chrome firefox opera safari iexplorer

12 грудня 1928р. народився український актор, сценарист і режисер Леонід Биков

12 грудня 2017 о 07:00

— Як же ви не помітили? Ми сьогодні над моєю Україною билися!
— А як тут помітиш? Ті ж поля, дороги, села...
— Е, ні! А повітря? — інше. А небо? — блакитніше. І земля зеленіша...
«В бій ідуть лише «старики»

Знайома вчителька української мови та літератури розповідала, що колись її учні – майже всі, і хлопці, й дівчата — у творі  на тему:«Хто для мене є зразком для наслідування» написали, що для них зразком є «льотчик Маестро». Це був 1974-й рік. Тоді якраз на екрани вийшов фільм «У бій ідуть лише «старики», у якому режисером і виконавцем головної ролі – Маестро – був Леонід Биков.

Восени 2004-го мені, в силу своїх тодішніх обов’язків, доводилося щодня їздити дорогою Київ-Іванків.  За містечком Димер, край шляху, здалеку було видно гвинт літака – своєрідний пам’ятник на місці, де Леонід Биков  загинув у автокатастрофі.

Одного розкішного, теплого жовтневого дня  я трохи постояла біля того пам’ятника. Сонце у прив’ялому листі, тиша, передчуття чогось великого, незвичайного, що вже ось-ось станеться з кожним і кожною, з цілою країною, що назавжди змінить усіх нас… І відчуття присутності – на вістані руки — того, чий голос лунає і нині:«Будемо жить!»…

На початку серпня 2013-го пам’ятник – той самий символічний гвинт літака на місці загибелі Бикова, — був вкрадений.

Якісь дивні й гіркі історії раз по раз спливають по мало не 40 роках відколи його немає серед живих. Дехто й нині порпається в його родинному житті. На його імені, здається, й досі намагаються отримати дивіденди. Так буває -  вони, справді народні, однаково беззахисні перед загальними любов’ю, ненавистю, дурною цікавістю…

Фільм «У бій ідуть лише «старики» зібрав фантастичну кількість глядачів – понад 44 мільйони. Режисер і актори отримали безліч міжнародних нагород і відзнак. Сам Биков дістав звання народного артиста (хоча справді народним, як ми щойно з вами зазначили, він давно вже був у очах глядачів).  Навіть цитати з фільму «пішли в народ».

Актор Леонід Биков зіграв багато ролей у кіно і театрі. Режисер Биков зняв п’ять картин, серед них і ця, названа в п’ятірці найкращих про війну...

12 грудня 1928р. в родині Федора Івановича та Зінаїди Панкратівни Бикових народився син Леонід. Через рік сім’я переїхала з с.Знаменського Слов'янського району до Краматорська ( все – теперішня Донецька область).

Восени 1941р. Бикови евакуювалися до Барнаула. Тут через рік Леонід  робить спробу – безуспішну – втілити мрію: вступити  до Ленінградської спецшколи військових льотчиків, яка також перебувала в евакуації.

1944р. Биков, повернувшись до Краматорська, пішов навчатися до машинобудівного технікуму.

У 1945р. мрія стати льотчиком почала здійснюватися: Леонід  таки вступив до льотної спецшколи у Кривому Розі. Однак закінчити навчання не довелося. Чому – достеменно не відомо: чи школу розформували, чи відкрилося, що хлопець іще на початку війни додав собі віку в документах, чи став на заваді невисокий зріст…

1947р. Леонід Биков вступає до Харківського театрального інституту, на українське відділення акторського факультету, успішно закінчує і з 1951р. виступає на сцені Харківського державного академічного театру ім.Т. Шевченка. Дебютна роль — матроса Паллади в Корнійчуковій «Загибелі ескадри». Загалом на сцені зіграв понад 20 ролей. У кіно ж дебютував у 1952р., в фільмі «Переможці», який так і не вийшов на екрани.

Загальне визнання прийшло з головною роллю у фільмі «Максим Перепелиця» (1955р.)

У 1960-69р.р. – актор на «Ленфільмі». З 1969-го – актор і режисер на кіностудії ім.Довженка. Зіграв у близько 30 фільмах.

Наприкінці 60-х Леонід Биков, разом з Є.Онопрієнком та О.Сацьким,  створює сценарій фільму про льотчиків. Цензура категорично заперечує: в картині немає звичного радянського «героїзму». Лише 1973р. фільм вдалося зняти.  Через три роки Биков зняв картину «Ати-бати, йшли солдати». Ці два фільми були у 1977р. відзначені Державною премією ім.Т.Шевченка.

1978р. почав зйомки  сатиричного фентезі «Прибулець» (за повістю Є.Шатька «Прибулець-73»). І сценарій, і режисура Л.Бикова, також виконував дві головні ролі.   

У березні 1979р. було  знято дві частини фільму, на початку квітня передано на розгляд критиків. У кіноколах прогнозували немалий успіх…

11 квітня 1979р. на 47-му кілометрі траси «Мінськ-Київ», за містечком Димер Вишгородського району Київської області,  Леонід Биков загинув.  Повертаючись власною «Волгою» з дачі, вирішив обігнати трактор з культиватором, що рухався попереду, і зіткнувся з вантажівкою...

До того Леонід Федорович  зазнав трьох інфарктів.  Після одного з них написав своєрідний заповіт, адресований Миколі Мащенку та Іванові Миколайчуку. По його смерті цю записку не раз цитували, намагаючись «прив’язати» до традегії. «Жодних оркестрів, Будинку кіно і надгробних промов, а  то я встану й піду – вийде конфуз. Нехай хтось один скаже «прощавай», і все…  А потім нехай 2-а ескадрилья вріже «Смуглянку» від початку до кінця…» (переклад українською наш, — О.Б.)

Під час похорону над Байковим цвинтарем  замість скорботних маршів лунала «Смуглянка»…

1982р. режисер Л.Осика  разом з колегами зняв фільм   «...Якого любили всі»  — пам’яті Леоніда Бикова.

1984р. вийшли друком спогади про актора і режисера     «Будемо жити!»

2010р. опублікована  блискуча монографія кінознавця Лариси Брюховецької  «Своє/рідне кіно Леоніда Бикова».

2001р. постав «Пам’ятник військовим льточикам» — у образі капітана Титаренка. Маестро у виконанні Леоніда Бикова назавжди залишився в бронзі на Дніпровій кручі. Або навпаки – Леонід Биков у подобі Маестро…

Олена Бондаренко

22 вересня

Інші дати
Народився Олександр Потебня
(1835 – 1891), український мовознавець, філософ, фольклорист, етнограф, літературознавець, педагог, громадський діяч. Основоположник т. з. психологічного напряму в слов’янському мовознавстві. Автор праць із загального мовознавства, фонетики, наголосу, граматики, семантики, етимології, діалектології, теорії словесності, фольклору, етнографії, досліджень про походження мови, взаємозв’язок мови та мислення тощо.
«Ідея національності здатна сприяти людському поступові, якщо вона стверджує взаємоповагу права народів на самостійне існування та розвиток; коли ж через цю ідею стверджують зверхність однієї спільноти над іншою, то вона набуває реакційного смислу» (О.Потебня).
Розгорнути