chrome firefox opera safari iexplorer

5 квітня – 308 років Конституції Пилипа Орлика

05 квітня 2018 о 06:18
uainfo.org

«Пакти й конституції законів та вольностей Війська Запорозького», написані гетьманом Пилипом Орликом та його сподвижниками і ухвалені 5 квітня 1710р. в Бендерах, є першою писаною конституцією України, а водночас – першою європейською конституцією в сучасному розумінні цього поняття.

Зупинімося на найважливішому. В документі сформульована  посутньо нова ідея поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову. Законодавча влада –  Рада —  складається з полковників та старшини, сотників, «генеральних радників усіх полків» та послів «від Низового Війська Запорозького для слухання і обговорення справ, щоб взяти активну участь». Рада мала збиратися тричі на рік – На Різдво Христове, Великдень і Покрову, а крім того – за рішенням гетьмана. Всі важливі справи гетьман був зобов’язаний узгоджувати: «На власний розсуд (гетьмана) ніщо не повинно ні починатися, ні вирішуватися, ні здійснюватися». Суд мав бути також незалежним, і гетьман «не повинен карати сам із власної ініціативи і помсти, але таке правопорушення – і умисне, й випадкове – має підлягати (розгляду) Генерального Суду, який мусить винести рішення не поблажливе й не лицемірне, а таке, якому кожен мусить підкорятися, як переможений законом».

Спеціальним розділом визначені права та привілеї Війська Запорозького, зокрема щодо земель та фортець на Дніпрі, які разом становили Січ.

Ще один пункт був розрахований на підтримку  з боку простого козацтва. Так, проголошувалося, що дружини козаків, їхні вдови та діти-сироти, козацькі господарства та господарства їхніх дружин, коли чоловіки воюють або служать у війську, не сплачують податків і не виконують жодних повинностей. Натомість зазначалося, що як тільки «наша власна батьківщина буде втихомирена від збурення війнами і звільнена від московського рабства» — всі публічні та приватні володіння підлягатимуть ревізії. Мета її – збільшити громадські повинності для духовних та світських осіб і зменшити – для простих людей.

Уперше задекларовано необхідність боротьби з корупцією. Слід «заборонити ці зловживання, що так поширилися… Тягарі і здирство нещасного простолюду беруть свій початок із підкупу та сприяння особам, що просять і домагаються судових посад… розбещуючи урядовців, козаків і простолюд, завойовуючи прихильність гетьмана підступними дарунками».  На такі посади мають відбуватися вільні вибори.

Також у документі зазначалося, що Київ та інші міста України зберігають недоторканними всі свої справедливо отримані закони та привілеї.

Зміст конституції Пилипа Орлика поширювався через універсали та звернення під час антимосковських військових походів 1711—1714р.р. і був добре відомий у Правобережній Україні.

Конституція, написана під беззаперечним впливом ідей західноєвпропейського парламентаризму, заклала головні принципи республіканської форми правління та демократичного політичного ладу.

За матеріалами:

Микола Томенко. Україна: історія Конституції

Повний текст Конституції Пилипа Орлика можна почитати тут.

Мовою оригіналу можна знайти  тут. 

 

 

14 грудня

Інші дати
Народився Данило Апостол
(1654, с.Великі Сорочинці, Полтавська область - 1734) — український військовий і державний діяч кінця 17 — першої половини 18 століття, гетьман Лівобережної України в 1727—1734 роках.
Розгорнути
Народився Михайло Старицький
(1840, с.Кліщинці, Черкаська область – 1904) – українського письменника, режисера, театрального і громадського діяча. Він - автор п'єс «Богдан Хмельницький», «Маруся Богуславка», «Різдвяна ніч», «За двома зайцями».
Ніч яка, Господи, місячна зоряна, Видно, хоч голки збирай, Вийди, коханая, працею зморена, Хоч на хвилиноньку в гай! Сядем укупочці тут під калиною, І над панами я пан! Глянь, моя рибонько, - срібною хвилею Стелиться в полі туман. (Михайло Старицький)
Розгорнути
День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Відзначається у день закінчення будівництва саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС.
Розгорнути