chrome firefox opera safari iexplorer

6 серпня: це цікаво знати

06 серпня 2017 о 00:06

«Найогидніші очі порожні,
Найгрізніше мовчить гроза,
Найнікчемніші дурні вельможні,
Найпідліша брехлива сльоза…»
Василь Симоненко

Молодші сини князя Володимира Святославича одними з перших (1071р.) канонізовані руською церквою.

Брати були вбиті, невдовзі по смерті їхнього батька (15 липня 1015р.) старшим братом Святополком .

Історія життя і смерті братів стала темою багатьох переказів та оповідей.  Зокрема, найдавніше «Сказання про святих Бориса і Гліба», як стверджують фахівці, належить літописцеві Нестору.

На честь святих Бориса і Гліба в Україні збудовано багато церков.

Українці називали день Бориса і Гліба паликопна (великі грози підпалювали копиці). Тож цього дня  до польових робіт намагалися не братись. А чи буде дощ, вгадували по квітах  в'юна: якщо квітки стулялися, скоро буде злива.

1657р. – у Чигирині упокоївся гетьман Зиновій Богдан Хмельницький.  Великий історик М.Грушевський  якось зазначив: «Особиста біографія Хмельницького настільки ж убога на реалії і безсумнівні факти, наскільки багата на легенди». Справді, життя гетьмана – земне і навіть позаземне – суціль огорнуте легендами.

Похований Хмельницький був у Суботові, в Іллінськкій церкві, яку сам колись збудував. А за сім років потому С.Чарнецький, польський полководець, особливо жорстокий до українців, сплюндрував Суботів і наказав викинути гетьманове тіло з родинного склепу.

Поляки стверджують, що тіло було спалене, а попелом вистрелили з гармати. Українці переповідають, що соратник Хмельницького Лаврін Капуста перепоховав свого давнього товариша, але місця нікому не вказав, щоб не дізналися вороги й не вчинили наруги.

1497р. – Д.Кебот відкрив Канаду

Цього дня до Бристоля тріумфально повернувся  Джон Кебот зі своєю експедицією – він оголосив, що відкрив… Китай.

Джованні Кабото (справжнє ім’я Кебота) був генуезьким купцем-мореплавцем , який пристав на службу під англійську  Корону. Якось він вирішив, що варто сходити десь подалі від «Індії» (у розумінні  Колумба, який, під виглядом «Індії» відкрив  Америку). І рушив разом із трьома синами, з дозволу та за дорученням свого короля Генріха VII, шукати нові землі, які мали би стати в нагоді Його величності.

Корабель «Метью» вирушив із Бристоля 20 травня 1497р. в західному напрямі  й невдовзі  дістався північного краю острова Ньюфаундленд, висадився на суходіл та оголосив територію володінням короля Англії. Так була відкрита Канада.

1977р. -народилася Оляна Рута (Чередниченко), українська поетеса, перекладачка, ілюстраторка гарних книжок і авторка талановитих літературознавчих та культурологічних розвідок. Серед інших видань, співпрацювала з часописом Вячеслава Чорновола «Час Time».

Оляні Руті належить відомий вислів:«По-справжньому глибокі речі не можуть гучно кричати». 

Підготувала Олена Бондаренко

Розділи: Календар

19 листопада

Інші дати
День працівників гідрометеорологічної служби
Державна гідрометеорологічна служба, яка функціонує у складі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, відіграє ключову роль в отриманні даних про поточні та очікувані гідрометеорологічні умови, сучасний клімат, його можливі коливання та зміни в майбутньому, прогнозування та попередження стихійних гідрометеорологічних явищ.
Розгорнути
День скловиробника
Професійне свято працівників скляної промисловості не випадково збігається з днем народження видатного російського вченого М. В. Ломоносова. Михайло Ломоносов був творцем хімічного виробництва глазурі, скла, порцеляни. Розробив технологію і рецептуру кольорового скла, які він використовував для створення мозаїчних картин. Винайшов порцелянову масу.
Розгорнути
День пам’яті Петра Дорошенка
(1627, м. Чигирин, Черкаська область – 1698) – визначний український державний, політичний та військовий діяч, гетьман України (1665 – 1676). Провів ряд важливих реформ, створив постійне 20-тисячне військо, встановив на українському кордоні нову митну лінію і почав карбувати власну монету. Стратегічною метою всієї внутрішньої і зовнішньої політики - було об'єднання під своєю владою Лівобережної і Правобережної України.
Розгорнути
Народлася Катря Гриневичева
(Катерина Василівна Гриневич; 1875, м.Винники, Львівська область - 1947) – українська письменниця, громадська діячка. Автор збірки новел «Непоборні», повістей «Шоломи в сонці» та «Шестикрилець». Померла 25 грудня 1947 р. в Німеччині, у Берхтесґадені, Баварія, похована там же.
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі