chrome firefox opera safari iexplorer

Сьогодні 135 років від дня народження радянського історика українського походження Бориса Грекова

21 квітня 2017 о 11:12
uk.wikipedia.org

Борис Дмитрович Греков народився 9 (21) квітня 1882 р. в місті Миргороді Полтавської губернії (тодішня Російська імперія) в сім’ї, що належала до давнього міщанського роду. Батько Бориса Грекова був начальником Миргородської поштово-телеграфної служби.

Невдовзі родина Грекових переїхала до Холма, потім – до Грубешова (нині Хелм і Грубешув, Польща). Борис закінчив класичну гімназію в м. Радом, вищу освіту отримав у Варшавському та Московському університетах.
Викладав на Вищих жіночих курсах, в імператорському комерційному училищі, у Петербурзькому університеті, вишах Пермі, Сімферополя, Ташкента.

Професор Ленінградського та Московського університетів. Академік-секретар відділення історії та філософії АН СР.

Праці Б.Грекова тричі були відзначені Державними преміями СРСР, а також радянськими орденами.

Під час сталінських репресій Б.Грекова не оминула доля багатьох науковців, надто в контексті «Академічної справи»

***

Довідково: 1929 р. була сфабрикована справа, за якою піддані репресіям представники радянської історично-наукової еліти: С.Платонов, Є.Тарле, С.Бахрушин, М.Богословський, М.Любавський– загалом 85 осіб. Ученим закидали «змову та організацію «Всенародного союзу боротьби за відродження вільної Росії» для повалення радянської влади та відновлення монархії «шляхом інтервенції та збройних виступів усередині країни».

В Академії Наук паралельно почалися «чистки»: масово звільняли співробітників. Сергій Платонов, найбільший після В.Ключевського історик, був звільнений із посад академіка-секретаря відділення гуманітарних наук, директора Пушкінського дому та академічної бібліотеки. 25 січня 1930 р. Платонов був заарештований. Тоді ж арештували А.Андрєєва, Є.Тарле, М.Лихачова, М.Любавського, Ю.Готьє та багатьох інших.

28 березня С.Ф.Платонов, підписуючи протокол допиту, додав, що не належав до жодної контреволюційної організації, діями її не керував, коштів для її підтримки з-за кордону не отримував. «Не можу відступити від цих показів, єдино правдивих, під страхом ані заслання,ні вигнання,ні навіть смерті», — написав він.

Однак 30 червня під час чергового допиту С.Платонов визнав існування «Союзу боротьби» й навіть свою керівну роль у ньому, а також дав покази про «діяльність» філій у різних містах на чолі з відомими науковцями. Переважну більшість учених визнали винними, але вирок, як на ті часи, був дуже м’яким: здебільшого 5 років заслання «очільникам», 5-10 років таборів «рядовим членам». Академік Платонов помер на засланні у Самарі в 1933р.).

***

У «справі академіка Платонова»» 1930 р. був заарештований і Борис Греков. Крім основної «провини», Грекову пригадали також його нібито службу в армії Врангеля (насправді Греков у Врангеля не служив, але разом з іншими професорами Таврійського уніеврситету, де працював у 1918-20р.р., вітав вступ військ Врангеля до Криму).

Б.Греков перебував в ув’язненні місяць і три дні, звільнений завдяки поруці директора Історико-археографічного інституту С.Томсинського. До речі, тоді ж заарештували старшого сина Грекова, але за нього вступитися було нікому, довелося відбувати строк на Соловках.

Пережите змусило Б.Грекова під час сталінських «чисток» піти на значні поступки владі й, за словами сучасного українського історика А.Плахоніна, писати «знання для режиму на замовлення».

В 1930-і роки Греков почав вивчати історію Київської Русі й став чи не головним опонентом відомого українського історика Михайла Грушевського. Найвідомішою працею Грекова є монографія «Киевская Русь»(1939 р.) – одна з трьох праць, за які історик отримав Сталінську премію. В цій праці, яка не раз перевидавалася за радянських часів, з позицій марксизму-ленінізму та у світлі теорії Й.Сталіна про перехід до феодалізму в результаті революції рабів, Б.Греков робить наголос на більшій значущості сільськогосподарської діяльності порівняно з комерційними відносинами. Саме Грекову належить також спроба довести існування феодальної формації в Київській Русі.

Водночас варто зазначити, що під патронатом Бориса Грекова в Радянському Союзі відродилося видання Повного зібрання руських літописів; була створена при АН СРСР комісія з історії землеробства.

Борис Греков заснував школу істориків-медієвістів (медієвістика – розділ історичної науки, який досліджує історію європейського Середньовіччя). Однією з найактуальніших праць Б.Грекова вважається монографія «Золота орда» (у співавторстві з відомим сходознавцем О.Якубовським, опублікована 1937р.) Розвиткові економічних та культурних відносин Київської Русі часів монголо-татарського гніту присвячена його праця «Культура Київської Русі» (1944р.)

Помер академік Б.Д.Греков 9 вересня 1953 р. Похований у Москві.

1982 р. з нагоди 100-річчя від дня народження Бориса Грекова у Миргороді встановлено погруддя.

Олена Бондаренко, Громадський рух «Рідна країна»

29 квітня

Інші дати
Народився Леонід Верещагін
(1909, м.Херсон, - 1977) - український і російський фізик, доктор фізико-математичних наук без захисту дисертації, академік. Автор розробки апаратури високого тиску для проведення наукових досліджень і технологічних праць. Під його керівництвом в СРСР вперше отримано синтетичні алмази.
"Академік... Верещагін входив до когорти вражаючих творців...дива в науці й техніці третьої чверті ХХ ст., до якої належали видатні особи - С. П. Корольов, М. В. Келдиш, П. Л. Капиця, А. М. Прохоров... і багато інших, які визначали рівень не тільки вітчизняної, а й світової науки." (Віра Євдокимова)
Розгорнути
Народився Григорій Денисенко
(1919, с. Ходорів Київської обл. - 1999) - учений, професор, доктор технічних наук, член-кореспондент АН УРСР. За його ініціативи вперше в СРСР було побудовано випробувальний полігон "Десна" з комплексного використання відновлювальних джерел енергії.
Розгорнути
1648 – почалася битва під Жовтими Водами
Битва під Жовтими водами (29 квітня— 16 травня 1648) — битва між військами Речі Посполитої і українськими козацько-селянськими військами Богдана Хмельницького та його татарськими союзниками. Перша переможна битва в ході Національно-визвольної війни 1648 – 1654 років, що мала величезне політичне і воєнне значення для Богдана Хмельницького та самого ходу війни.
«Бог не без милості, козак не без щастя» (Українське прислів'я)
Розгорнути