chrome firefox opera safari iexplorer

Білицький літературно-меморіальний музей Мате Залки

  • 39220, Полтавська область, Кобеляцький район, смт. Білики
  • 0 (243) 9-43-31
  • з 8 до 12 год. Вихідні дні: субота, неділя
  • Відвідування музею та екскурсійне обслуговування – безкоштовне.
Варто побачити: виставку художніх книг письменника.
Про музей:

Білицький літературно-меморіальний музей Мате Залки знаходиться у приміщенні Білицького народного музею історії та художньо-ужиткового мистецтва. Експозиція музею розкриває життєвий і творчий шлях угорського письменника Мате Залки.

Багато сторінок біографії Мате Залки тісно пов'язано з Україною. Сюди він потрапив уперше, коли Україна палахкотіла у вогні громадянської війни; у село Білики Кобеляцького району Полтавської області приїздив потім майже щоліта починаючи з 1928 року. Усім своїм щирим серцем Мате Залка полюбив Україну, її людей, чарівні краєвиди і місячні ночі, що дуже нагадували йому рідну угорську природу.

Білицький державний літературно-меморіальний музей Мате Залки починався з музейної кімнати, яку було створено 1961 року на громадських засадах. В організації музею письменника-інтернаціоналіста місцевим ентузіастам допомагали творчі установи, наукові та культурно-освітні заклади, літературознавці, численні прихильники таланту Мате Залки і його друзі. Неоціненні реліквії і дорогі їх серцю речі передали музею дружина та дочка письменника.

У музеї зібрані особисті речі Мате Залки, килим і меблі з його московської квартири і ті, що збереглися у Біликах. Як найдорожчі реліквії зберігаються книги з особистої бібліотеки Мате Залки з його автографами та помітками. Є в музеї звичайний селянський стіл, збережений жителями Біликів, за яким письменник створив свої кращі книги.

16 квітня

Інші дати
Феодосій Федченко
1911 –  український метролог, фізик-експериментатор. Створив найточніший маятниковий годинник – астрономічний годинник Федченка (АГФ), яким оснащено більшість обсерваторій, станцій метро і телецентрів країн колишнього СРСР.
Розгорнути
Народився Борис Возницький
(1926, с. Ульбарів Рівненської обл. - 2012) - український мистецтвознавець, академік Української академії мистецтв, Герой України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, заслужений працівник культури України та Польщі, президент Українського національного комітету Міжнародної ради музеїв (ІСОМ), доктор honoris causa.
Розгорнути
Народилася Христина Алчевська (Журавльова)
(1841, м.Борзна Чернігівська область – 1920) - український педагог, організатор народної освіти, популяризатор української мови, народної пісні, творчості Тараса Шевченка. У своїй садибі у Харкові у 1899 році встановила перший у світі пам»ятник Тарасу Шевченку.
«Людина, яка в час масової безграмотності, працю задля просвіти народу зробила девізом свого життя і залишилася вірною тому девізові”. (Микола Сумцов про Христину Алчевську)
Розгорнути