chrome firefox opera safari iexplorer

8 квітня: це цікаво знати

08 квітня 2018 о 00:07

 

«Я нічого не робив для чужих, в чужих інтересах, але завжди для своїх, а своївсі були для мене цінні, оскільки, кожний по-своєму, мали в своїй діяльності на меті добро України».
Дмитро Дорошенко

За церковним календарем 8 квітня відзначають Світле Христове Воскресіння, Пасха, Великдень.

8 квітня за православним календарем вшановують Архангела Гавриїла-Благовісника (Собор архангела Гавриїла), який вважається одним з найвищих ангелів, що з’являється серед людей тоді, коли треба повідомити радісну звістку, зокрема, про те, що земля прокинулася від зимового сну, і відтепер щодня можна вже сподіватися на грім та блискавку. Також вшановується пам’ять преподобного Василя Нового.

У давнину говорили: «Все, що народиться на день Гавриїла, – потворне і негарне». Жінки ж у цей день закінчували останню пряжу, а тим, хто продовжував прясти, казали: «Не піде про запас». Якщо у цей день схід сонця світлий, значить скоро сніг повністю зійде. Наші пращури примітили, яка погода 8 квітня – така вона буде 8 жовтня, і навпаки.

Іменинниками 8 квітня є:
Лариса, Гаврило, Василь, Ганна, Алла.

8 квітня народились:

1874 – Михайло Коссак – український композитор, диригент, музикознавець, музичний педагог. Один з організаторів запису українських народних пісень, творів Семена Гулака-Артемовського та Миколи Лисенка на платівки.

1882 – Дмитро Дорошенко – політичний діяч, історик, публіцист, літературознавець, бібліограф. Найвизначніша праця – двотомне видання «Нарис історії України».

8 квітня святкують:

  • Світле Христове Воскресіння, Пасха, Великдень.
  • Міжнародний день циганів.
  • День працівників військових комісаріатів.

Події 8 квітня в Україні:

1847 – арешт у Києві поета Т.Г. Шевченка і історика М.І. Костомарова за приналежність до Кирило-Мефодіївського братства.

1919 – Україна проголошена радянською республікою.

1930 – вийшов на екрани кінофільм О. Довженка «Земля».

1990 – над Івано-Франківською міською радою вперше за радянський період підняли український національний прапор.

Події 8 квітня:

1722 рік – за наказом Петра I в Петербурзі починаються систематичні спостереження за погодою.

1872 – в Петербурзі виходить перше російське видання «Капіталу» Карла Маркса.

1971 – відбувся перший Всесвітній конгрес циган в Лондоні, де було прийнято циганський гімн і прапор. Конгрес зібрав представників 30 країн.

1988 – СРСР оголосив про рішення вивести війська з Афганістану.

Чи знаєте ви, що:

Тисячу років тому цигани вперше вирушили з півночі Індії. І відтоді не можуть знайти собі притулку. Скільки їх є, ніхто й сьогодні сказати не може. Називають їх по-різному. У Центральній і Східній Європі – циганами, у Франції та Іспанії – гітан(о), у Британії – джипсі. Самі себе вони здебільшого величають «ромами». «Роми» – таку назву визнала за ними й ООН.

Своєї історії цигани не знають. У 1760 року угорський священик Іштван Вайя звернув увагу на спорідненість циганської та індійської мов. Дослідження підтвердили: мова циган – одна з новоіндійських. Значна частина слів і понині є спільною і для санскриту, і для хінді.

Причину їхнього вигнання розгадати не вдалося. Головну версію вчені зводять до кастової системи. Каста циган насильно була витіснена з ієрархічної драбини індійського суспільства. Про вірогідність цієї версії свідчить і той факт, що на мові хінді слово «ром» означає чоловіка касти, котра займається спаленням трупів, плетінням кошиків, або представника касти музикантів і танцюристів. До речі, ті цигани, що в Індії живуть дотепер, займають один із найнижчих щаблів у суспільстві.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

25 вересня

Інші дати
Народився Ігор Герета
(1938, с. Скоморохи Тернопільської обл. - 2002), український мистецтвознавець, археолог.
Розгорнути
Народився Анатолій Солов’яненко
(1932 - 1999) – всесвітньо відомий український співак, громадський діяч. Герой України (посмертно). У репертуарі А.Солов’яненка 17 оперних партій, безліч арій, романсів, народних пісень.
«Чорнії брови, карії очі, Темні як нічка, ясні як день, Карії очі - чарі дівочі! Де ви навчились зводить людей.» («Чорнії брови, карії очі» , слова: К.Дмитрашко).
Розгорнути