chrome firefox opera safari iexplorer

Білицький літературно-меморіальний музей Мате Залки

  • 39220, Полтавська область, Кобеляцький район, смт. Білики
  • 0 (243) 9-43-31
  • з 8 до 12 год. Вихідні дні: субота, неділя
  • Відвідування музею та екскурсійне обслуговування – безкоштовне.
Варто побачити: виставку художніх книг письменника.
Про музей:

Білицький літературно-меморіальний музей Мате Залки знаходиться у приміщенні Білицького народного музею історії та художньо-ужиткового мистецтва. Експозиція музею розкриває життєвий і творчий шлях угорського письменника Мате Залки.

Багато сторінок біографії Мате Залки тісно пов'язано з Україною. Сюди він потрапив уперше, коли Україна палахкотіла у вогні громадянської війни; у село Білики Кобеляцького району Полтавської області приїздив потім майже щоліта починаючи з 1928 року. Усім своїм щирим серцем Мате Залка полюбив Україну, її людей, чарівні краєвиди і місячні ночі, що дуже нагадували йому рідну угорську природу.

Білицький державний літературно-меморіальний музей Мате Залки починався з музейної кімнати, яку було створено 1961 року на громадських засадах. В організації музею письменника-інтернаціоналіста місцевим ентузіастам допомагали творчі установи, наукові та культурно-освітні заклади, літературознавці, численні прихильники таланту Мате Залки і його друзі. Неоціненні реліквії і дорогі їх серцю речі передали музею дружина та дочка письменника.

У музеї зібрані особисті речі Мате Залки, килим і меблі з його московської квартири і ті, що збереглися у Біликах. Як найдорожчі реліквії зберігаються книги з особистої бібліотеки Мате Залки з його автографами та помітками. Є в музеї звичайний селянський стіл, збережений жителями Біликів, за яким письменник створив свої кращі книги.

21 лютого

Інші дати
Ігор Шамо
1925 – український композитор. Однаково успішно виступав у цілком різних видах, формах і жанрах музичної творчості. Народний артист України. Автор музики до гімну столиці – пісні «Києве мій»
Розгорнути
Володимир Малик (Сиченко)
1921 – український письменник, автор пригодницьких та історичних творів: «Посол Урус-шайтана», «Фірман султана», «Чорний вершник», «Шовковий шнурок», що склали тетралогію «Таємний посол»; «Князь Кий», «Черлені щити» та ін.
Розгорнути
Міжнародний день рідної мови
«Рідна мова дається народові Богом, а чужа – людьми, її приносять на вістрі ворожих списів». Василь Захарченко
Розгорнути
Народився Дмитро Нитченко (Чуб)
(1905, м. Зіньків Полтавської обл. - 1999) - український письменник, педагог, громадський діяч. Активний представник української діаспори в Австралії. Автор збірки оповідей "Живий Шевченко", книжок "Стежками пригод" та "Слідами Миклухи-Маклая", багатьох оповідань, віршів, нарисів про подорожі.
Розгорнути
Народився Вікентій Хвойка
(1850, с.Семин, Чехія - 1914) - український археолог чеського походження. Відкрив пам'ятки трипільської культури в селах Трипілля, Жуківці, Стайки на Київщині, зробив класифікацію пам'яток і встановив час її виникнення (4–3 тис. до н. е.).
Розгорнути
Народився Дмитро Мілютенко
(1899, м. Слов"янськ - 1966), український актор, народний артист СРСР. Ролі: Пузир ("Хазяїн" Карпенка-Карого), Хлопов ("Ревізор" Гоголя), Часник ("В степах України" Корнійчука).
Розгорнути