chrome firefox opera safari iexplorer

10 квітня: це цікаво знати

10 квітня 2018 о 00:05

Я – українець. Син свого народу,

Котрий пройшов всілякі непуття,

Котрий пізнав і голод, й непогоду,

І котрий знає, як цінить життя.

Я – українець. Жив в своїх я стінах

І щастя не шукав на чужині,

І не стояв ніколи на колінах

Перед брехнею чи потворством – ні!

Микола Касьян

За православним календарем 10 квітня – Світлий вівторок – вшановують преподобних Іларiона Нового, Стефана Чудотворця, Євстратiя Києво-Печерського, Іларiона Псковоєзерського та ін.

У минулі часи у цей день, якщо закінчувались заморозки, виганяли худобу на пасовисько. Залежно від температури повітря, з цього дня вилітають джмелі і комарі. Наші пращури продовжували спостерігати за птахами і складати за ними прогноз погоди: якщо птахи вили гнізда на сонячній стороні, очікувалось холодне літо, якщо на тіньовій стороні, то літо мало бути теплим.

Іменинники 10 квітня:

Євстратій, Іларіон, Степан, Іван.

10 квітня народились:

1898 Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Мстислав (Степан Іванович Скрипник) український церковний діяч, Патріарх УАПЦ, Перший Святійший Патріарх УПЦКП.
«Наявність кількох православних церков є дійсністю під сучасну пору. Це нездоровий стан. Главам цих Церков треба зійтися і побути разом так довго, аж поки не знайдуть усього потрібного для об’єднавчого Акту. А потім, на Соборі обрати одного предстоятеля, Патріарха Київського і всієї України». (Патріарх Мстислав)

1914 Петро Нестеровський український драматург, театральний критик. Автор п’єс «В дорозі», «Гірська балада», кіноповісті «Юність Заньковецької». За його сценаріями знято фільми «Леся Українка», «Михайло Коцюбинський».

1933 Віктор Близнець дитячий письменник. Переказав для дітей «Повість минулих літ». Автор книжок «Ойойкове гніздо», «Паруси над степом», «Древляни», «Звук павутинки», «Женя і Синько», «Як народжується стежка», «Земля світлячків», «Людина в снігах» та ін.

1937 Микола Касьян український лікар, родоначальник мануальної терапії в СРСР та Україні.

Події 10 квітня в Україні:

1864 у Львові почав роботу перший професійний український театр «Руська бесіда».

1917 на нараді робітників і промисловців Донбасу схвалене рішення ввести 8-годинний робочий день.

1938 ЦК КП(б)У прийняв постанову про реорганізацію української національної школи.

1992 в Запоріжжі відкритий перший фестиваль мистецтв «Козацькому роду нема переводу».

Події 10 квітня:

1710 рік – в Англії набрав сили прийнятий у 1709 році закон про авторське право перший у світі.
1912 рік – англійський лайнер «Титанік» вийшов у своє перше й останнє плавання.
2010 рік – Загибель президента Польщі Леха Качинського в авіакатастрофі під Смоленськом.

Чи знаєте ви, що:

Про авіакатастрофу під Смоленськом

8 років тому сталася авіакатастрофа польського президентського літака під Смоленськом, унаслідок якої загинув президент Польщі Лех Качинський, низка високопосадовців країни, громадських діячів та представників духовенства. Усього 96 осіб (включно з 7 членами екіпажу).

Разом зі своєю делегацією Лех Качинський мав намір відвідати Катинське кладовище, що розташоване під Смоленськом. Кладовище є міжнародним меморіальним комплексом жертвам тоталітарних репресій.

Авіакатастрофа трапилася о 09:54 за Київським часом. Літак Ту-154М, який здійснював рейс з Варшави до Смоленська, під час заходу на посадку в складних метеорологічних умовах (густий туман) за нез’ясованих обставин опустився на критично малу висоту (нижче рівня злітно-посадкової смуги), зачепив лівим крилом березу на висоті 4 метри від рівня землі і розбився на відстані 350–500 м від початку посадкової смуги аеродрому Смоленськ-Північний, лівіше на 150 метрів.

На борту літака був президент Польщі Лех Качинський разом зі своєю дружиною, голова Національного банку Польщі Славомир Скшипек, заступник міністра закордонних справ Анджей Кремер, керівник Інституту Національної пам’яті Януш Куртика, екс-президент Польщі Ришард Качоровський, голова Генерального штабу Польщі Францішек Ґонґор та багато інших урядовців.

Брат загиблого президента Польщі та колишній прем’єр-міністр Ярослав Качинський спростовує версію про «нещасний випадок». Він, спираючись на факти, стверджує, що диспетчери аеропорту Смоленська дезінформували пілотів польського літака. Він також робив наголос на дивних подіях, які передували вильоту літака, а саме телефонний дзвінок прем’єра Росії Володимира Путіна прем’єру Польщі Дональду Туску, щоб той відмовився від участі у польоті і залишився у Варшаві. Ярослав Качинський також звинувачує російську сторону в утриманні та неоголошені технічних подробиць катастрофи. За його словами, багато інших «випадковостей» дають привід сумніватися в тому, що це був «суто технічний інцидент».

«Рідна країна»

Розділи: Календар

26 березня

Інші дати
Олександр Кістяківський
1833 –  український учений-криміналіст та історик права. Співініціатор створення та голова Київського юридичного товариства. Зібрав і видав збірник законів «Права, за якими судиться малоросійський народ».  
Розгорнути
День Національної гвардії України
Національна гвардія України — військове формування з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України (МВС). Як військове формування з правоохоронними функціями на базі Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та залученням нових військових кадрів на добровольчій основі з 13 березня 2014 року.
Розгорнути
День пам'яті гетьмана Івана Виговського
(?, с. Вигів Житомирської обл. - 1664) - гетьман Війська Запорізького, (1657 - 1659), київський воєвода (1659 - 1664).
Розгорнути
Народився Петро Барановський
(1892, Росія - 1984) – російський реставратор і дослідник пам'яток архітектури періоду Київської Русі. Врятував від знищення рідкісну пам'ятку домонгольської доби – церкву П'ятниця в місті Чернігів, наполягав на відновленні Михайлівського золотоверхого монастиря у Києві.
Розгорнути