chrome firefox opera safari iexplorer

12 січня народилася народна художниця Марія Примаченко

12 січня 2017 о 21:51

Фантастичний світ Марії Примаченко яскравий і розмаїтий: квіти, дерева, незвичайне птаство, заквітчані звірі, всіяне зорями небо із крилатими казковими істотами – все стверджує добро і підносить людську душу до щасливих висот. Її своєрідний мистецький стиль і неповторна колористика зачаровують і надихають.

Марія Примаченко народилася і прожила все своє життя в селі Болотня на Київщині (нині Іванківський район). Батько Марії, Оксентій Григорович, був надзвичайно обдарованим теслею та різьбярем — паркани у Болотні та довколишніх селах, віконниці й вершечки покрівель були справжніми витворами мистецтва. Мама, Параска Василівна, талановито вишивала й передала свій дар доньці.

В дитинстві Марійка тяжко занедужала – поліомієліт. Постійно переборюючи невиліковну хворобу, пересуваючись із допомогою костурів та малюючи лівою рукою, зрештою, не маючи спеціальної освіти, — Марія Примаченко стала однією з геніальних мисткинь, чиїми шедеврами захоплюється і завжди захоплюватиметься світ.

Марія була щасливою людиною. Кохала і була коханою, народила хорошого сина, який став народним художником, був другом, учнем і однодумцем своєї матері.

Талановиту майстриню 1936 р. відкрила київська ткаля і вишивальниця Тетяна Флору. Відтоді художницю запрошують до майстерні при Київському музеї українського мистецтва. Вона не лише малює, а й вишиває та виготовляє кераміку. Того ж року на виставці народного мистецтва її нагороджують дипломом першого ступеня. Її твори захоплено зустрічають на виставках у Парижі й Празі, Монреалі й Варшаві.

На початку війни Марія повертається до Болотні. Надходить гірка звістка: на фронті загинув коханий чоловік. Він так і не дізнався про народження сина…

Більше Марія Оксентіївна не залишає рідного села. Тут створює численні панно – «Два одуди в квітках», «Дві яблуні», «Квітки українські»; картини «Два Голуби на волошках», «Павич», «Журавель і Лисиця» та інші.

1960 року на виставці декоративних творів у Москві, під час Декади української літератури і мистецтв, до художниці повернулася слава. Марію Примаченко нагороджено орденом «Знак Пошани», а невдовзі вона стає лауреатом Державної премії України імені Т. Шевченка.

На 1960—1966 роки припадає створення низки декоративних розписів «Людям на радість», до якого увійшли відомі роботи «Сонях», «Жар-птаха», «Пава у квітах». У 70-і роки з’являються картини «Весілля», «Катерина співає пісню», «Сватання» та інші, присвячені землякам-односельцям.

Марія Оксентіївна Примаченко померла 1986 року. Останні роки життя хвороба прикувала її до ліжка, однак малювати мисткиня продовжувала. Незадовго до смерті Примаченко створила трагічну Чорнобильську серію, адже її рідне село опинилося у 30-кілометровій зоні…

Марія Примаченко створила понад 800 картин, численні розписи на кераміці, керамічні скульптури. 650 її робіт зберігаються у Київському музеї українського народного декоративного мистецтва.

Якось М.О.Примаченко сказала: «Роблю сонячні квіти тому, що людей люблю, творю на радість, на щастя людям, щоб всі народи один одного любили, щоб жили вони, як квіти по всій землі».

Прекрасний заповіт, чи не правда?..

Олена Бондаренко, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

15 серпня

Інші дати
Народився Григорій Ґалаґан
(1819, с.Сокиринці, Чернігівська область - 1888) — громадський діяч, українофіл, меценат, представник відомого козацько-старшинсько роду Ґалаґанів. У родовій садибі в Сокиринцях створив своєрідний центр українського культурно-господарського руху. Засновник Прилуцької чоловічої та жіночої гімназій, ремісничих училищ, колегії Павла Галагана у Києві, що стала одним із провідних навчальних закладів того часу.
“Пройдімося просторим садибним парком: його прикрашають альтанки, павільйони, мавзолеї, мости. Увійдімо в будинок: його зали заповнені старовинними предметами меблів, портретами, зброєю; вітрини переповнені фарфором, сріблом. …За всієї маси мистецьких скарбів, якими володіють Сокиринці, вони зберігаються, одначе, в ідеальному порядку. Будинок, парк, усі колекції, все має на собі відбиток турботливого — більше! любовного ставлення до старовини рідної й мистецької. От якби так зберігалося багато наших маєтків, що гинуть у глушині…”. (Георгій Лукомський про садибу Георгія Галагана в Сокиринцях)
Розгорнути