питанням потрібно серйозно зайнятися», – пояснює сенатор Ришард Маєр. Так, за 25 років народжуваність зменшилася майже вдвічі.

«Тепер у Польщі на одну жінку дітородного віку припадає 1,3 дитини – це третій з кінця результат в ЄС. Тільки Іспанія і Португалія мають нижчі показники народжуваності», – сказала Дорота Шелева, польський експерт з сімейної політики.

"Чверть усіх дітей, які народжуються у Польщі, – це діти, які народжені поза шлюбом. Дедалі більше дітей живе у сім’ях, де батьки офіційно неодружені», – розповів Пьотр Шукальський, демограф з Лодзького універститету.

«На тлі інших європейських держав у Польщі відносно низький показник розлучень. Хоча у нас були періоди, коли кількість розлучень зростала, та в середньому у нас розпадається 25-30 відсотків сімей. Натомість у країнах Західної Європи цей показник становить 45-55 відсотків. Тому можна сказати, що на тлі інших європейських держав польська сім’я надалі залишається стабільною», – пояснює Шукальський.

Щоправда, зазначає Шукальський, демографічні тенденції досить неоднорідні на території країни. У найбільших містах, таких як Варшава, Познань, а також у Сілезії розпадається навіть половина нових сімей. Натомість є у Польщі й такі консервативні регіони, де розпадається тільки кожне шосте-сьоме подружжя.

«Найбільш традиційні родини зосереджені в південно-східній Польщі, вздовж кордону з Україною, де населення більше прив’язане до своєї землі і більш релігійне. Крім цього, велике значення має те, що значна частина мешканців цього регіону живуть у селі і в містечках. Там переважають традиційні погляди на сім’ю», – каже демограф.

Розділи: Суспільство

26 травня

Інші дати
1648 — Корсунська битва
битва між військами Речі посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками під Корсунем в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років. Внаслідок перемог під Жовтими Водами і Корсунем була знищена урядова армія Речі Посполитої на українських землях, створилися умови для утвердження української козацької держави (Гетьманщина).
Україно! Ти для мене диво! І нехай живе за роком рік, Буду, мамо, горда і вродлива, З тебе дивуватися повік... Ради тебе перли в душу сію, Ради тебе мислю і творю. Хай мовчать Америки й Росії, Коли я з тобою говорю. (Василь Симоненко)
Розгорнути
Народився Борис Грабовський
(1901, м. Тобольськ, Росія - 1966) - видатний вітчизняний фізик, син поета Павла Грабовського, творець першої в світі електронної системи передачі на відстань рухомого зображення. Побудував малолітражний гелікоптер, трикрилий планер, сконструював прилад для орієнтації сліпих, апарат для глухонімих.
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі