chrome firefox opera safari iexplorer

31 січня: це цікаво знати

31 січня 2020 о 00:05

«В серці кожного українця повинна бути його почуттєва Україна, заселена постатями і почуваннями.»
Юрій Липа

У народі 31 січня вважається найхолоднішим днем зими. Тож, вшановуючи цього дня Опанаса говорили: «На Опанаса-ломиноса бережи носа».

Якщо у цей день був пурпуровий захід, то на ранок очікували великого снігопаду, морозу і вітру. Погоду передбачали ще і ворони, і... самовар. Якщо ворони летіли зграями, слід було готуватись до сильних морозів. На морози вказував і самовар – якщо за чаюванням сильно гудів.

За церковним календарем 31 січня вшановують святителів Афанасія та Кирила, архієпископів Олександрійських; преподобних Афанасія Сяндемського, Вологодського, Афанасія Наволоцького та Маркіана Кирського.

Іменинниками 31 січня є:
Кирило, Оксана, Марко, Дмитро, Маркіян, Опанас (Афанасій).

31 січня народились:

1870 – Володимир Перетц – український філолог, дослідник і видавець численних пам’яток давньої української літератури та української творчості. Був не лише істориком і видатним теоретиком літератури, але й організатором українського наукового життя та ініціатором багатьох наукових починань.

1876 – Олександр Динник – український вчений, засновник визнаної у світі наукової школи в галузі теорії пружності.

1909 – Валентина Гризодубова – льотчиця, учасниця рекордного жіночого перельоту 1938 р. з Москви на Далекий Схід. Герой Радянського Союзу (перша з жінок).

1926 – Ніна Строката – український мікробіолог, член Американського товариства мікробіологів. Дисидент, правозахисник, політв’язень, член-засновник Української Гельсінської групи.

Події 31 січня:

1958 – запущено «Експлорер-1», перший американський супутник.

1961 – США зробили запуск космічної ракети з шимпанзе Хем на борту. Ракета мала швидкість 8000 км/год і піднялася на висоту 250 км над Землею.

1966 – в СРСР запущено автоматичну станцію «Луна-9».

1941 – створено Київську кіностудію науково-популярних фільмів (з 1954 р. – Київнаукфільм).

31 січня відзначають:

  • Міжнародний день ювеліра.

Чи знаєте ви, що:

Скільки золота у сплавах для ювелірних виробів?

  • 750-та проба містить 75% чистого золота.
  • 585-та проба містить 58,5% чистого золота – це оптимальна за характеристиками і найбільш розповсюджена проба сплаву для ювелірних прикрас.
  • 500-та проба містить 50% чистого золота.
  • 375-та проба із вмістом чистого золота 37,5% – мінімально допустима проба для ювелірних виробів.

Сплави золота інших проб ювеліри використовують украй рідко і, як правило, тільки за наполяганням замовників.

«Рідна країна»

Розділи: Календар

28 березня

Інші дати
Дмитро Гнатюк
1925 –  видатний оперний співак. Перший виконавець легендарних пісень «Два кольори» і «Києве мій». Соліст, а з 1988 р. – головний режисер Національного театру опери та балету ім. Т.Шевченка. Герой України.
Розгорнути
Олекса Гірник
1912 – український дисидент, політв’язень. У 60-ту річницю проголошення самостійності України Центральною Радою, 22 січня 1978 р., вчинив самоспалення біля могили Т.Шевченка на Чернечій горі на знак протесту проти русифікації. Герой України (2007, посмертно).
Розгорнути
Народився Юліан Бачинський
(1870, с.Новосілка Тернопільська область – 1940) - український громадський і політичний діяч, публіцист, автор праці «Україна Irredenta», в якій обґрунтував необхідність створення української незалежної держави.
"Вільна, велика, політично самостійна Україна, одна, нероздільна від Сяну по Кавказ!". (Юліан Бачинський)
Розгорнути