chrome firefox opera safari iexplorer

З Першою Пречистою будьте здорові!

28 серпня 2017 о 10:55

28 серпня – одне з дванадцяти найбільших православних і греко-католицьких свят: Успіння Пресвятої Богородиці. Або ж, як говорять в Україні, Перша Пречиста.

Цього дня вшановують упокоєння, воскресіння та уславлення Пречистої Діви Марії, Матері Господа Ісуса Христа.

Діва Марія – заступниця, берегиня людей. За кожнісіньку людину Вона замовляє слово перед своїм Сином. У молитві до Богородиці-Матері Невтомної Допомоги говориться:«Твій Син, якого Ти тримаєш на руках, вислуховує кожне Твоє прохання…»

Успіння – це завершення земного шляху Матері Божої та її перехід у життя небесне. Після того як Ісус Христос був розп’ятий, і воскрес у третій день, і вознісся на небеса, Мати Божа у великій скорботі залишилася під опікою апостола Івана Богослова. Незадовго до свого переходу в інше життя Пречиста Діва Марія прибула до Єрусалима, де постійно і ревно молилася. Одного разу, коли вона вкотре піднялася на Голгофу, місце хресних мук свого Сина, їй явився архангел Гавриїл, який повідомив, що незабаром на неї чекає переселення до життя небесного.

Того дня, о третій годині, коли мало відбутися успіння Матері Божої, апостоли запалили свічки і постали перед урочисто прибраною постіллю, на якій лежала Богородиця. Раптом спалахнуло дивовижне світло, і перед присутніми постав Сам Ісус Христос у оточенні архангелів, янголів та душ праведників. Мати Божа невимовно зраділа, побачивши свого Сина, і спочила легко, без жодних тілесних і душевних мук. Тіло Діви Марії поклали до труни, а за три дні потому апостоли, збираючись поховати її, не знайшли тіла — застали тільки поховальні покривала: Мати Божа вознеслася на небеса.

Восени укранці святкують три Пречисті. Люди кажуть: «Перша Пречиста жито засіває, друга — дощем поливає, а третя снігом покриває».

У час першої Пречистої сіють озимину.

Храмові свята Богородиці відбувалися пишно, після служби Божої люди гостювали у родичів, приймали рідню в себе.

Від Першої Пречистої дівчата не мали тяжкої роботи. «Прийшла Перша Пречиста — дівка стала речиста», — говорили по селах, тобто, дівчата багато говорять, бо вже не мають аж такої роботи.

Після Успіння Пресвятої Богородиці в родинах, де доньки та сини на порі, починають ретельно готуватися до майбутніх весіль.

У садах вибирають врожай, залишаючи хіба пізні сорти яблук та груш. Починається збирання калини, яку широко вживали в Україні.

На Першу Пречисту годилося принести до церкви на літургію колоски щойно зібраного збіжжя, щоб Мати Божа зберегла врожай від пожежі, дощу та всілякого лиха.

Перша Пречиста – початок юного бабиного літа.

Якщо погода молодого бабиного літа — з 28 серпня до 11 вересня- тепла і спокійна, то старе бабине літо (13 — 21 вересня) буде похмурим, дощовим і холодним.

Якщо на Першу Пречисту рине дощ, то осінь буде дощова, сльотава і холодна. А от якщо дощу не буде, осінь виявиться теплою, сухою, погідною.

Підготувала Олена Бондаренко

16 серпня

Інші дати
Антон Задонцев
1908 – український учений у галузі рослинництва. Директор Всесоюзного науково-дослідного інституту кукурудзи (м. Дніпропетровськ).
 
 
Розгорнути
Річниця Зборівської битви
1649 – відбулася Зборівська битва – переможна битва козацької армії, очолюваної Богданом Хмельницьким, з польським військом під командуванням короля Яна ІІ Казимира під Зборовом (тепер Тернопільська область). В результаті 18 серпня 1649 р. був укладений Зборівський договір, за умовами якого визнавалася самоврядність Війська Запорозького, Гетьманщини; на землях Війська Запорозького влада належала гетьману, чисельність козаків Війська Запорозького обмежувалась реєстром у 40 000 осіб.
Розгорнути
Народився Микола Дашкевич
(1852, с. Бежів, Житомирської області – 1908) – український літературознавець, історик.  Автор праць про Івана Котляревського, дослідник українських дум, історії Галицько-Волинського князівства.
Розгорнути
Народився Іван Дряпаченко
(1881, с. Василівка, нині Чернігівська область – 1936) – український живописець, графік, колекціонер. Автор полотен «На озері», «Косарі», «Лелеки перед грозою», «Назустріч вечору», «Параска у святковий день».
«Нашої красуні Василівки я не проміняю на жодну Венецію. Садки й гаї, білі хатки й чарівна ріка української пісні !» (Іван Дряпаченко).
Розгорнути