chrome firefox opera safari iexplorer

6 серпня: це цікаво знати

06 серпня 2017 о 00:06

«Найогидніші очі порожні,
Найгрізніше мовчить гроза,
Найнікчемніші дурні вельможні,
Найпідліша брехлива сльоза…»
Василь Симоненко

Молодші сини князя Володимира Святославича одними з перших (1071р.) канонізовані руською церквою.

Брати були вбиті, невдовзі по смерті їхнього батька (15 липня 1015р.) старшим братом Святополком .

Історія життя і смерті братів стала темою багатьох переказів та оповідей.  Зокрема, найдавніше «Сказання про святих Бориса і Гліба», як стверджують фахівці, належить літописцеві Нестору.

На честь святих Бориса і Гліба в Україні збудовано багато церков.

Українці називали день Бориса і Гліба паликопна (великі грози підпалювали копиці). Тож цього дня  до польових робіт намагалися не братись. А чи буде дощ, вгадували по квітах  в'юна: якщо квітки стулялися, скоро буде злива.

1657р. – у Чигирині упокоївся гетьман Зиновій Богдан Хмельницький.  Великий історик М.Грушевський  якось зазначив: «Особиста біографія Хмельницького настільки ж убога на реалії і безсумнівні факти, наскільки багата на легенди». Справді, життя гетьмана – земне і навіть позаземне – суціль огорнуте легендами.

Похований Хмельницький був у Суботові, в Іллінськкій церкві, яку сам колись збудував. А за сім років потому С.Чарнецький, польський полководець, особливо жорстокий до українців, сплюндрував Суботів і наказав викинути гетьманове тіло з родинного склепу.

Поляки стверджують, що тіло було спалене, а попелом вистрелили з гармати. Українці переповідають, що соратник Хмельницького Лаврін Капуста перепоховав свого давнього товариша, але місця нікому не вказав, щоб не дізналися вороги й не вчинили наруги.

1497р. – Д.Кебот відкрив Канаду

Цього дня до Бристоля тріумфально повернувся  Джон Кебот зі своєю експедицією – він оголосив, що відкрив… Китай.

Джованні Кабото (справжнє ім’я Кебота) був генуезьким купцем-мореплавцем , який пристав на службу під англійську  Корону. Якось він вирішив, що варто сходити десь подалі від «Індії» (у розумінні  Колумба, який, під виглядом «Індії» відкрив  Америку). І рушив разом із трьома синами, з дозволу та за дорученням свого короля Генріха VII, шукати нові землі, які мали би стати в нагоді Його величності.

Корабель «Метью» вирушив із Бристоля 20 травня 1497р. в західному напрямі  й невдовзі  дістався північного краю острова Ньюфаундленд, висадився на суходіл та оголосив територію володінням короля Англії. Так була відкрита Канада.

1977р. -народилася Оляна Рута (Чередниченко), українська поетеса, перекладачка, ілюстраторка гарних книжок і авторка талановитих літературознавчих та культурологічних розвідок. Серед інших видань, співпрацювала з часописом Вячеслава Чорновола «Час Time».

Оляні Руті належить відомий вислів:«По-справжньому глибокі речі не можуть гучно кричати». 

Підготувала Олена Бондаренко

Розділи: Календар

20 серпня

Інші дати
Народилася Катерина Лазаревська
(1879, м. Київ, - 1939) - український історик та археограф. Брала участь  у підготовці "Історичного словника українського язика", "Опису Новгород-Сіверського намісництва" (1931) та ін.
Розгорнути
Народився Тарас Мельничук
(1938 (1939), с.Уторопи, Івано-Франківська область – 1995) - український поет. Автор книги «Князь роси».
«Поезіє, будь мені сонцем, будь мені катом, і не треба мені оборонця, і не треба мені прикриття». (Тарас Мельничук)
Розгорнути
Народився Платон Костюк
(1924, м.Київ – 2010) - український науковець, засносник української школи нейрофізіологів. Голова Верховної Ради УРСР (1985-1990). Герой України.
Розгорнути

Майбутні події Дивитися всі