chrome firefox opera safari iexplorer

Як Україна втрачає гордість через «неукраїнських» чиновників

03 січня 2017 о 22:04
zik.ua

«Вийди,змучена людьми…»
Як блаженний, я піду
Вгору кручами, ярами;
Буду ставить тобі храми,
Доки в небо не ввійду.

Олександр Олесь

Тоді, коли можновладці всієї України, перед вильотом з аеропорту Бориспіль «на канікули», попивали коньячок у «залі офіційних делегацій», себто для «білих» та «білосніжних» — у Празі викопували кістки великого українського поета Олександра Олеся.

Згідно із чеським законодавством, за могилу має сплачуватися рента – 20 тис.крон (це десь 20 тис.гривень) на 10 років. Ренту сплачував місцевий мешканець, українець за походженням Володимир Михайлишин. Він же, здається, й могилу доглядав. Тепер пан Михайлишин помер, і його син вирішив поховати його на цьому місці, тобто, в могилі Олеся. Попередньо позбавивши великого українського поета місця останнього спочинку.

Власне, на момент, коли я пишу ці рядки, місця останнього спочинку Олександра Олеся та його дружини вже немає. Рештки розташували у цвинтарному депозитарії (щось на зразок камери зберігання, як я розумію), доки рідні не ухвалять рішення про місце перепоховання.

Пекучий сором. Бо я теж українка, виходить, і я допустила. Невідання не позбавляє мук сумління.

Ще – купа питань

Що робила українська діаспора впродовж усього часу? Організація «Українська ініціатива», яка діє в Чехії, визначає головною метою своєї діяльності «підтримку та розвиток української культури…» Діяльність «Української ініціативи» «спрямована на … популяризацію України, створення та підтримку її позитивного іміджу в Європі».

Догляд за похованнями героїв та геніїв не є «створенням та підтримкою позитивного іміджу України?» Чи всіх цілком влаштовувало, що сплачує ренту приватна особа, й ніхто гадки не мав, що треба дбати про могилу громадою? Нарешті, даруйте, чи надавалися якісь кошти державою Чехія для догляду за могилою, й якщо так, то кому? Чому впродовж 25 років посольство не зробило нічого, аби ця рента сплачувалася? Чому не працювало на випередження подій (судячи з того, що консул прибув уже після — як ексгумація відбулася?)

Якою є реакція міністерства закордонних справ? А почитайте «Коментар МЗС України у звʼязку з ситуацією навколо ексгумації останків Олександра Олеся та його дружини»: « Після відповідного рішення Посольство України в Празі вживатиме всіх заходів для належного перепоховання останків Олександра Олеся та його дружини. МЗС України тримає питання перепоховання Олександра Олеся на особливому контролі». «Ситуація навколо ексгумації»… — вони що, блекоти наїлися?

А що ж найвищі владці?

ВВС повідомляє: «Прем'єр-міністр Володимир Гройсман переконаний, що прах українського письменника і поета Олександра Олеся має бути похованим «на рідній землі за згоди його родичів» і що «…уряд виділить необхідні кошти, аби перевезти останки…»

Керівник прес-служби Святослав Цеголоко на своїй сторінці у Фейсбук також повідомляє: «Президент доручив МЗС терміново втрутитися в ситуацію щодо поховання відомого українського письменника Олександра Олеся у Чехії, а також зв'язатися з його родичами в Канаді для з'ясування можливості перепоховання його в Україні».

Мені встидно і страшно читати ці зразки бюрократичної й людської байдужості.
На мій наївний розсуд, панове посол України в Чехії, міністр закордонних справ і решта «непричетних» мають піти у відставку. Щоб змити ганьбу, заподіяну ними Україні.

На мій аж геть наївний розсуд, вищі владці – Президент і Прем’єр — мали би перепроситися. Отак вийти перед камери і сказати:люди, це наша вина, неважливо, хто там недогледів – винна влада. Простіть нас, люди. Простіть нас, Олександре Олесю, великий український поете і патріоте, ми не знаємо, де подіти очі від сорому, бо це ж не лише «європейський імідж України» — ми любимо Вашу поезію, ми співаємо «Сміються, плачуть солов’ї»…

Але для того, щоб вдатися до таких вчинків, треба тільки й всього — любити поезію Олеся, любити українське, любити Україну як рідну країну.

Україна не є рідною нинішній владі. Бо сама влада – не українська.
Ця розпачлива історія з кістками Олеся – ще одне тому підтвердження.
До речі, хтось пильнує могилу Симона Петлюри? А в Мюнхені – Степана Бандери? А решти наших героїв?
Щось і про спорудження Українського Пантеону балачки затихли – невже бояться навіть мертвих?

Олена Бондаренко, літераторка, Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

29 травня

Інші дати
Народився Петро Карманський
(1878, м. Цєшанув, Польща - 1956) - український поет, педагог,перекладач, член групи письменників "Молода муза". Представник раннього українського модернізму. Автор збірок віршів "З теки самовбивці", "Блудні огні", "До сонця". Переклав "Божественну комедію" Данте, окремі твори Гюго та ін.
Засну, як легіт, в сірій скибі, Розвіюсь, мов рідка імла, Візьму з собою злидні й болі, Оставлю вам самі діла. (Петро Карманський)
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі