chrome firefox opera safari iexplorer

28 серпня 1923 року народився Яким Запаско – відомий   книгознавець, історик  українського друкарства

28 серпня 2018 о 10:27
uk.wikipedia.org

«Якщо в науці є місце для подвигу,   

 то його в наші дні здійснив  

відомий львівський учений  

Яким Прохорович Запаско».

Олександр Федорук,  

доктор мистецтвознавства

Яким Запаско справедливо вважається найкращим знавцем історії друкарства України, людиною енциклопедичних знань. Йому належить понад 200 опублікованих наукових праць, серед яких: «Першодрукар Іван Федоров», «Мистецтво книги в Україні у XVI–XVIII ст.»,  «Українське декоративно-прикладне мистецтво. Тканини. Вишивка. Килимарство», «Мистецтво української рукописної книги», «Українське декоративно-ужиткове мистецтво: Словник» та багато інших. 

Я.Запаско дослідив  понад 800-річний шлях розвитку книжкового мистецтва в Україні — до кінця ХVIII ст. — яке становить неоціненну  спадщину  української національної духовності.   

Яким Прохорович Запаско народився  у с. Розсішки Христинівського району на Черкащині.

 1950р. закінчив редакційно-видавничий факультет Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (м.Львів). Протягом 1950-58р.р. працював художнім редактором у Львівському книжково-журнальному видавництві; науковим співробітником, завідувачем відділу    у Львівському музеї етнографії та художнього промислу.  

У 1958–1971р.р. — ректор; у 1971–1999р.р. — завідувач кафедри, у 1999—2007р.р.— професор кафедри історії та теорії мистецтва Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва (Львівської академії мистецтв).

За цикл досліджень, присвячених українській рукописній книзі та стародрукам, Я.Запаско був обраний дійсним членом Міжнародної асоціації дослідників слов'янської кириличної книги, а його праця «Пам'ятки книжкового мистецтва. Українська рукописна книга» була відзначена   премією ім. І.Франка АН України.

Академік Вищої школи Яким Запаско входив до Національної спілки художників України, Наукового товариства ім.Т.Шевченка. Упродовж 10 років очолював  Правління Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури.

Підготувала Олена Бондаренко, 

Громадський рух Миколи Томенка «Рідна країна»

19 листопада

Інші дати
День працівників гідрометеорологічної служби
Державна гідрометеорологічна служба, яка функціонує у складі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, відіграє ключову роль в отриманні даних про поточні та очікувані гідрометеорологічні умови, сучасний клімат, його можливі коливання та зміни в майбутньому, прогнозування та попередження стихійних гідрометеорологічних явищ.
Розгорнути
День скловиробника
Професійне свято працівників скляної промисловості не випадково збігається з днем народження видатного російського вченого М. В. Ломоносова. Михайло Ломоносов був творцем хімічного виробництва глазурі, скла, порцеляни. Розробив технологію і рецептуру кольорового скла, які він використовував для створення мозаїчних картин. Винайшов порцелянову масу.
Розгорнути
День пам’яті Петра Дорошенка
(1627, м. Чигирин, Черкаська область – 1698) – визначний український державний, політичний та військовий діяч, гетьман України (1665 – 1676). Провів ряд важливих реформ, створив постійне 20-тисячне військо, встановив на українському кордоні нову митну лінію і почав карбувати власну монету. Стратегічною метою всієї внутрішньої і зовнішньої політики - було об'єднання під своєю владою Лівобережної і Правобережної України.
Розгорнути
Народлася Катря Гриневичева
(Катерина Василівна Гриневич; 1875, м.Винники, Львівська область - 1947) – українська письменниця, громадська діячка. Автор збірки новел «Непоборні», повістей «Шоломи в сонці» та «Шестикрилець». Померла 25 грудня 1947 р. в Німеччині, у Берхтесґадені, Баварія, похована там же.
Розгорнути